Superfood. Z czym to się je?

Superfood - żywność o niezwykłych właściwościach. Zawiera wiele witamin, składników mineralnych czy substancji bioaktywnych. Jakie daje efekty i gdzie można ją znaleźć?

Na pytanie postawione w tytule można odpowiedzieć bardzo krótko: ze wszystkim. Superfood, jak sama nazwa wskazuje, to teoretycznie coś więcej niż zwykłe jedzenie (nie bez kozery jest przecież „super”). „Teoretycznie”, gdyż tak naprawdę wiele znanych nam produktów kwalifikuje się do tego zaszczytnego miana. Na co dzień konsumujemy dużo „zwykłego” jedzenia, nie zdając sobie sprawy, z tego, że jest ono „super”. Czym zatem konkretnie jest to tajemniczo brzmiące „superfood”?

Czym jest superfood?

Superfood” to ogólna nazwa dla produktów żywnościowych, które charakteryzują się ponadprzeciętną wartością odżywczą – zawierają więcej witamin, składników mineralnych, antyutleniaczy czy substancji bioaktywnych.

Najczęściej kojarzą się nam one z owocami goji, quinoą czy jagodami acai. Niesłusznie, gdyż wiele dostępnych bez problemu na polskim rynku artykułów spożywczych posiada niemniej atrakcyjne właściwości. Należą do nich czosnek, cebula, kapusta kiszona, kefiry, jogurty, siemię lniane, natka pietruszki, sok z brzozy, aronia, porzeczka, żurawina, pokrzywa, czarny bez. I śmiało tę listę można by jeszcze długo uzupełniać!

Nie trzeba zatem wydawać majątku czy przemierzać świata wzdłuż i wszerz, by móc się zdrowo odżywiać.

Czytaj też: celiakia,3108217,1.html">Komosa ryżowa dobra dla pacjentów z celiakią

Supermoc w superfood

Największą zaletą superfood jest to, że wystarczą niewielkie ich ilości, by działanie korzystnych składników było zauważalne dla organizmu. Wystarczy dorzucić do sałatki dwie łyżeczki natki pietruszki, a dobowe zapotrzebowanie na witaminę C zostanie pokryte w 100%.

Warto również wzbogacać przygotowane potrawy w przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. To niepozorne warzywo zawiera ponad 100 substancji o potwierdzonym bioaktywnym działaniu na organizm człowieka. Chroni nas przed przeziębieniami i chorobami sercowo-naczyniowymi.

Czytaj też: Czosnek jako alternatywa dla antybiotyku przy przeziębieniach?

Superfood w profilaktyce nowotworów

Bezdyskusyjnym atutem większości (jeśli nie wszystkich) przedstawicieli superfood jest to, że stanowią potężny oręż w profilaktyce nowotworów.

Ze swojego działania przeciw nowotworowi prostaty znane są przede wszystkim siemię lniane i pokrzywa. W profilaktyce nowotworu piersi wykorzystywana jest – słynąca ze swojego działania antyestrogennego – soja. Aby uniknąć raka jelita grubego nie można zapominać o jogurtach, kefirach czy kiszonej kapuście. Wspomagają one rozwój korzystnej flory bakteryjnej.

Ponadto większość superfood to owoce i warzywa bogate w błonnik, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.

Dbaj o obecność superfood w swojej diecie

Popularna maksyma mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dla jej zastosowania w codziennym życiu nie ma prostszego sposobu niż racjonalna dieta. Wykorzystywanie w kuchni produktów o wybitnych właściwościach prozdrowotnych tylko jej sprzyja.

Warto zwrócić uwagę, że żywność superfood to w dużej mierze produkty niskokaloryczne. Można je zatem włączyć do diety bez obaw o linię. Mało tego, zgrabnej sylwetce one tylko sprzyjają dzięki zawartości składników regulujących metabolizm. Ponadto wiele z nich pozytywnie wpływa na wygląd skóry, paznokci i włosów. Ich jedzenie sprawia, że jesteśmy zdrowsi, a ta poprawa jest zauważalna.

Nie ma zatem nad czym się zastanawiać, tylko trzeba jeść superfood na potęgę.

Czytaj też: Kiełki - niepozorne źródło zdrowia

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak często pijesz kawę?

  wcale

  raz na kilka dni

  codziennie

  2-3 dziennie

  więcej niż 3 dziennie

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA