Suplementy diety – czy na pewno są skuteczne?

Na mocne włosy, lepszą pamięć czy piękną opaleniznę. Na polskim rynku dostępnych jest ok. 10.000 różnych suplementów diety i ciągle pojawiają się nowe. Czy są rzeczywiście skuteczne?

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, która napisała o problemie, w ubiegłym roku Europejska Agencja ds. Żywności zakwestionowała działanie 75 proc. ze znajdujących się na rynku i w sprzedaży preparatów określanych jako suplementy diety.

Czytaj też: Suplementy diety – za a może przeciw?

Okazuje się, że suplementy diety – z prawnej perspektywy – są traktowane jako żywność, dzięki czemu dużo łatwiej wprowadzić je na rynek niż leki – nie podlegają żadnej rejestracji.

Producenci preparatów odpierają zarzuty, twierdząc, że zaledwie 5 proc. Polaków je w ciągu dnia warzywa i owoce, toteż przyjmowanie suplementów jest dla nich właściwie niezbędne – nawet jeśli mieliby spożywać garść tabletek dziennie.

Suplementy w Polsce

„Gazeta Wyborcza” donosi, że Polacy znajdują się w czołówce Europy, jeśli chodzi o spożycie suplementów diety na głowę – z badań wynika, że preparaty bez recepty kupuje aż 60 proc. Polaków.

Zobacz: Te suplementy są groźne dla zdrowia

Specjaliści ostrzegają przed zbyt częstym spożywaniem suplementów, ponieważ, jak twierdzą, nadmiar witamin i minerałów może być równie szkodliwy, co ich niedobór. Dodają, że stosując nieodpowiednie preparaty, ludzie często sami wyrządzają sobie krzywdę – np. poprzez nieznajomość skutków łączenia różnych substancji.

Obecnie urzędnicy unijni pracują nad listą wymagań, które będą musiały być spełnione przez producentów suplementów, zanim zamieszczą oni na opakowaniu określoną deklarację. Pierwsza część listy ma zostać opublikowana w grudniu – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Zobacz: Suplementy diety - co warto wiedzieć, by sobie nie zaszkodzić?

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA