Suplementy diety – za a może przeciw?

Starszy niż rok
Zażywamy coraz więcej suplementów diety. Czy słusznie?
 

75% jest na "tak"

Badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że 75% Amerykanów zażyło suplement diety przynajmniej raz w ciągu ostatnich 10 lat. Częstotliwość przyjmowania suplementów rośnie wraz z wiekiem i wśród 50-ciolatków wynosi aż 70%. Polacy podążają za modą. W ciągu roku, co piąty z nas przynajmniej raz przyjął suplement diety. Wśród osób zażywających tego typu środki prawie 30% przyznało się do codziennego ich stosowania przez ostatni rok.

Po co suplementy?

Po suplementy diety sięgają wszyscy. Są osoby uprawiające sport, ludzie w wieku podeszłym, a także zapracowani, którym brak czasu na racjonalne żywienie. Po suplementy sięgają z powodu osłabienia, stresu, zmęczenia, a także choroby. Znacznie rzadziej sięga się po nie  by wzmocnić organizm w czasie wzmożonego wysiłku.

Suplementy diety – produkty dodatkowe stosowane w celu uzupełnienia diety, stanowiące źródło skoncentrowanych składników odżywczych i innych składników o działaniu fizjologicznym. W suplementach diety mogą występować:
•    witaminy,
•    składniki mineralne,
•    składniki o działaniu odżywczym i fizjologicznym: aminokwasy, kwasy tłuszczowe, lecytyna, błonnik, probiotyki i prebiotyki, enzymy, itd.


Wskazania do stosowania

Suplementy diety mają być receptą na zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Są potrzebne w schorzeniach przewodu pokarmowego, które charakteryzują się nieprawidłowym przyswajaniem składników pokarmowych. Korzystają z nich też osoby starsze z zaburzeniami łaknienia.
Racjonalna dieta, dostarczająca niezbędnych składników pokarmowych we właściwych ilościach i proporcjach jest w stanie zapewnić prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu człowieka, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób.

Zobacz: Suplementy jako lekarstwo?

Uwaga!
Suplement diety to środek farmakologiczny.  O jego stosowaniu jako sposobie wspomagania farmakoterapii lub profilaktyki chorób powinien zadecydować lekarz. Nadmierne ilości tych substancji mogą wywoływać reakcje niepożądane, a także być przyczyną powikłań u pacjentów przyjmujących leki.

SZO

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA