Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Szampon dla dzieci - przeciwłupieżowy, bez sls. Jaki wybrać?

Wybór szamponu do włosów dla dzieci to tylko pozornie prosta sprawa. Pod uwagę musimy wziąć bowiem nie tylko wiek maluszka, ale też m.in. kondycję jego skóry głowy. Jaki jest najlepszy szampon dla dzieci?
Dzieci w kąpieli
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Jak wybrać szampon dla dzieci?

To, że delikatna skóra dziecka wymaga specjalnej pielęgnacji, jest oczywiste. Nie inaczej sprawa wygląda w kwestii włosów maluszka - one również powinny być traktowane kosmetykiem przeznaczonym specjalnie dla nich. 

Na co zwrócić uwagę kupując szampon dla dzieci? W pierwszej kolejności na wiek naszej pociechy. Niektórych specyfików można bowiem używać od pierwszego dnia życia dziecka, innych od miesiąca, a jeszcze innych po ukończeniu pół roku. Na rynku dostępne są także szampony dla roczniaków i dzieci, które skończyły 3 lata. Wybierając kosmetyk dla maluszka trzeba zatem zapoznać się z informacjami znajdującymi się na opakowaniu i stosować go według zaleceń producenta.

 Kolejna kwestia to potrzeby naszego dziecka. Jeśli maluch ma problem z atopowym zapaleniem skóry (AZS), wówczas trzeba będzie poszukać szamponu z odpowiednim składem. Do pielęgnacji wyjątkowo wrażliwej skóry zwykle wybiera się specyfiki przeznaczone dla dzieci od pierwszego dnia życia, są one bowiem najdelikatniejsze.

Reklama

Skład dobrego szamponu dla dzieci

Delikatny szampon dla dzieci, który można stosować od pierwszych dni po porodzie, powinien mieć neutralne dla skóry pH. Składniki takie jak kwas mlekowy czy witamina E sprawią, że skóra głowy będzie nawilżona, a włosy mięciutkie. Producenci umieszczają w kosmetykach dla najmłodszych także m.in.:

  • wyciąg ze słodkich migdałów, 
  • betainę, 
  • glicerynę,
  • olej lniany. 

Składniki te zapobiegają przesuszeniu skóry i włosów oraz wykazują działanie silnie nawilżające. Dzieci z tendencją do ciemieniuchy powinny mieć mytą głowę szamponem z bisabololem w składzie. Niweluje on stany zapalne i zapobiega podrażnieniom, łagodząc objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy. Wybierając szampon dla małego alergika sprawdźmy czy był on testowany dermatologicznie z udziałem osób z alergicznymi chorobami skóry.

Reklama

Szampon dla dzieci bez sls

Szampony dla dzieci powinny mieć proste i jak najbardziej naturalne składy. Przed zakupem warto się upewnić czy produkt nie zawiera:

  • silikonów, 
  • oleju mineralnego, 
  • sztucznych konserwantów i barwników, 
  • alkoholu, 
  • glikolu propylenowego,
  • substancji zapachowych. 

Mogłyby one podziałać drażniąco na delikatną skórę dziecka. Wystrzegać się również należy detergentów oznaczonych w składzie jako SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate). To silnie myjące, pianotwórcze substancje, które mogą uczulać, podrażniać i przesuszać skórę głowy. Ich brak wcale nie sprawi, że główka dziecka będzie gorzej umyta, nie będzie świadczyła o tym także mniejsza piana. SLS i SLES potrafią wywołać reakcje skórne nawet u dorosłych, tym bardziej warto unikać ich obecności w kosmetykach dla dzieci

Szampony do włosów dla starszych dzieci częściej zawierają barwniki oraz substancje zapachowe - aromat truskawek czy gumy do żucia oraz ulubiony kolor potrafią bowiem przekonać do mycia głowy nawet te maluchy, które nie znoszą tej czynności. Jeśli nasze dziecko nie jest alergikiem i nie miało wcześniej problemów skórnych możemy spróbować umyć mu głowę takim szamponem. Należy jednak bacznie obserwować reakcje skórne - jeżeli pojawią się jakiekolwiek zmiany, należy wrócić do naturalnego szamponu dla dzieci.

Reklama

Szampon przeciwłupieżowy dla dzieci

Łupież niemowlęcy to tak zwana ciemieniucha. Zmiany tego rodzaju mogą pojawić już w pierwszych miesiącach życia dziecka i utrzymywać nawet do dwóch lat. Przyczyną ciemieniuchy najczęściej jest wpływ hormonów, które matka przekazała maluszkowi jeszcze w jego życiu płodowym. U starszych dzieci może być to także efekt stosowania nieprawidłowych kosmetyków (np. ze wspomnianymi już SLS i SLES) czy diety bogatej w tłuszcze i cukry proste. 

Odpowiedni szampon na łupież dla dzieci będzie przede wszystkim dostosowany do jego wieku. U najmłodszych nie wolno stosować szamponów przeznaczonych dla dorosłych, gdyż są one zbyt ostre i mogłyby tylko pogorszyć sprawę. U niemowląt najlepiej sprawdzą się łagodne specyfiki ze wspomnianym już bisabololem w składzie.

Reklama

Mycie włosów szamponem dla dzieci

Szampony do włosów dla dzieci mogą okazać się strzałem w dziesiątkę także dla niektórych dorosłych - szczególnie tych z wrażliwą skórą głowy czy tendencją do przetłuszczania. Delikatne szampony przeznczone dla maluchów nie obciążają bowiem włosów i łagodnie myją skórę głowy, nie wywołując podrażnień. Mogą one jednak plątać nieco włosy, dlatego zaleca się używanie ich zamiennie 
z szamponami z dodatkiem SLS/SLES lub regularne nakładanie odżywek i masek do włosów. 

Naturalnych szamponów dla dzieci nie poleca się dorosłym o włosach bardzo zniszczonych lub tym, którzy stosują sporo produktów do stylizacji włosów - wówczas lepiej jest zastosować kosmetyk z dodatkiem silniejszych detergentów. Lepiej domyje on skórę głowy i zminimalizuje ryzyko zniszczenia włosów wskutek ich poplątania.

Zobacz także:

Bibliografia

  • „Pierwszy rok życia dziecka” H. Murkoff
  • „Jak dbać o włosy. Poradnik początkującej włosomaniaczki”, A. Kołomycew
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kosmetyki
Balsam kapucyński – skład, zastosowanie, skutki uboczne
Nalewka ziołowa
Płukanka do włosów: różowa, srebrna, fioletowa. Jak wybrać?
Rudowłosa kobieta po zastosowaniu płukanki do włosów
Woda toaletowa a perfumowana – czym się różnią? Co lepsze?
Kobieta testuje wodę toaletową w perfumerii
Podobne artykuły
Fryzjer robi kobiecie refleksy na ciemnych włosach
Refleksy na ciemnych włosach i blond. Jak zrobić w domu?
Kobieta w ciąży smaruje się samoopalaczem
Samoopalacz w ciąży i balsam brązujący – czy można używać?
Masc nagietkowa w czarnym sloiczku na stole obok drewniana mozdzierz i kwiaty nagietka
Maść nagietkowa – zastosowanie i właściwości. Jak ją zrobić samemu? Przepis
Mężczyzna psika się perfumami
Feromony - damskie i męskie. Czym są, jak działają i gdzie je kupić?
Kobieta spryskuje szyję perfumami
Jak używać perfum? Gdzie aplikować męskie, a gdzie damskie?

Reklama


Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!