Szampon do włosów przetłuszczających się. Jaki jest dobry?

Włosy skłonne do przetłuszczania się wymagają odpowiedniego oczyszczania. Zbyt intensywne może przyczynić się do jeszcze większej produkcji łoju przez skórę głowy, a za łagodne może być przyczyną łupieżu. Sprawdź, jaki szampon do włosów przetłuszczających warto kupić.
Fryzjer myje klientce włosy
Źródło:123RF

Spis treści

Szampon do włosów przetłuszczających się 

Producenci szamponów ułatwiają konsumentom wybór, oznaczając na opakowaniach swoich wyrobów, do jakiego typu włosów są przeznaczone. Szampon do włosów przetłuszczających się to produkt, po który powinny sięgnąć osoby z nadmiernym łojotokiem skóry głowy. Skąd jednak wiedzieć, że skóry głowa produkuje za dużo sebum? Przyjmuje się, że jeśli po upływie 24 godzin od ostatniego mycia włosy są wyraźnie przetłuszczone, to mamy do czynienia z nadprodukcją łoju. Oczywiście jeśli potrzebujemy myć głowę częściej, to problem dotyczy nas jeszcze bardziej. Przyczyn przetłuszczania się włosów może być kilka. 

Za nadmierną produkcję łoju zwykle odpowiadają zaburzenia hormonalne lub choroby skóry. Może się jednak tak zdarzyć, że przyczyną przetłuszczania się włosów jest nieodpowiednia pielęgnacja – zbyt rzadkie mycie włosów lub stosowanie szamponów zawierających silne detergenty, takie jak SLS, SLES, ALS. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że szampon z SLS podrażnia skórę głowy, co jeszcze bardziej wzmaga produkcję łoju. Dlatego niezwykle ważne jest stosowanie odpowiedniego szamponu do włosów przetłuszczających się. 

Szampon na przetłuszczające się włosy – kiedy stosować?

Kiedy powinno się sięgnąć po szampon na przetłuszczające się włosy? Przed jego zakupem warto zrobić test. Mianowicie kupić szampon zawierający łagodne detergenty, takie jak: 

 • Behentrimonium Chloride,
 • Benzalkonium Chloride,
 • Cetrimonium Chloride
 • Coco Glucoside,
 • Decyl Glucoside,
 • Lauryl Glucoside.

Jeśli po zmianie szamponu, włosy nadal będą się szybko przetłuszczać – w ciągu doby będą wymagały kolejnego mycia, wówczas należy sięgnąć po specjalistyczny szampon do włosów przetłuszczających się. 

Reklama

Szampon do włosów przetłuszczających się – co powinien zawierać? 

Co powinien mieć w składzie taki kosmetyk, a czego należy unikać? Wśród składników niepożądanych wymienia się przede wszystkim emolienty. Są to substancje, które tworzą na włosach tzw. film ochronny. Do emolientów należą przede wszystkim oleje, woski, masła oraz silikony. Szampony bogate w emolienty powinny stosować osoby z włosami suchymi. Nie są natomiast wskazane dla osób z włosami tłustymi, gdyż nadmiernie je obciążą, przez co jeszcze bardziej spotęgują efekt przetłuszczenia. Wśród składników pożądanych w szamponie do włosów przetłuszczających się wymienia się przede wszystkim zioła. 

Jak używać szamponu do przetłuszczających się włosów? 

Teoretycznie umycie włosów szamponem to żadna filozofia, aczkolwiek wiele osób popełnia błędy przy wykonywaniu tej czynności. Jednym z najczęstszych jest niewyczesanie włosów przed myciem.Warto zapamiętać, że dopiero wyszczotkowane włosy powinno się moczyć. Niezwykle ważna jest też temperatura wody. Nie powinno się używać zbyt gorącej ani zbyt zimnej. 

Co bardzo istotne – szampon jest przeznaczony przede wszystkim do mycia skóry głowy. Jego zadaniem jest oczyszczenie skalpu z sebum i zanieczyszczeń. Dlatego w trakcie mycia powinno się skupić na masowaniu skóry głowy opuszkami palców. Nie trzeba natomiast szorować włosów na ich długości. Piana spływająca z głowy wystarczająco je umyje. Przechodzimy do spłukiwania. Szampon należy zmyć z włosów ciepłą wodą, ale nie za ciepłą i nie za zimną. 

A co z częstotliwością mycia? Teoria jakoby częste mycie włosów potęgowało ich przetłuszczanie jest nieprawdziwa. Włosy należy myć tak często jak tego potrzebujemy. Codzienne mycie nie będzie miało negatywnego wpływu na kondycję naszych włosów. Należy jednak używać odpowiedniego szamponu. 

Reklama

Dobry szampon do włosów przetłuszczających się

Jaki zatem powinien być dobry szampon do włosów przetłuszczających się? Wbrew wielu błędnym opiniom może on zawierać detergenty. Włosy oblepione łojem potrzebują bowiem silniejszego oczyszczenia, dlatego w składzie szamponów do włosów tłustych mogą znaleźć się detergenty. 

Warto jednak wybierać takie, które dobrze oczyszczą skórę głowy, a jednocześnie jej nie podrażnią, na przykład: 

 • Coco Glucoside,
 • Lauryl Glucoside,
 • Coco Betaine,
 • Cocoamphoacetate,
 • Lauroamphoacetate,
 • Sodium Cocoyl Isethionate.

Dobry szampon do włosów przetłuszczających się powinien także zawierać ekstrakty z ziół.Warto kupić szampon, który ma w składzie:

Czytaj:

 

Bibliografia

 • https://biotechnologia.pl/kosmetologia/sls-sles-i-inne-substancje-pieniace-w-kosmetykach,15403
 • Kołomycew A., Jak dbać o włosy, internetowy plik PDF.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!