Szampon prostujący włosy - Jak wybrać dobry? Opinie

Szampon prostujący włosy najczęściej zawiera cząstki keratyny. Stosowanie tego typu kosmetyków odbudowuje strukturę poszczególnych włosów, wydatnie wpływając na ogólny wygląd fryzury. Jak wybrać dobry szampon do prostowania włosów?
Kobieta o rudych, prostych włosach
Źródło:123RF

Spis treści

Szampon prostujący włosy

Proste i gładkie włosy uchodzą za zdrowe, piękne i dobrze utrzymane, stanowiąc tym samym przedmiot pożądania niejednej kobiety. Najłatwiej efekt ten jest osiągnąć za pomocą prostownicy, jest to jednak metoda tyleż skuteczna, co i niezbyt dla włosów zdrowa, przynajmniej jeśli stosujemy ją na co dzień. Wiadomym jest, że wysokie temperatury, choć doraźnie pozwalają osiągnąć zamierzony rezultat, w perspektywie długofalowej uszkadzają strukturę włosa, czyniąc go cienkim, kruchym, łamliwym, podatnym na elektryzowanie się, puszenie i kręcenie. Intensywna stylizacja włosów z użyciem prostownicy, lokówki czy suszarki, a także chemiczne oddziaływanie za pomocą szamponów i silnych detergentów, powodują odchylanie się łusek chroniących włos od zewnątrz. Efekt ten nazywamy wysokoporowatością. 

Włosy wysokoporowate stają się podatne na utratę wody i cennych składników odżywczych. Szczególne znaczenie mają ubytki keratyny, szczególnego rodzaju białka, które stanowi główny budulec włosów. Co zrobić, aby w takiej sytuacji przywrócić włosom gładkość i zdrowy wygląd? Rozwiązaniem może być szampon prostujący włosy. Jak działa tego typu kosmetyk, jaką ma formułę, jak powinien być stosowany?

Jak działa szampon do prostowania włosów?

Szampon do prostowania włosów w większości przypadków jest kosmetykiem opierającym swoje działanie na swego rodzaju suplementacji keratyny, a mówiąc dokładnie – hydrolizatu keratyny, bo tylko w takiej postaci białko to jest w stanie skutecznie wniknąć do wnętrza włosa. Płynna keratyna wzbogacona przy tym jest zazwyczaj o inne, dodatkowe substancje. Takie, jak D-Pantenol, który znajdziemy w składzie jednego z szamponów wygładzających i prostujących włosy. Jest to związek chemiczny, który stymuluje wytwarzanie keratyny przez komórki naskórka. 

Oprócz tego stosuje się naturalne wyciągi i olejki roślinne, w tym między innymi:

  • ekstrakt z magnolii,
  • olejek arganowy,
  • olejek lawendowy,
  • proteiny pszeniczne. 

Keratyna dostarczona w postaci szamponu (ale też na inne sposoby, m.in. w formie odżywki), uzupełnia braki białka we włosach, poprawiając ich kondycję, a przy okazji – w sposób zauważalny prostując. 

Alternatywnie dla szamponów prostujących włosy na bazie keratyny, użyć można specyfików wykorzystujących działanie różnego typu naturalnych kwasów, w tym kwasu jabłkowego czy mlekowego.

Reklama

Jak stosować szampon wygłądzający i prostujący włosy?

Szampon wygłądzający i prostujący włosy stosować można na kilka sposobów. Najmniej inwazyjnym z nich, ale też dającym najsłabszy i najmniej trwały efekt, jest zwyczajne mycie włosów preparatem tego typu. Większą skuteczność osiągniemy, jeśli szampon zostanie naniesiony na włosy (po uprzednim ich oczyszczeniu) i pozostawiony na nich przez około 15-20 minut, a następnie „wprasowany” za pomocą prostownicy, w temperaturze około 230 stopni. 

Należy jednak mieć na uwadze, że tego typu procedura w niewielkim stopniu różni się od zabiegu keratynowego prostowania włosów, który ze względu na stopień skomplikowania i możliwych niepożądanych efektów, zaleca się wykonywać w profesjonalnych salonach fryzjerskich. Zabieg ten jest bardzo drogi, ceny wahają się od 300 do nawet 1000 złotych w najbardziej renomowanych salonach, nie mniej jego rezultaty zazwyczaj uważne są za wielce satysfakcjonujące. Efekt keratynowego prostowania powinien się utrzymać przez 3-4 miesiące, pod warunkiem, że pasma będą starannie pielęgnowane, między innymi za pomocą szamponów prostujących włosy.

Kiedy szampon prostujący nie jest dobrym rozwiązaniem?

Należy pamiętać, że szampony do prostowania włosów nie są rozwiązaniem idealnym i przeznaczonym dla wszystkich. Zanim zaczniemy kurację z udziałem keratyny, nawet tak niewinną, jak mycie głowy szamponem, warto sprawdzić, czy nasze włosy w ogóle tego potrzebują – warto udać się w tym celu do dermatologa, trychologa lub przynajmniej doświadczonego fryzjera. Jeśli białko to znajduje się w odpowiedniej ilości we włosach, stosując środki z keratyną, zaszkodzimy fryzurze, zamiast jej pomóc. Kosmetologia posługuje się w tym przypadku pojęciem przeproteinowania – jest to sytuacja, w której włosy otrzymują zbyt dużo substancji odżywczych i zamiast rozkwitać pełnym blaskiem, usychają. 

Co zrobić, kiedy przedawkujemy szampon prostujący?

Jeśli zobaczysz, że szampon prostujący włosyczyni więcej szkód niż pożytku, należy bezzwłocznie podjąć środki zaradcze.

  • W pierwszej kolejności, odstawiamy kosmetyk na półkę i zaprzestajemy jego używania.
  • Stosujemy silne środki myjące, szampony na bazie SLS. Na co dzień są one zabronione dla osób, które chcą osiągnąć i utrzymać proste włosy, nie mniej w sytuacji przeproteinowania reguły gry zmieniają się – ważne jest usunięcie nadmiaru keratyny.
  • Wykonujemy olejowanie włosów, stosujemy emolienty, które stanową przeciwwagę dla keratyny i innych protein.
  • Rezygnujemy ze stosowania prostownicy lub też zmieniamy sposób jej użytkowania – pamiętaj, że nigdy nie wolno prostować włosów mokrych.

Reklama

Jak wybrać dobry szampon prostujący włosy? Opinie

Jak wybrać dobry szampon prostujący włosyOpinie dostępne w Internecie mogą być swego rodzaju wskazówką. Bardziej lub mniej rozbudowane recenzje znajdziemy zarówno na niezliczonych forach, jak też blogach. Należy mieć jednak świadomość, że tego typu opiniotwórcza działalność bywa silnie stymulowana przez rynkowych graczy – producentów i dystrybutorów, będąc jednym z najskuteczniejszych działań marketingowych. 

Szampony prostujące włosy przeważnie mają dobre opnie, ale warto jest zaufać intuicji w ocenie rzetelności tego typu entuzjastycznych recenzji. Na pewno wybierając szampon prostujący włosy, lepiej jest zasięgnąć opinii w zaprzyjaźnionym salonie fryzjerskim. Nawet jeśli i w tym przypadku znać będzie piętno marketingu, opinia z ust fachowca będzie mieć większą wiarygodność, niż anonimowy wpis na forum. Pamiętajmy też, aby stosować kosmetyki uznanych producentów. Eksperymenty z użyciem „cudownych środków” niewiadomego pochodzenia mogą przynieść opłakane skutki. 

Czytaj też:

Bibliografia

  • Agnieszka Wróbel, Jak wyprostować i wygładzić włosy bez prostownicy? https://www.elle.pl
  • Agnieszka Obstawska, Przeproteinowanie włosów - uważaj, żeby nie przedobrzyć, https://handsome-men.pl/

Oceń artykuł

(liczba ocen 3)

Pytanie: Kiedy najczęściej sięgasz po preparaty na stawy?

  Po urazie

  Przy bólach stawowych

  Przy zmniejszonej ruchomości stawu

  Profilaktycznie

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.