Szampon przeciw siwieniu włosów dla mężczyzn i kobiet. Jaki?

Szampon przeciw siwieniu – czy potrafi zdziałać cuda? Jak działają tego typu kosmetyki? Jak wybierać szampon przeciw siwieniu dla mężczyzn i kobiet?
Kobieta z siwymi włosami
Źródło:123RF

Spis treści

Szampon przeciw siwieniu

Szampon przeciw siwieniu jest kosmetykiem, który niweluje zewnętrzne objawy procesu starzenia się włosów – nieuniknionego w cyklu ludzkiego życia. Wyrażenie niweluje zostało użyte nie przypadkiem, żaden bowiem szampon przeciw siwym włosom problemu tego nie jest w stanie wyeliminować w sposób trwały. Utrata pierwotnego koloru i pojawienie się siwych pasm na głowie jest naturalnym mechanizmem, postępującym z biegiem lat, którego przyczyną jest utrata melaniny – naturalnego barwnika decydującego o tym, że włosy są czarne, brązowe czy blond. 

Uważa się, że około 45 roku życia siwe włosy w mniejszej lub większej liczbie ma 85 procent populacji, a w grupie 60+ jest to zjawisko całkowicie powszechne, gdy jedynie nieliczne wyjątki potwierdzają regułę. Mimo to, siwizna, jako oznaka starości, wymyka się współczesnym kanonom piękna (jeśli nie liczyć krótkotrwałej mody na siwe włosy, która pojawiła się mniej więcej 2-3 lata temu i już zdążyła przeminąć). Dlatego też większość osób, zwłaszcza kobiet, dąży do eliminacji lub przynajmniej redukcji wszelkich jej śladów. 

Metod ku temu jest kilka, do wyboru mamy:

Szampon przeciw siwieniu włosów czy farba?

Największą skuteczność w walce z siwymi włosami wykazuje oczywiście farba, co nie znaczy że jest to rozwiązanie idealne i przez wszystkich pożądane. Farba kryje równo i mocno. O ile dobrze wygląda to na każdej niemal głowie kobiecej, o tyle w przypadku mężczyzn efekt może być karykaturalny. Poza tym farba, to odrosty, tak wyraźne i bezkompromisowe, jak bezkompromisowa była koloryzacja. Farba to też obciążenie dla włosów i skóry głowy, zwłaszcza jeśli zawiera amoniak. 

Alternatywą dla farb są szampony, które bądź tuszują siwiznę (szampony koloryzujące) bądź usiłują dotrzeć do źródła problemu, na przykład stymulując wytwarzanie melaniny, czy przynajmniej hamując proces wygaszania jej produkcji (odsiwiacze). Nie przynoszą one jednak efektów spektakularnych, nie zapewniają dokładnego krycia siwych włosów, nie zawsze też działają natychmiast. Co dla jednych jest wadą, dla innych zaś zaletą, dzięki temu bowiem efekt przyciemnienia jest bardziej naturalny. 

Reklama

Jaki szampon przeciw siwieniu włosów wybrać?

Na rynku jest przynajmniej kilkanaście produktów, które funkcjonują pod hasłem „szampon przeciw siwieniu włosów”. W istocie jest to grupa niezwykle zróżnicowana. Oprócz tradycyjnych szamponów koloryzujących barwiących pasma w sposób podobny do farby, lecz mniej inwazyjny i trwały, na rynku w ostatnich latach pojawiło się też wiele specyfików, które – jeśli wierzyć reklamom -oddziaływać mają na naturalne procesy odpowiedzialne za siwienie włosów, hamując je a wręcz odwracając. Brak jest obiektywnych, naukowych opracowań na temat ich skuteczności. Producenci przekonują, że zawarte w szamponach środki zapewniają stopniową pigmentację włosów, pod warunkiem wszak regularnego stosowania. Wszystkie składniki mają być w pełni naturalne i oddziaływać u źródła, czyli na mieszki włosowe. 

Uwaga – nie każdy szampon na siwe włosy, ma siwiźnie zapobiegać. Są takie, które działają przeciwnie. Anglojęzyczne hasła typu „silver” lub „grey”, które spotykamy na wielu szamponach, mogą oznaczać kosmetyki, których celem jest nie redukcja siwych pasm, lecz ich pielęgnacja, podkreślenie szarości, a wręcz eliminacja innych, ciepłych tonów. Tym bardziej, że tak jak wspomnieliśmy wyżej, czas temu jakiś przez świat przetoczyła się moda na włosy siwe i to u bardzo młodych osób.

Szampon przeciw siwieniu – opinie za i przeciw

Nie tak dawno temu, w Internecie pojawiła się informacja, że do Komisji Etyki Reklamy wpłynęła skarga przeciw producentowi jednego z szamponów przeciw siwieniu włosów, odnośnie użytych w reklamie sformułowań, a konkretnie substancji mających odpowiadać za przyciemnianie włosów. Powód – nieistnienie takowych substancji, a tym samym niemożność przywrócenia przez nie koloru włosów. Ze względu na skąpość źródeł, nie sposób zweryfikować prawdziwość tej historii. Rada skargę miała odrzucić, jako że reklama nie narusza kodeksu, nie mniej niesmak powstał i pozostał. 

Czym kierować się, gdy planujemy nabyć szampon przeciw siwieniu? Opinie dostępne w Internecie, na forach, blogach, czy w artykułach „eksperckich” mogłyby być miarodajną wskazówką. Kupując szampon przeciw siwieniu włosów skorzystajmy z rady specjalisty – dermatologa, trychologa, kosmetologa czy fryzjera. Istnieje szansa, że będą oni dysponować wiedzą nie tylko teoretyczną, ale też praktyczną. 

Reklama

Szampon przeciw siwieniu dla mężczyzn i kobiet – jaki wybrać?

Jak widać, wybór szamponu przeciw siwieniu dla mężczyzn i kobiet nie jest sprawą łatwą. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie?

  • Oczekiwany efekt. Jeśli chcemy starannie przykryć duże połacie siwizny, nie inwestujmy w szampon, kupmy farbę. Rozwiązaniem pośrednim jest szampon koloryzujący, który jednak jest nie trwały i zapewnia nieznaczną tylko modyfikację koloru. Natomiast typowe „szampony przeciw siwieniu” oferują co najwyżej efekt delikatnego przyciemnienia, i to po upływie dłuższego czasu, przy regularnym stosowaniu.
  • Ryzyko.Należy unikać produktów nieznanego pochodzenia, a tym bardziej o nieznanym składzie. Szampony przeciw siwieniu dla mężczyzn i kobiet dostępne są wszędzie – w aptekach, drogeriach, na zwykłych aukcjach internetowych. Nie kupujmy tych, których nie ma w oficjalnym, profesjonalnym obiegu
  • Skład. Bogactwo składników wnikających w głąb włosa może być zwykłym reklamowym chwytem. Czytajmy składy produktów na etykietach, starając się jak najwięcej dowiedzieć na temat każdego z nich. 

Czytaj też:

Bibliografia

  • Naturalne sposoby na siwe włosy, https://estyl.pl
  • Jaki szampon na siwe włosy dla mężczyzn się sprawdzi? Szampony na siwienie, https://stop-siwiznie.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!