Szampon przyciemniający włosy siwe, brązowe i blond. Apteka

Szampon przyciemniający włosy – jak działa, jakie są efekty jego stosowania? Czym szampony przyciemniające włosy różnią się od farb?
Brunetka myje włosy szamponem przyciemniającym
Źródło:123RF

Spis treści

Szampon przyciemniający włosy

Twoje włosy tracą naturalny blask. Brązy stają się matowe, blondy płowe, a do tego tu i ówdzie prześwitywać zaczynają szarości – pierwsza oznaka tego, że czas nie stoi w miejscu. Wiele osób w takiej sytuacji sięgnie po farbę. Jest to jednak kosmetyk radykalny w działaniu, kryjący w sposób całkowity, a przy tym nieobojętny dla kondycji włosów i skóry głowy – największym problemem w tym przypadku jest zwartość amoniaku oraz wody utlenionej. Alternatywą może być szampon przyciemniający włosy. Co kryje się pod tym pojęciem? Czy za pomocą szamponu można przyciemnić każde włosy?

Jak działają szampony przyciemniające włosy?

Szampony przyciemniające włosy, jako odrębna kategoria na rynku kosmetycznym praktycznie nie istnieją. Pod pojęciem tym, które ma charakter wybitnie potoczny, kryją się bardzo zróżnicowane produkty, które uszeregować można w kilka nadrzędnych kategorii. Do pierwszej z nich należą kosmetyki, które de facto są szamponami koloryzującymi, a więc środkami farbującym w wersji light (bez amoniaku, z minimalną tylko zawartością wody utlenionej)Kategoria druga obejmuje środki zawierające w sobie naturalne składniki, których kolor lub właściwości chemiczne mogą w nieznaczny sposób przyciemniać odcień włosów lub przynajmniej stwarzać takie wrażenie (na przykład kawa). Istnieje też kategoria kosmetyków, które wedle zapewnień producentów, oddziaływać mają na mieszki włosowe, stymulując produkcję melaniny, odpowiedzialnej za pigmentację włosów – aczkolwiek należy wiedzieć, że w świetle wiedzy naukowej, włos który stał się siwy, nigdy już w sposób trwały koloru mieć nie będzie. 

Niezależnie od oceny skuteczności, wiedzieć należy że szampony przyciemniające włosy bazują na rozmaitych substancjach, są to między innymi ekstrakty z:

  • henny,
  • chinowca,
  • kory dębu,
  • czarnej herbaty lub kawy,
  • kakao,
  • róży z Jerychu,
  • szałwii, pokrzywy,
  • orzecha włoskiego.

Czy tego typu kosmetyki są skuteczne? Zależy, czego oczekujemy i jaki mamy aktualnie kolor włosów. 

Reklama

Szampon przyciemniający siwe włosy

Najtrudniej jest za pomocą szamponu zdziałać cuda, gdy naszą głowę przyprószy siwizna. Powiada się, że osiągnięcie satysfakcjonującego efektu nie jest możliwe, gdy odsetek siwych włosów przekracza 25-30 procent – wówczas pozostaje wyłącznie farbowanie, lub pogodzenie się z naturą. 

Jeśli zdecydujemy się na szampon przyciemniający siwe włosy, musimy mieć świadomość, że rezultat będzie mało spektakularny. Typowy szampon koloryzujący przyciemni włosy nieznacznie, lekko tylko modyfikując odcień. Dodatkowo – efekt będzie nietrwały, utrzyma się nie dłużej niż 2-3 tygodnie. Zalety tego rozwiązania: brak widocznych, wyraźnie odcinających się odrostów, a także ceniony przez wiele osób (zwłaszcza mężczyzn) względnie naturalny wygląd. Innego typu rozwiązaniem jest zwany „odsiwiacz”, czyli jeden z produktów należących do różnorodnej gamy środków mających na celu stopniową pigmentację włosów. Opinie na temat skuteczności tego typu specyfików są zróżnicowane, pewne jest jedno: efektów nie można się spodziewać po jednorazowym użyciu.

Szampon przyciemniający włosy brązowe

Szampon przyciemniający włosy brązowe zmodyfikować może odcień fryzury o jeden, najwyżej dwa tony. Nawet dodatek henny czy kawy niewiele bowiem jest w stanie zmienić, gdy pasma z natury są ciemne. W dużej mierze efekt przyciemnienia polega zresztą nie na zmianie koloru, lecz wydobyciu i podkreśleniu istniejącego, do czego niekiedy wystarczy zwykłe nawilżenie i odżywienie. To zjawisko na wskroś naturalne, że brązowe włosy, gdy są zdrowe, mocne i dobrze ułożone, wydają się o ton ciemniejsze, co jest kwestią między innymi tego, w jaki sposób odbijają światło słoneczne. 

Szampon przyciemniający włosy blond

Nieco większe pole do popisu, jeśli chodzi o przyciemnianie włosów, mają blondynki i blondyni. Szampon przyciemniający włosy blond jest w stanie dokonać korekty o 2-3 tony, co oznacza, że kolor platynowy może uzyskać odcień złotawy, zaś ciemniejszy blond może stać się jasnym brązem. Także jednak i w tym przypadku efekt będzie stosunkowo mało spektakularny, a w dodatku nietrwały. Aby utrzymać otrzymany rezultat przez dłuższy czas, nie ma innego wyjścia, jak regularne stosowanie danego produktu. Warto w takiej sytuacji dokładniej przestudiować jego skład pod kątem obecności substancji potencjalnie szkodzących włosom. 

Reklama

Szampon przyciemniający włosy - apteka czy sklep?

Szampony zmieniające odcień włosów kupić można dosłownie wszędzie – w aptekach, drogeriach, aukcjach internetowych, stronach producentów. Aczkolwiek niekiedy należy dobrze poszukać, bowiem – jak powiedzieliśmy – określenie szampon przyciemniający włosy  jest określeniem potocznym. Aby więc kupić tego typu specyfik, warto jest wiedzieć, czego naprawdę potrzebujemy – czy ma to być szampon koloryzujący, czy inny kosmetyk. 

Pamiętajmy, że kupując produkt przeznaczony do pielęgnacji włosów, należy korzystać wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, na przykład w aptece. Nie warto ryzykować zakupu produktów nieznanych marek, niewiadomego pochodzenia, o nieokreślonym składzie, zwłaszcza w miejscach takich jak osiedlowe rynki, czy internetowe aukcje.

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Pytanie: Kiedy najczęściej sięgasz po preparaty na stawy?

  Po urazie

  Przy bólach stawowych

  Przy zmniejszonej ruchomości stawu

  Profilaktycznie

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.