Szampon wygładzający włosy - jak wybrać najlepszy? Opinie

Szampon wygładzający – pielęgnuje, odbudowuje, a przy tym nadaje włosom gładkość i blask. Jeśli zastosujesz właściwy szampon wygładzający włosy, będą się one bez trudu rozczesywać i układać, nie pusząc się przy tym i nie elektryzując.
Kobieta o pięknych, gładkich włosach
Źródło:123RF

Spis treści

Szampon wygładzający

Szampon wygładzający używamy w pielęgnacji włosów cienkich i przesuszonych, mających silną tendencję do puszenia się, elektryzowania, a także łamania i rozdwajania. Szampony wygładzające są kosmetykami służącymi do stylizacji, ale mającymi działanie przede wszystkim pielęgnujące. Głównym celem ich stosowania jest właściwie odżywienie włosów i odbudowa ich nadwątlonej struktury, natomiast efekt wygładzenia jest swego rodzaju skutkiem ubocznym – wielce w tym przypadku pożądanym. Jak wybrać wygładzający szampon do włosów? Jakie powinien zawierać składniki? Dlaczego z tego typu kosmetykami nie należy przesadzać?

Kiedy stosować szampon wygładzający włosy?

Włosy kręcą się, puszą i elektryzują z kilku powodów. Pierwszy z nich to budowa – włosy naturalnie kręcone mają bardziej spłaszczony, owalny profil, co powoduje mniejszy lub większy ich skręt. Powód drugi, to uszkodzenie struktury włosów, między innymi ubytki keratyny, białka stanowiącego główny ich budulec. Powodem trzecim, jest odchylnie łusek okalających trzon włosów, wskutek czego tracą one swoją gładkość, są podatne na przesuszenie, a jednocześnie - absorbcję nadmiaru wilgoci z otoczenia (włosy wysokoporowate).  

Szampon wygładzający włosy stosujemy gdy są one osłabione przez takie czynniki, jak:

 • nadmierna, zbyt intensywna stylizacja z użyciem farb, suszarki, prostownicy, lokówki
 • używanie szamponów z SLS i innych kosmetyków o agresywnym oddziaływaniu
 • noszenie czapki, wiązanie włosów w kok lub koński ogon
 • długotrwała ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe pochodzenia słonecznego, zwłaszcza latem

Reklama

Co zawiera szampon wygłądzający i prostujący włosy?

W odpowiedzi na powyższe wyzwania, szampon wygładzający i prostujący włosy powinien zawierać substancje nawilżające, natłuszczające oraz odżywiające i odbudowujące strukturę włosa, a także – domykające jego łuski. 

Należą do nich między innymi:

 • keratyna– białko, z którego zbudowany jest włos. Szampon z keratyną pozwala uzupełnić jego braki. Alternatywą dla gotowego kosmetyku, jest zwykły szampon, wzbogacony kilkoma kroplami keratyny w płynie, 
 • olej arganowy – bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E oraz karetonoidy, chroniące przed działaniem wolnych rodników,
 • inne oleje, w tym: lniany, ryżowy oraz z jedwabiu, wiesiołka, pestek winogron, krokosza barwierskiego, pestek winogron czy awokado,
 • silikony, czyli polimery, których głównym składnikiem jest krzem. 

Najlepszy szampon wygładzający

Najlepszy szampon wygładzający? To ten precyzyjnie dostosowany do potrzeb, dobrany wspólnie z doświadczonym kosmetologiem, trychologiem lub dermatologiem. Szampony wygładzającemogą uczynić dla naszych włosów wiele dobrego, ale też złego. Tak jak w większości innych dziedzin życia, tak i w pielęgnacji warto postawić na zdrowy rozsądek oraz solidne rozpoznanie podłoża problemu. Jeśli bowiem włosy nie cierpią na brak keratyny, stosowanie szamponu zawierającego dużą ilość tego białka doprowadzi do efektu przeproteinowania, w efekcie czego fryzura będzie chłonąć ogromne ilości wody z zewnątrz, jednocześnie nie oddając wilgoci. Włosy staną się przez to ciężkie i brzydkie. Choć więc można się spotkać z twierdzeniem, że najlepszy szampon wygładzający powinien zawierać keratynę, nie zawsze jest ono prawdziwe. W podobny sposób należy uważać ze wszelkiego rodzaju silikonami i olejami. Ułatwiają one wprawdzie doraźnie układanie się włosów, prowadzą jednak do dużego ich przetłuszczenia i przeciążenia. Dodatkowo, silikony tworząc nieprzepuszczalną warstwę na powierzchni włosów, utrudniają im oddychanie i absorbcję składników odżywczych. 

Co oczywiste, szampony wygłądzające włosów nie powinny zawierać detergentów, takich jak SLS i inne silne sole czyszczące, które poważnie przesuszają włosy, prowadząc do ich puszenia się i elektryzowania. Jedyny wyjątek – SLS można doraźnie zastosować w sytuacji, gdy użyjemy zbyt dużo keratyny – detergent powinien wypłukać nadmiar białka. 

Reklama

Szampon wygładzający – opinie

Jeśli chodzi o produkt, jakimi jest szampon wygładzający, opinie są bardzo zróżnicowane, jednak generalnie panuje przekonanie, iż włosy po jego użyciu są gładkie, miękkie i nie puszą się. Nie jest wskazany do włosów bardzo cienkich, ponieważ może je dodatkowo obciążyć.

Czytaj też:

Bibliografia

 • Olejowanie włosów – naturalny sekret kobiecego piękna, http://olejowaniewlosow.info
 • Włosy wysokoporowate!, https://www.jeanlouisdavid.pl
 • Paweł Staroń, Marcin Banach, Zygmunt Kowalski, Keratyna – źródła, właściwości, zastosowanie, CHEMIK 2011, 65, 10

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!