Szczepić czy nie szczepić? Pytanie na wagę życia

Starszy niż rok
Kontrowersje wokół przymusowych szczepień przyniosły ze sobą efekt w postaci statystyk, które są nieubłagane – na choroby zakaźne co roku umiera coraz więcej osób. Jak działa szczepionka i które szczepienia są obowiązkowe?
 

Szczepienie nie takie straszne

Argumenty osób będących przeciwko obowiązkowemu szczepieniu dzieci nie zawsze przekładają się na praktykę. Statystyki wyraźnie pokazują, że stopniowo wzrasta ryzyko chorób zakaźnych. A co za tym idzie, szczepienia obowiązkowe stają się jeszcze ważniejszym elementem dbałości o nasze zdrowie.

Czym jest szczepionka?

Szczepionka to substancja zawierająca w sobie drobnoustroje „udające” chorobę. Są one jednak na tyle słabe, że nie wywołują choroby, wręcz przeciwnie – uodparniają organizm na mogące się w przyszłości pojawić podobne, chorobotwórcze drobnoustroje. Szczepionka uczy organizm reagowania na wirusy i pokazuje, jak z nim walczyć. W rzeczywistości chroni więc przed zakażeniem, nie wywołując go.

Zobacz: Czy szczepienia wywołują choroby?

Skuteczne szczepionki

W przeciwieństwie do antybiotyków lub leków, które działają w organizmie samodzielnie, szczepionka jest materiałem biologicznym, ściśle współpracującym z ludzkim organizmem. Przyswojenie szczepionki zależy zatem od predyspozycji szczepionego organizmu. Stąd też obowiązkowe szczepienie rozpoczyna się u dzieci zdrowych oraz u których system odpornościowy jest już rozwinięty.

Szczepienia obowiązkowe

Obowiązkowy kalendarz szczepień obejmuje takie choroby jak różyczka, świnka, odra, zapalenie wątroby typu A oraz B, tężec, błonica, polio. Szczepienie powinno też uwzględniać zabezpieczenie organizmu przed zakażeniem bakteriami Haemophilus influenzae, wywołującymi zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci.

Na choroby te podatne są zwłaszcza dzieci w wieku przedszkolnym, stąd też w ich przypadku szczepienie jest obowiązkowe. Równie ważne jest zadbanie o szczepienie przeciwko wirusowi grypy, która z każdym sezonem rozwija się, tworząc nowe szczepy.

Do szczepień obowiązkowych, ale niewpisanych w kalendarz szczepień, należą szczepionki przeciw pneumokokom, rotawirusom oraz meningokokom. To najnowsze szczepionki, które nie zostały jeszcze wpisane w kalendarz szczepień. Są one jednak obowiązkowe, by uchronić dzieci przed szkodliwymi dla zdrowia i życia bakteriami.

Czytaj też: Szczepionka przeciw grypie – co w niej tak naprawdę jest?

Niepożądane skutki

Reakcja na szczepionkę zależy od organizmu. Niegroźne skutki mogą dotyczyć podwyższonej temperatury ciała, wysypki lub powiększenia węzłów chłonnych. Z reguły jednak organizm zachowuje się poprawnie, wypracowując reakcje obronne na działanie zawartych w szczepionce drobnoustrojów.

Ochrona na długo

Odpowiednia, przewidziana w kalendarzu szczepień dawka szczepionki nie jest w stanie utrzymać organizm w zdrowiu przez całe życie, stąd też powinno się powtarzać szczepienia w dorosłym życiu.

Pamięć immunologiczna, która wyćwiczona została dzięki drobnoustrojom zawartym w szczepionce, może działać nawet kilka lat. Następnie stopniowo słabnie, zmniejszając jednak powikłania atakujących wirusów.

Polecamy: Kontrowersyjne szczepienia – dobro czy zło konieczne?

Najskuteczniejszy lek

Szczepionka wciąż pozostają jednak najskuteczniejszą metodą radzenia sobie z chorobami zakaźnymi. Wynalezienie pierwszej szczepionki przeciwko ospie było jednym z ważniejszych osiągnięć nowożytnej medycyny, dając początek leczeniu innych chorób zakaźnych.

Mimo to metoda szczepień wciąż wymaga udoskonaleń, ponieważ chorobotwórcze wirusy posiadają umiejętność uodparniania się na szczepionki, mutując i tworząc nowe odmiany. Dlatego tak ważne jest poddawanie się szczepieniom ochronnym.

Czytaj też: Kiedy nie należy się szczepić?

Sprawdź: Kiedy i przeciw czemu szczepić dziecko?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy skorzystasz z bezpłatnego szczepienia przeciw pneumokokom czy wybierzesz płatną szczepionkę?

  Wybiorę szczepionkę bezpłatną

  Wybiorę szczepionkę płatną

  Przed wyborem muszę poznać opinię lekarza

  Przed wyborem poznam opinię innych rodziców

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA