Szczepionka na guz mózgu

Testowana w ostatnich latach w USA szczepionka pozwala wydłużyć życie osób z rozpoznanym śmiertelnym guzem mózgu. Niedawno ujawniono wyniki badań.

W badaniach prowadzonych przez naukowców z Northwestern Memorial Hospital w Chicago porównywano czas życia pacjentów z glejakiem leczonych standardowymi metodami oraz z wykorzystaniem eksperymentalnej szczepionki, która była opracowywana indywidualnie dla każdego z pacjentów. W pierwszym przypadku stosowano resekcję chirurgiczną, chemioterapię oraz radioterapię. Wszystkie te metody jednak dają bardzo słabe efekty. Chorzy żyją średnio od 3 do 9 miesięcy.

Zobacz: Czy szczepienia wywołują choroby?

Szczepionka HSPPC-96

Nowa szczepionka, nazwana HSPPC-96 (Heat-Shock Peptide Protein Complex-96), jest wytwarzana indywidualnie, z wykorzystaniem tkanki nowotworowej chorego uzyskanej po resekcji chirurgicznej. Szczepionka ma na celu pobudzenie układu odpornościowego i zabicie pozostałych po operacji zmutowanych komórek.

Zobacz też: Nanowłókna drogą ku zagładzie dla nowotworów?

Szczepionkę przetestowano dotychczas u 41 dorosłych osób z nawracającym glejakiem wielopostaciowym. Każda z nich przyjęła 6 dawek. Po upływie pół roku przy życiu pozostawało aż 90% pacjentów, a po całym roku 30. To wciąż dużo, gdyż w przypadku standardowych metod śmiertelność po roku jest niemal stuprocentowa.

Na bardziej powszechne wykorzystanie szczepionki trzeba jeszcze poczekać. Naukowcy chcą przetestować jej działanie w przypadku zastosowania równolegle z bewacizumabem, jedynym znanym dotychczas lekiem, który potrafi spowodować zmniejszenie guza. Sukces badania daje nadzieje na dalsze wydłużenie życia chorych.

Czytaj też: Za raka piersi ani glejaka nie odpowiadają wirusy

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA