Szczepionka przeciw HPV ochroni przed rakiem szyjki macicy

Lekarze rekomendują szczepienia przeciwko wirusowi HPV - szczepionka ma obniżać ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy.

Statystyki pokazują, że 75% aktywnych seksualnie kobiet ulega zakażeniu wirusem HPV, który jest główną przyczyną zachorowań na raka szyjki macicy. Można się przed tym ustrzec - Polskie Towarzystwo Ginekologiczne przypomina, że pomagają profilaktyczne szczepienia nastolatek i młodych kobiet przeciwko HPV.

szczepionka-na-hpv">

Szczepionka na HPV

Obecnie na polskim rynku dostępna jest szczepionka Silgard (inna nazwa Gardasil) skierowana przeciw czterem typom wirusa HPV. Szczepionka jest dostępna dla dziewczynek od 9 do 15 lat oraz kobiet w wieku od 16 do 26 lat, choć trwają badania nad szczepionkami dla starszych kobiet (w wieku od 27 do 45 lat). Zadaniem szczepionki jest zapobieganie rakowi szyjki macicy, stanom przedrakowym oraz brodawkom płciowym.

Szczepionka wydawana jest na receptę, jej koszt to około 500 zł. Największą skuteczność osiąga u dziewczynek, które nie miały kontaktu z wirusem. Dlatego zaleca się szczepienie dziewczynek i kobiet przed rozpoczęciem współżycia.

Zobacz wideo: Szczepionki przeciwko HPV - czy chronią przed rakiem szyjki macicy

Szczepienie uodparnia na okres minimum 5 lat, jednak po pewnym czasie od pierwszego szczepienia należy podać dawkę przypominającą (po dwóch i sześciu miesiącach). Warto pamiętać, że szczepienie nie chroni w 100 proc. przed rakiem szyjki macicy. Oprócz wirusa HPV istnieją także inne przyczyny zachorowań, dlatego zaszczepiona kobieta powinna wykonywać regularnie badanie cytologiczne.

Czytaj też:

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

16682
Pytanie: Co stosujesz na podrażnienia i otarcia w jamie ustnej?

  Żel stomatologiczny

  Płukanki ziołowe

  Preparaty w sprayu

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!