Szczepionka przeciw HPV ochroni przed rakiem szyjki macicy

Lekarze rekomendują szczepienia przeciwko wirusowi HPV - szczepionka ma obniżać ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy.
 

Statystyki pokazują, że 75% aktywnych seksualnie kobiet ulega zakażeniu wirusem HPV, który jest główną przyczyną zachorowań na raka szyjki macicy. Można się przed tym ustrzec - Polskie Towarzystwo Ginekologiczne przypomina, że pomagają profilaktyczne szczepienia nastolatek i młodych kobiet przeciwko HPV.

Czytaj także: Czy należy się szczepić? Obalamy mity

Szczepionka na HPV

Obecnie na polskim rynku dostępna jest szczepionka Silgard (inna nazwa Gardasil) skierowana przeciw czterem typom wirusa HPV. Szczepionka jest dostępna dla dziewczynek od 9 do 15 lat oraz kobiet w wieku od 16 do 26 lat, choć trwają badania nad szczepionkami dla starszych kobiet (w wieku od 27 do 45 lat). Zadaniem szczepionki jest zapobieganie rakowi szyjki macicy, stanom przedrakowym oraz brodawkom płciowym.

Szczepionka wydawana jest na receptę, jej koszt to około 500 zł. Największą skuteczność osiąga u dziewczynek, które nie miały kontaktu z wirusem. Dlatego zaleca się szczepienie dziewczynek i kobiet przed rozpoczęciem współżycia.

Zobacz wideo: Szczepionki przeciwko HPV - czy chronią przed rakiem szyjki macicy

Szczepienie uodparnia na okres minimum 5 lat, jednak po pewnym czasie od pierwszego szczepienia należy podać dawkę przypominającą (po dwóch i sześciu miesiącach). Warto pamiętać, że szczepienie nie chroni w 100 proc. przed rakiem szyjki macicy. Oprócz wirusa HPV istnieją także inne przyczyny zachorowań, dlatego zaszczepiona kobieta powinna wykonywać regularnie badanie cytologiczne.

Zobacz: Czy szczepienia wywołują choroby?

>>> Zobacz, co o wirusie HPV sądzi nasz ekspert, lek. med Wojciech Gontarek, specjalista ginekolog-położnik

Czytaj też:

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy skorzystasz z bezpłatnego szczepienia przeciw pneumokokom czy wybierzesz płatną szczepionkę?

  Wybiorę szczepionkę bezpłatną

  Wybiorę szczepionkę płatną

  Przed wyborem muszę poznać opinię lekarza

  Przed wyborem poznam opinię innych rodziców

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA