Nowy sklep

już ON-LINE

Szczepionka przeciw HPV ochroni przed rakiem szyjki macicy

Lekarze rekomendują szczepienia przeciwko wirusowi HPV - szczepionka ma obniżać ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy.

Statystyki pokazują, że 75% aktywnych seksualnie kobiet ulega zakażeniu wirusem HPV, który jest główną przyczyną zachorowań na raka szyjki macicy. Można się przed tym ustrzec - Polskie Towarzystwo Ginekologiczne przypomina, że pomagają profilaktyczne szczepienia nastolatek i młodych kobiet przeciwko HPV.

Czytaj także: Czy należy się szczepić? Obalamy mity

SzczepionkanaHPV">

Reklama

Szczepionka na HPV

Obecnie na polskim rynku dostępna jest szczepionka Silgard (inna nazwa Gardasil) skierowana przeciw czterem typom wirusa HPV. Szczepionka jest dostępna dla dziewczynek od 9 do 15 lat oraz kobiet w wieku od 16 do 26 lat, choć trwają badania nad szczepionkami dla starszych kobiet (w wieku od 27 do 45 lat). Zadaniem szczepionki jest zapobieganie rakowi szyjki macicy, stanom przedrakowym oraz brodawkom płciowym.

Szczepionka wydawana jest na receptę, jej koszt to około 500 zł. Największą skuteczność osiąga u dziewczynek, które nie miały kontaktu z wirusem. Dlatego zaleca się szczepienie dziewczynek i kobiet przed rozpoczęciem współżycia.

Zobacz wideo: Szczepionki przeciwko HPV - czy chronią przed rakiem szyjki macicy

Szczepienie uodparnia na okres minimum 5 lat, jednak po pewnym czasie od pierwszego szczepienia należy podać dawkę przypominającą (po dwóch i sześciu miesiącach). Warto pamiętać, że szczepienie nie chroni w 100 proc. przed rakiem szyjki macicy. Oprócz wirusa HPV istnieją także inne przyczyny zachorowań, dlatego zaszczepiona kobieta powinna wykonywać regularnie badanie cytologiczne.

Zobacz: Czy szczepienia wywołują choroby?

>>> Zobacz, co o wirusie HPV sądzi nasz ekspert, lek. med Wojciech Gontarek, specjalista ginekolog-położnik

Czytaj też:

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak często chodzisz do ginekologa?

  Nie byłam nigdy

  Raz na kilka miesięcy

  Raz w roku

  Raz na dwa lata

  Co kilka lat

  Tylko w czasie ciąży

  Gdy odczuwam jakieś dolegliwości