Szczepionka przeciw ospie w walce z rakiem wątroby

Starszy niż rok

Ocena użytkowników

(liczba ocen 3)

Czy szczepionka przeciw ospie może skutecznie przedłużyć życie osobom z zaawansowanym rakiem wątroby?

Spis treści

Pierwotny rak wątroby to trzecia najczęstsza przyczyna śmierci z powodu nowotworu na świecie, dlatego nowe sposoby leczenia są bardzo potrzebne.

Szczepionka na ospę

Szczepionka przeciwko ospie prawdziwej zawiera żywego wirusa ospy krowiej (Vaccinia), który wyjątkowo "lubi" guzy nowotworowe. Komórki nowotworu nie wytwarzają przeciwwirusowego białka - interferonu, mają natomiast białka atrakcyjne dla wirusa. Wczesne eksperymenty nad leczeniem nowotworów szczepionka przeciwko ospie rozpoczęły się już w roku 2007.

Zobacz: Czy szczepienia wywołują choroby?

Firma Jennerex z San Franisco w Kalifornii (nazwana tak na cześć Edwarda Jennera, który był pionierem wykorzystania wirusa ospy krowiej) postanowiła zwiększyć antynowotworową aktywność szczepionki, wprowadzając dwie modyfikacje genetyczne. Dzięki pierwszej wirus nie potrafi wytwarzać ważnego enzymu, którego jednak dużo jest w komórkach nowotworowych. Dzięki temu namnaża się głównie w komórkach nowotworu. Druga modyfikacja sprawia, że wirus bardziej drażni układ odpornościowy, pobudzając go do ataku.

Zobacz wideo: Jakie badania pomogą wykryć raka?

Podczas badań klinicznych z udziałem 30 osób z zaawansowanym rakiem wątroby okazało się, że pacjenci, którym podano szczepionkę żyli przeciętnie dwa razy dłużej (średnio 14 miesięcy zamiast 7). Ten rodzaj leczenia powinien się sprawdzić także we wcześniejszych stadiach raka wątroby.

az, PAP

Polecamy: Kontrowersyjne szczepienia – dobro czy zło konieczne?

Zobacz też: Biopsja wątroby – wskazania i przebieg badania

Czytaj: GGTP - badanie krwi stosowane w diagnostyce chorób wątroby

Pytanie: Jak często sprawdzasz swój poziom cukru?

  Kontroluję go regularnie

  Sprawdzam, przy okazji innych badań/zabiegów

  Zdarzyło mi się raz może dwa

  Nigdy nie sprawdzałem/łam