Szczepionki na grypę mniej skuteczne?

Choć szczepionki przeciwko grypie nie są tak skuteczne, jak wcześniej szacowano, wciąż zapewniają najlepszą dostępną ochronę w okresie zwiększonej zachorowalności - informują medycy w artykule opublikowanym na łamach pisma "Lancet".
 

Naukowcy oszacowali, że skuteczność szczepionek na grypę u dorosłych w wieku od 18 do 65 lat wynosi 59 proc. Nie ma natomiast rzetelnych danych, które pozwoliłyby ustalić ich skuteczność w przypadku osób po 65. roku życia.

Swoje wnioski autorzy raportu opierają na meta-analizie 31 badań dotyczących szczepionek przeciwgrypowych.

Zobacz: Kiedy i przeciw czemu szczepić dziecko?

"Badania, które zaprezentowaliśmy są najlepszymi badaniami od 70 lat" - twierdzi Michael Osterholm z Uniwersytetu Minnesoty (USA), który kierował pracami zespołu.

Z roku na rok skuteczność szczepionek ulegała zmianie, a bywały też takie lata, gdy nie znaleziono dowodów na ich skuteczność. Informacje te kontrastują z opublikowanym w ubiegłym roku raportem Cochrane Collaboration, międzynarodowej organizacji non-profit, z którego wynikało, że skuteczność szczepień u osób dorosłych wynosi 73 proc.

Podstawową różnicą pomiędzy obiema analizami był rodzaj badań, które zostały w nich uwzględnione.

Analiza badań – Michael Osterholm

Osterholm brał pod uwagę jedynie prace, w których za potwierdzenie obecności wirusa u wcześniej zaszczepionego pacjenta przyjmowano wynik reakcji łańcuchowej polimerazy (wykorzystywana w diagnostyce klinicznej metoda powielania łańcuchów DNA w warunkach laboratoryjnych, ang. PCR).

Raport – Cochrane Collaboration

W przypadku analizy przeprowadzonej przez ekspertów z Cochrane Collaboration obecność wirusa sprawdzano za pomocą badania poziomu przeciwciał skierowanych przeciwko wirusowi grypy we krwi pacjentów.

Czytaj też: Czy szczepienia wywołują choroby…?

"Problem polega na tym - zauważa Osterholm - że poziom przeciwciał nie wzrasta zauważalnie w przypadku trzech na cztery osoby, które zachorowały na grypę mimo zaszczepienia się".

Producenci szczepionek niechętnie inwestują w udoskonalanie swoich produktów, gdyż te dostępne obecnie na rynku są tanie, bezpieczne i zalecane dla osób w każdym wieku - dodaje badacz. Nie są to jednak, jego zdaniem, w żadnym stopniu szczepionki, których będziemy potrzebowali w przyszłości.

Kontrowersyjne szczepienia – dobro czy zło konieczne?

PAP, AW

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy skorzystasz z bezpłatnego szczepienia przeciw pneumokokom czy wybierzesz płatną szczepionkę?

  Wybiorę szczepionkę bezpłatną

  Wybiorę szczepionkę płatną

  Przed wyborem muszę poznać opinię lekarza

  Przed wyborem poznam opinię innych rodziców

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA