Szczepisz dziecko – zwiększ czujność

Szczepisz dziecko – zwiększ czujność
Chociaż szczepienie dziecka jest zabiegiem bezpiecznym, lepiej jeśli rodzice zachowają odpowiednie środki ostrożności. Przy szczepieniach zawsze zachodzi ryzyko niepożądanych reakcji organizmu.

U większości dzieci nie występują żadne groźne reakcje czy powikłania po podaniu szczepionki. Czasem jednak pojawiają się przejściowo m.in. gorączka, ból, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wkłucia, może pojawić się ropień (np. po szczepieniu przeciwko gruźlicy). Te objawy nie powinny jednak być podstawą do niepokoju, a już na pewno przeciwwskazaniem do tego, aby szczepionki nie podawać. Pojawiająca się gorączka po szczepieniu jest znakiem, iż szczepionka została zaaplikowana prawidłowo oraz że układ odpornościowy pacjenta działa sprawnie - walczy z drobnoustrojami zawartymi w szczepionce i przygotowuje organizm na infekcje mogące mieć miejsce w przyszłości, a wysoka temperatura pomaga zabić bakterie i wirusy.

Zobacz: Kiedy i przeciw czemu szczepić dziecko?

Zobacz wideo: Jaki sport wybrać dla dziecka?

Zasady szczepienia dzieci:

1. Na początku wizyty przypomnij lekarzowi o wszystkich reakcjach dziecka na wcześniejsze szczepienia.

2. Upewnij się, że przed szczepieniem sprawdzony został stan zdrowia dziecka, co zapewni wykrycie początkowych objawów ewentualnej choroby. Jeśli zdrowie dziecka nawet w najmniejszym stopniu budzi zastrzeżenia - pokasływanie, zaczerwienione gardło, katar - zrezygnuj ze szczepienia i umów się na inny dzień, gdy dziecko wróci do zdrowia.

3. Upewnij się, że pielęgniarka lub lekarz wpisuje do karty zdrowia dziecka nazwę preparatu oraz numer serii szczepionki, a także wszystkie zgłoszone przez ciebie reakcje poszczepienne. Przynoś książeczkę na każde kolejne szczepienie.

4. Porozmawiaj z lekarzem o możliwych reakcjach dziecka po podaniu konkretnej szczepionki - może to być lekka temperatura, obrzęk w okolicy szczepionki, zaczerwienienie, chwilowa utrata apetytu.

5. Obserwuj starannie dziecko po szczepieniu przez 72 godziny od zaszczepienia. Natychmiast zgłoś lekarzowi wszystkie poważne i niepokojące reakcje. Notuj wszystkie zaobserwowane objawy. Zaniepokoić cię mogą nadmierna senność dziecka, jego bladość, wysoka temperatura, drgawki, silny płacz.

Czytaj też: Czy szczepienia wywołują choroby…?

Jak łagodzić skutki szczepienia

Dziecko po szczepieniu należy uspokoić i przytulić, aby miało poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli w okolicach wkłucia igły pojawia się obrzęk i zaczerwienienie, zaleca się przykładanie lodu lub mokrej szmatki. Gdy pojawia się gorączka, należy stale monitorować jej wysokość oraz podawać dziecku dużą ilość płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Jeśli temperatura nie przekracza 39 C, można podać środek przeciwgorączkowy, najlepiej w czopku. Objawy po szczepieniu ustępują po kilku dniach. W rzadkich przypadkach może dojść do poważnych reakcji poszczepiennych u dziecka, m.in. trudności w oddychaniu, osłabienia, omdlenia, zawrotów głowy czy zaburzeń rytmu serca. Takie objawy, które mogą być wynikiem uczulenia na konkretny składnik lub złej jakości szczepionki, pojawiają się zazwyczaj kilka minut lub kilka godzin po szczepieniu i wymagają interwencji lekarza.

Kontrowersyjne szczepienia – dobro czy zło konieczne?

Beata Borys

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA