Szczęśliwa żona to szczęśliwe życie? Naukowcy sprawdzili

Starszy niż rok
Każdy z nas słyszał zdanie “Szczęśliwa żona to szczęśliwe życie”. Jednak czy nie jest to tylko nic nie znaczący slogan? Najnowsze badania Rutgers University w New Jersey pokazują, że nie. Im szczęśliwsza jest żona w długoletnim małżeństwie, tym szczęśliwszy jest też jej mąż, bez względu na to, jaki jest jego osobisty stosunek do małżeństwa.
 

Wcześniejsze badania wskazywały na korzyści, jakie z udanego małżeństwa płyną dla zdrowia. Jedno z badań w szczególności wykazało, że szczęśliwy związek zmniejsza ryzyko chorób układu krwionośnego.

Najnowsze badanie, wyniki którego znalazły się w Journal of Marriage and Family, prowadzili prof. Deborah Carr z Rutges i prof. Vicki Freedman z University of Michigan.

Chociaż milczą, są szczęśliwi

“Kiedy kobieta jest w małżeństwie spełniona, robi o wiele więcej dobrego dla swojego męża, co oczywiście ma bardzo pozytywny wpływ na jego życie” - twierdzi Carr.
Dodaje, że mężczyźni zwykle dużo rzadziej w związku mówią to, co czują, więc “ich ewentualne poczucie niezadowolenia z małżeństwa może nie odbijać się na ich żonach”.

Naukowcy mówią, że te badania różnią się od poprzednich, bo skupiają się na indywidualnych odczuciach zarówno mężów, jak i żon, co pozwala określić, jak te osobiste uczucia odnośnie małżeństwa wpływają na psychiczną równowagę małżonków.

W badaniu wzięło udział 394 par, w których przynajmniej jeden małżonek miał 60 lat lub więcej. Średnia długość małżeństwa wyniosła 39 lat.

Czytaj też: Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

Zadowolenie na co dzień

Naukowcy zadawali małżonkom pytania o to, czy druga strona ich docenia, kłóci się z nimi, rozumie ich uczucia czy ich denerwuje. Ponadto badani prowadzili dziennik, w którym notowali swoje uczucia związane ze zwykłymi aktywnościami w ciągu ostatnich 24 godzin - zakupami, oglądaniem telewizji itp.

Ogólnie uczestnicy zdradzali wysoki poziom zadowolenia z życia. Mężowie oceniali zwykle małżeńską codzienność nieco bardziej pozytywnie niż ich żony.

Prof. Carr mówi, że ocenianie swojego małżeństwa wyżej jest powiązane z większą satysfakcją z życia i ogólnym szczęściem - dla obu małżonków.

Zobacz: Co jeść, aby poczuć szczęście?

Mężów nie martwi choroba żony?

Badanie pokazało też, o czym warto wspomnieć, że żony zwykle czują się mniej szczęśliwe, gdy ich mężowie chorują, natomiast poziom odczuwanego szczęścia nie zmniejsza się u mężów, gdy zachorują ich żony.

Może się tak dziać dlatego, że gdy choruje mąż, to żona w większości się nim zajmuje. Kiedy natomiast chora jest żona, o pomoc zwraca się częściej do córki niż męża.

Artykuł powstał na podstawie publikacji w Medical News Today.

Czytaj też: Medytacja przedłuża życie

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA