Szczęśliwy związek dzięki tabletkom antykoncepcyjnym

para
Źródło: 123RF
Starszy niż rok
Kobiety stosujące hormonalne pigułki antykoncepcyjne wybierają mniej seksownych, za to pewniejszych i wierniejszych partnerów - wynika z badań, które publikuje pismo "Proceedings of the Royal Society B"
 

Co przekłada się na to, że tworzą też trwalsze związki, być może nawet na całe życie, kosztem czerpania mniejszej satysfakcji z seksu.

Badania naukowe

Do takich wniosków doszli naukowcy brytyjscy z uniwersytetów w Stirling, Aberdeen i Newcastle razem z czeskimi kolegami z Uniwersytetu Karola w Pradze.

Podział był na dwie grupy: w pierwszej poddano badaniom 1000 kobiet, które zażywały hormonalne pigułki antykoncepcyjne w okresie, gdy spotkały partnera będącego później ojcem ich pierwszego dziecka, natomiast w drugiej grupie znajdowało się 1500 pań, które nie stosowały wówczas antykoncepcji hormonalnej.

Kobiety w jednej i drugiej grupie pytano o poziom ogólnej satysfakcji ze związku oraz z seksu z partnerem, zebrano też informacje na temat czasu trwania związku.

Antykoncepcja lepsza niż aborcja

Wnioski:

Okazało się, że kobiety, które wybrały swojego partnera w czasie korzystania z pigułek antykoncepcyjnych odczuwały znacznie mniejszą (i systematycznie obniżającą się) satysfakcję z seksu, ale wyższy ogólny poziom zadowolenia ze związku, w tym z lojalności partnera, zabezpieczenia finansowego z jego strony oraz wywiązywania się z roli ojcowskiej. Miały też większe szanse na to, że ich relacja będzie długotrwała.

Już wcześniej zaobserwowano, że zmiany hormonalne zachodzące podczas cyklu miesięcznego mają wpływ na to, jakie cechy kobiety preferują u mężczyzn. W czasie płodnej fazy cyklu (kilka dni przed i kilka dni po jajeczkowaniu) panie zwracają uwagę na męskie rysy twarzy, które powiązano z korzystnym zestawem genów, ale też z niewiernością.

Na czym polega mechaniczna antykoncepcja?

Jednak, u kobiet stosujących pigułki antykoncepcyjne nie występują wahania hormonalne typowe dla naturalnego cyklu. Co więcej, pigułka hamuje owulację przez co naśladuje w pewien sposób ciążę, a wtedy kobiety są bardziej wrażliwe na cechy takie, jak stałość, wierność, opiekuńczość, świadczące o tym, że mężczyzna będzie dobrym ojcem.

Brytyjsko-czeski zespół po raz pierwszy przeanalizował wpływ antykoncepcji hormonalnej na wybór partnera przez kobiety w warunkach rzeczywistych. Wcześniej, podobne obserwacje prowadzono jedynie w laboratorium.

Zdaniem naukowców, wyniki ich badań wskazują, że powszechne stosowanie pigułek antykoncepcyjnych może wpływać na zachowania seksualne pań, a przez to na charakterystykę i jakość tworzonych przez nie związków, a nawet i ich losy.

Sprawdź: Negatywne skutki antykoncepcji

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA