Szczoteczka do zębów - twój bliski przyjaciel

Starszy niż rok
Trzymasz ją w ręku i w ustach codziennie nawet po kilka razy.

Towarzyszy ci praktycznie przez całe życie. Niewiele jest przedmiotów tak nam w życiu bliskich jak szczoteczka do zębów. Warto więc zadbać, aby była dobrze dobrana. O idealnej szczoteczce do zębów rozmawiamy z lekarzem stomatologiem Aleksandrą Brylikowską.

Zobacz: Domowa higiena jamy ustnej

Jaką wybrać szczoteczkę do zębów

Medme: Proszę podać cechy idealnej szczoteczki do zębów.
Rodzaj szczoteczki, głównie pod kątem twardości, dobieramy zależnie od stanu zębów i dziąseł. Szczoteczka zazwyczaj powinna być średnio-twarda, a część pracująca raczej mała, tzn. dla dorosłych około 2,5 cm długości, ale nie większa niż 3 cm i około 1,2 cm szerokości. Wtedy łatwiej można się nią posługiwać i dostać się do każdej powierzchni zęba. Końcówki szczoteczek elektrycznych są na tyle małe, że każdy ząb myty jest oddzielnie – zatem są idealne!

Jak często trzeba wymieniać szczoteczkę do zębów?

Powinniśmy ją wymieniać co 2-3 miesiące w zależności od zużycia czyli rozejścia się włosia na „boki”. Nową szczoteczkę należy zdezynfekować, umyć dokładnie w ciepłej wodzie i... śmiało z niej korzystać.

Jak myć zęby szczoteczką?

Na czym polega prawidłowa technika mycia zębów?

Istnieje kilka metod szczotkowania zębów: szorowania - najczęściej stosowana przez pacjentów i najmniej zdrowa,  pionowa, pozioma, metoda roll, metoda wibracyjna, okrężna Fonesa, fizjologiczna Smitha.

A ta zalecana dla większości pacjentów to...

Metoda roll, czyli obrotowo-wymiatającą. Jest też najmniej szkodliwa ze wszystkich sposobów szczotkowania. Część pracującą szczoteczki należy ułożyć pod kątem 45° do płaszczyzny zębów, na powierzchni przedsionkowej i później językowej, częściowo na dziąśle, częściowo na okolicy przyszyjkowej, możliwie jak najdalej od płaszczyzny zgryzu. Następnie wykonujemy ruch obrotowo-wymiatający w kierunku od brzegów siecznych. Czynność tę powtarzamy kilka razy na tym samym odcinku, po czym przesuwamy szczoteczkę tak, aby oczyścić cały łuk żuchwy a potem szczęki. Metodą poziomą czyścimy powierzchnie żujące zębów bocznych. Część pracującą szczoteczki kładziemy wzdłuż długiej osi zębów na powierzchniach żujących zębów bocznych i szczotkujemy tam i z powrotem. Możemy delikatnie wykonywać ruchy obrotowe. Powierzchnie językowe zębów przednich szczotkujemy metodą pionową. Część pracującą szczoteczki przykładamy pionowo do powierzchni językowych zębów przednich, czyli wzdłuż długich osi zębów i delikatnie wymiatamy resztki pokarmowe.

W jaki sposób możemy zaszkodzić zębom i dziąsłom, jeśli będziemy je myć niewłaściwą techniką lub źle dobraną szczoteczką?

Zbyt twarda szczoteczka w połączeniu z metodą szorowania jest najszybszą drogą do powstania ubytków przyszyjkowych powodujących nadwrażliwość zębów na zimno i ciepło. Dodatkowo możemy uszkodzić dziąsła. Jednak w większości przypadków stosowanie niewłaściwej techniki jest powodem niedokładnego umycia naszego uzębienia.

Elektryczna czy "ręczna"

Czy szczoteczka elektryczna faktycznie lepiej czyści zęby niż zwykła?

Prawdopodobnie tak, o ile jest to wykonywane we właściwy sposób. Przez pierwsze dni po rozpoczęciu używania szczoteczki elektrycznej możemy stwierdzić, że nasze dziąsła źle znoszą zmianę - krwawią i są obolałe. Szczoteczka elektryczna wykonuje znacznie więcej obrotów i lepiej przylega do powierzchni zęba (dzięki czemu dokładniej czyści), jednak stymuluje również dziąsła, które nie są do tego przyzwyczajone. Aby przyzwyczaić dziąsła do nowych realiów, należy powoli zwiększać czas i intensywność masowania. Większość szczoteczek elektrycznych ma niewielkich rozmiarów głowicę, która właśnie dzięki małym rozmiarom dociera do bardziej ukrytych zakamarków – przez co jest dokładniejsza. Musimy jednak przesuwać ją powoli po zębach aby była skuteczna.

Zobacz też: Jak dbać o wybielone zęby

Więcej obrotów, lepsze przyleganie do zęba, dokładniejsza. Czyli jednak elektryczna jest lepsza?

Trudno jest odpowiedzieć na pytanie, jakie szczoteczki są lepsze. Ostateczny wybór zawsze zależy od skuteczności szczoteczki w konkretnym przypadku. Bez wahania można powiedzieć, że szczoteczki elektryczne w porównaniu z manualnymi "zwykłymi" lepiej sprawdzają się u dzieci i osób starszych, którym wykonywanie precyzyjnych ruchów dłonią może sprawiać trudności.
Rozmawiał: Piotr Wiechowski

Zobacz też: Własne zęby na całe życie

Zobacz: Nieświeży oddech - jak z nim walczyć?

Czytaj też: Pantomogram, czyli zdjęcie panoramiczne zębów

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA