Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Szczoteczka elektryczna dla dzieci – którą wybrać?

Wybór szczoteczki elektrycznej dla dziecka jest uzależniony m.in. od wieku dziecka, kwoty, jaką możemy przeznaczyć na zakup danego modelu oraz celu, jaki chcemy osiągnąć wręczając maluchowi taki sprzęt do ręki. Dobrym pomysłem jest pozwolenie dziecku na współdecydowanie o wyborze odpowiedniego rodzaju.
Elektryczna szczoteczka do zębów dla dziecka
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Jak działa szczoteczka elektryczna dla dzieci?

Szczoteczka elektryczna dla dzieci stanowi skuteczne rozwiązanie, jeśli chodzi o ochronę zębów przed próchnicą, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio dobrana do wieku malucha oraz będzie poprawnie przez niego stosowana. 

Z pewnością używanie jej jest łatwiejsze dla dziecka od mycia zębów szczoteczką manualną. W tym drugim przypadku bowiem istnieje ryzyko, że dziecko nie będzie umiało odpowiednio mocno docisnąć szczoteczki do zębów, nie wmanewruje jej główki w dalsze części jamy ustnej oraz szybciej znudzi się tą czynnością, zatem krócej będzie trwał proces szczotkowania. 

Jednak niezależnie od tego jaki rodzaj szczoteczki wybierzemy dla naszej pociechy, warto kontrolować przebieg mycia przez nią zębów nawet do 10. roku życia.

Szczoteczka elektryczna dla dziecka wykonuje niemal 9 000 ruchów wymiatająco-wibrująco-rotacyjnych na minutę. Są też i takie modele, które poruszają się jeszcze szybciej, należą do nich np. szczoteczki soniczne dla dzieci

Reklama

Od kiedy dziecko może stosować szczoteczkę elektryczną?

Dentyści są zdania, że dopiero dzieci w wieku około 3 lat mogą zacząć stosować szczoteczkę elektryczną do zębów. Z czego to wynika? Przede wszystkim dziecko w tym wieku jest już na tyle sprawne manualnie, że prawidłowo chwyta trzon szczoteczki i zna technikę mycia zębów. Ponadto jest w stanie utrzymać przez dwie minuty (tyle powinno się myć zęby) jej rączkę, nie męcząc się. 

Młodsze dzieci mogą wystraszyć się ruchów drgających oraz charakterystycznego „buczenia”, wydawanego przez urządzenie, co może je zniechęcić do stosowania tego sprzętu w przyszłości. 

Wśród szczoteczek elektrycznych dla dzieci można wyróżnić m.in. 

  • dla dzieci w wieku 3-7 lat,
  • dla dzieci w wieku 7 lat i powyżej.

Ten podział na szczoteczki elektryczne zastosowany ze względu na wiek dziecka ma związek m.in. z wagą szczoteczki, wielkością główki (odpowiadającą rozmiarom zębów dziecka) oraz miękkością włosia.

Reklama

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać dla dziecka?

Wybierając szczoteczkę elektryczną dla dziecka nie mamy łatwego zadania, ponieważ możliwości jest sporo. Można bowiem wybrać wariant z wbudowanym akumulatorem, dostępnej już za kilkanaście złotych, jednak należy się w tym wypadku liczyć z tym, że po kilku miesiącach trzeba będzie wymienić ją na nową. Innym rozwiązaniem jest zakup szczoteczki elektrycznej dla dzieci z wymiennymi końcówkami. Decydując się na tę wersję należy brać pod uwagę konieczność wymiany końcówek co kilka miesięcy (co około 3 miesiące). Kolejna opcja to szczoteczka soniczna – specjalny rodzaj, bazujący na ultradźwiękach– tu trzeba na starcie wyłożyć większą kwotę, gdyż na ten moment są to najdroższe szczoteczki do zębów na rynku. Wśród wyżej wymienionych typów można znaleźć też takie z bajkowymi motywami, melodyjkami, światełkami i innymi atrakcyjnymi elementami, które mogą stanowić dodatkową zachętę dla dziecka do dokładnego czyszczenia jamy ustnej.

Reklama

Jak dziecko powinno myć zęby szczoteczką elektryczną?

Co najmniej 2 minuty, przeznaczając 30 sekund na każdą ćwiartkę zębów. Dziecko powinno pamiętać (i za to są odpowiedzialni głównie rodzice lub opiekunowie malucha), że szczoteczka powinna dotrzeć do każdego zęba (zarówno z przodu, z boku, jak i z tyłu) oraz do każdego zakamarka w jamie ustnej. To, że mamy szczoteczkę elektryczną nie zwalnia nas z obowiązku dokładnego szczotkowania zębów.

Maluch nie musi mocno dociskać włosia do zębów, wystarczy że przyłoży ją do każdego zęba, a szczoteczka sama wykona właściwe ruchy za dziecko.

Warto również dobrać odpowiednią do wieku dziecka pastę do zębów. Należy pamiętać, że im mniejsze dziecko, tym więcej pasty połyka. Dlatego ważna jest także ilość nakładanej na dziecięcą szczoteczkę pasty do zębów. Wystarczy malutka kropeczka wyciśnięta z tubki.

Reklama

Na co zwracać uwagę przy zakupie szczoteczki elektrycznej dla dzieci?

Można wybrać się na takie zakupy razem z dzieckiem, jednak wcześniej warto przeprowadzić własny „wywiad” na ten temat, tak by naprowadzić malucha na właściwy wybór. 

W zależności od tego jakim zasobem portfela dysponujemy, istotne jest aby zwrócić uwagę na takie elementy szczoteczki elektrycznej dla dzieci jak np.:

  • poręczność,
  • waga,
  • możliwość wymiany końcówek,
  • czasomierz – niektóre modele są wyposażone w czujnik czasu i sygnalizują dźwiękiem, że można zakończyć mycie zębów lub przejść do czyszczenia kolejnej sekcji zębów,
  • czujnik nacisku – który informuje o tym czy pociecha dobrze dociska szczoteczkę do zębów,
  • szybkość wibracji,
  • wskaźnik ładowania – daje informację o tym ile zostało czasu do wyładowania się szczoteczki.

Takie elementy jak kolor szczoteczki, jej design, itp. powinny stanowić drugorzędną rolę, jednak warto pozwolić dziecku współdecydować o tym jak będzie wyglądała jego szczoteczka elektryczna do zębów.

Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Higiena jamy ustnej
Nieświeży oddech - jak się pozbyć? 7 skutecznych sposobów
Kobieta borykająca się z nieprzyjemnych zapachem z ust
Nitkowanie zębów – jak i kiedy używać nitki dentystycznej?
Nić dentystyczna
Krem do protez – kiedy stosować i jak wybrać ten najlepszy?
Dziadkowie idący z wnuczkiem za ręce
Podobne artykuły
Kobieta w beżowym swetrze sprawdza oddech dłonią przy ustach na jednolitym tle.
Nieprzyjemny zapach - z ust, nosa, miejsc intymnych. Co stosować?
Szczoteczka soniczna
Kiedy kupić szczoteczkę soniczną dla dzieci?
Pasta do zębów bez fluoru
Czy pasta bez fluoru jest skuteczna? Co warto wiedzieć?
Czyszczenie jamy ustanej szczoteczką międzyzębową
Czym jest szczoteczka międzyzębowa i jak jej poprawnie używać?
Kobieta z córką myją zęby
Pasta do szczoteczki elektrycznej - czy wybór ma znaczenie?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!