Szczoteczka elektryczna z czujnikiem nacisku – jaką wybrać?

Szczoteczka elektryczna z czujnikiem nacisku idealnie dba o zęby. Dzięki nim codzienne mycie zębów jest skuteczniejsze i znacznie szybsze. Przed zakupem takiej szczoteczki warto zwrócić uwagę na jej dodatkowe funkcje. Jedną z nich jest czujnik nacisku, który zapobiega powstawaniu uszkodzeń płytki nazębnej w trakcie mycia zębów . Warto poznać zalety szczoteczki z czujnikiem nacisku, aby wybrać odpowiednią i najlepszą.
Kobieta myje zęby szczoteczką elektryczną z czujnikiem nacisku
Źródło:123RF

Spis treści

Szczoteczki elektryczne to idealne urządzenia, które pozwalają utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej. W porównaniu do manualnych lepiej czyszczą zęby, skuteczniej zapobiegają powstawaniu nalotu nazębnego i przebarwień. Czyszczenie tymi szczoteczkami jest zdecydowanie delikatniejsze, ale też skuteczniejsze. Dzięki nim każdy użytkownik może dokładnie dbać nawet o najbardziej niedostępne miejsca jamy ustnej i uzębienia. Dodatkowe funkcje tylko wzmacniają ich skuteczność. Do takich niewątpliwie należy czujnik nacisku.

Szczoteczka elektryczna z czujnikiem nacisku i jej zadania

Czujnik nacisku w szczoteczce elektrycznej to element dodatkowego wyposażenia, który zwiększa komfort i bezpieczeństwo mycia zębów każdego użytkownika takiej szczoteczki. Tworzone są w oparciu o nowoczesną technologię, szczegółowo opracowaną przez firmy produkujące szczoteczki elektryczne. 

Większość past do mycia zębów charakteryzuje wysoki współczynnik ścieralności. Wiele osób, przyzwyczajonych wcześniej do używania szczoteczek klasycznych używa nadmiernej siły nacisku, niekiedy dwukrotnie większej niż zalecana. Niestety w połączeniu z intensywnym działaniem szczoteczki elektrycznej doprowadza to do naruszania struktury zęba. Takim niekorzystnym skutkom zapobiegają czujniki nacisku. Ich zadanie to przede wszystkim ochrona zębów.

Szczoteczki elektryczne z czujnikiem nacisku zapewniają lepsze i bezpieczniejsze efekty czyszczenia zębów, ostrzegając użytkownika o zbyt mocnym nacisku. 

Czujnik nacisku – zasada działania

Zbyt duży nacisk w czasie szczotkowania zębów to główna przyczyna obtarć szkliwa. Szczoteczki elektryczne z czujnikiem nacisku docenianesą zarówno przez użytkowników, jak i stomatologów. 

Oto schemat budowy i działania czujnika nacisku w szczoteczce elektrycznej:

 • czujnik nacisku wbudowany jest w rączkę (uchwyt) szczoteczki,
 • zbyt duża siła nacisku w trakcie szczotkowania zębów powoduje zapalenie się kontrolnej diody na rączce szczoteczki lub wywołuje pulsujący dźwięk,
 • dzięki temu sygnałowi każdy użytkownik dostaje informację o zbyt intensywnym szczotkowaniu,
 • końcówka szczoteczki po pojawieniu się takiego sygnału zwalnia swą pracę,
 • ruchy oscylacyjno-rotacyjne są redukowane,
 • ruchy pulsacyjne są wyłączane,
 • niektóre szczoteczki wyposażone w czujnik nacisku na moment nawet wstrzymują prace przy zbyt dużym użyciu siły przy szczotkowaniu.

Szczoteczka z czujnikiem nacisku – jaką wybrać?

Poszczególne modele szczoteczek elektrycznych różnią się trybem pracy, rodzajem i ilością ruchów na minutę, a także dodatkowymi elementami. Każda szczoteczka powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb kupującego. Jednym z ważniejszych dodatkowych elementów jest czujnik nacisku. To on informuje o zbyt mocnym dociskaniu szczoteczki do zębów. Każda szczoteczka elektryczna wykonuje wymaganą liczbę ruchów na minutę i nie ma potrzeby dokładania dodatkowej siły przez użytkownika. 

Jaka szczoteczkę elektryczną z czujnikiem nacisku warto wybrać? Oto możliwości:

 • szczoteczki rotacyjne(zwane też obrotowymi) z czujnikiem nacisku - te szczoteczki elektryczne są najprostsze w działaniu, a ich końcówka wykonuje w trakcie mycia szybkie ruchy rotacyjne, zabierając zanieczyszczenia i osad z zębów. Czujnik nacisku chroni przed zbyt silnym dociskaniem do płytki zębowej,
 • szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne(tzw. obrotowo-pulsacyjne) z czujnikiem nacisku - w przypadku tych szczoteczek do podstawowego ruchu rotacyjnego dołożony jest ruch pulsacyjny, który pozwala na bezpieczne dodatkowe czyszczenie przestrzeni między zębami przy zastosowaniu czujnika nacisku, 
 • szczoteczki soniczne z czujnikiem nacisku- używanie tej szczoteczki dodatkowo powoduje drgania soniczne, które wytwarzają mikro bąbelki z otaczającej ząb cieczy. Oprócz czyszczenia zębów i przestrzeni międzyzębowych odrywają również osad bakteryjny z płytki zęba, co pozwala doskonale usuwać przebarwienia i nalot na zębach. Przy tak dużej liczbie ruchów szczoteczki na minutę (do 35000 drgań) czujnik nacisku zapobiega naruszeniom szkliwa. 

W zależności od oczekiwań każdy klient musi wybrać dla siebie szczoteczkę najbardziej odpowiadającą jego wymaganiom. Czujnik siły nacisku, jako dodatkowy element szczoteczki elektrycznej, zapobiega przykrym konsekwencjom (na przykład odsłonięciu szyjek zębowych).  

Szczoteczka elektryczna z czujnikiem nacisku - zalety

Szczoteczka elektryczna z czujnikiem naciskuto idealne urządzenie dla wszystkich, którzy przykładają ogromna wagę do prawidłowej higieny jamy ustnej. Wyposażenie w czujnik nacisku jest niewątpliwą zaletą każdej tego typu szczoteczki. 

Dzięki temu dodatkowemu elementowi każdy użytkownik zapewnia sobie:

 • pełną kontrolę nad intensywnością mycia zębów,
 • ochronę wrażliwych dziąseł,
 • zapewnia ochronę przed naruszeniem struktury zęba,
 • w pełni ochrania szkliwo zębów, 
 • zapobiega odsłanianiu szyjek zębowych.

Używanie szczoteczki elektrycznej z czujnikiem nacisku nie tylko zapewnia prawidłową higienę jamy ustnej, ale także wysoką i bezpieczną jakość szczotkowania zębów

Autor: Jolanta Woźniak

Czytaj:

 

Bibliografia

 • J. Szczepańska, M. Daszkowska, A. Hilt, G. Marczuk-Kolada „Zalecenia higieniczne w obrębie jamy ustnej dla dzieci i młodzieży”, Zakład Stomatologii Wieku Rozwojowego UM w Łodzi, 2015 r.,
 • N. Szeląg „Szczoteczka do zębów - część 1”, Sprzęt i Materiały, 2016 r.

Oceń artykuł

(liczba ocen 2)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!