Szczoteczka soniczna z irygatorem – jakie ma działanie?

Producenci narzędzi dentystycznych zaczęli również oferować pewne rozwiązania 2 w 1 i tak pojawiły się w sprzedaży szczoteczki soniczne z irygatorem. Obok tradycyjnych preparatów i narzędzi pomagających dbać o higienę jamy ustnej dzisiejszy rynek oferuje szerokie spektrum nowoczesnych rozwiązań, które mają za zadanie utrzymać zęby i dziąsła w dobrej kondycji.
W zestawie ze szczoteczką soniczną można kupić też irygatory
Źródło:123RF

Spis treści

Jak działa szczoteczka soniczna? 

Szczoteczka soniczna wykorzystuje w swojej pracy fale dźwiękowe (dlatego czasem nazywa się ją też dźwiękową). Emitowanie przez nią tych fal wprawia jej włókna w drgania. Pod wpływem drgań włókna zaczynają wykonywać ruchy pulsacyjno-wymiatające, skutecznie usuwając zabrudzenia, przebarwienia i resztki pokarmowe. Oprócz tego, wprawiane w ruch są cząsteczki śliny zmieszane z pastą do zębów, co z kolei przyczynia się do usuwania płytki nazębnej oraz bakterii.

Entuzjaści szczoteczek sonicznych twierdzą, że dzięki ilości wykonywanych przez nie ruchów (jest ich 31 000 do 62 000 w zależności od modelu) znacznie lepiej radzą sobie one z usuwaniem zabrudzeń niż szczoteczki manualne. Krytycy dowodzą jednak, że żadna szczoteczka nie usuwa wszystkich resztek pokarmowych z trudno dostępnych miejsc, głównie ze szczelin międzyzębowych. Aby pozbyć się ich do końca, niezbędna jest nitka dentystyczna lub – jeszcze skuteczniejszy – irygator do zębów.

Co  to jest irygator do zębów? 

Irygator do zębów do urządzenie dentystyczne, które przez specjalną końcówkę umieszczoną w jamie ustnej wyrzuca wodę pod wysokim ciśnieniem, wypłukując zabrudzenia i pozostałości jedzenia z przestrzeni międzyzębowych i innych miejsc w jamie ustnej, do których nie dociera szczoteczka. 

Każdy irygator stacjonarny zbudowany jest z:

  • podstawy z silnikiem i regulatorem ciśnienia,
  • zbiornika na wodę,
  • przewodu doprowadzającego płyn,
  • rękojeści,
  • końcówki wypluwającej wodę.

Na rynku dostępne są też przenośne irygatory bezprzewodowe. Ten silniczek i zbiornik na płyn mają wbudowane w rękojeść, co znacząco wpływa na ich rozmiar, zmniejsza jednak przy tym skuteczność czyszczenia.

Stosowanie irygatora do zębów jest bardzo proste, dzięki czemu mogą z niego korzystać nawet kilkuletnie dzieci. Końcówkę włączonego urządzenia należy zbliżyć do miejsca, które chcemy wypłukać, a wyrzucana pod ciśnieniem woda zrobi resztę. Każdą szczelinę należy płukać przez kilka sekund, by pozbyć się zalegających w niej zanieczyszczeń.

Szczoteczka soniczna z irygatorem – 2 w 1

Higiena jamy ustnej jest jednym z najważniejszych elementów higieny osobistej każdego człowieka. Zdrowe zęby i dziąsła umożliwiają właściwe rozdrabnianie pokarmu, pomagają zatem uniknąć problemów, z których nie wszyscy w ogóle zdają sobie sprawę. Zaniedbane zęby, ich ból i wypadanie powodują nieprawidłowości w gryzieniu, a co za tym idzie mogą – spowodować problemy trawienne, a nawet związane z nimi niepoprawne funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego czyste zęby to nie tylko kwestia estetyczna, od ich kondycji zależy poniekąd forma całego układu pokarmowego.  

Dziś mamy możliwość wyboru narzędzi o większej skuteczności czyszczenia zabrudzeń niż szczoteczka manualna, pozwalających dokładniej pozbywać się resztek pokarmowych z jamy ustnej. Aby zapewnić najwyższą skuteczność, najlepiej połączyć szorowanie z płukaniem. Obecnie dostępne są na rynku zestawy, które umożliwiają jedno i drugie – są to szczoteczki soniczne z irygatorem. 

Dla optymalnego wykorzystania zalet takiego zestawu należy dwa razy dziennie

  • najpierw szorowaćzęby szczoteczką (za każdym razem ok. 2 minut – po 30 sekund na jedną strefę zębów),
  • a później płukaćirygatorem szczeliny międzyzębowe i inne miejsca niedostępne dla szczoteczki.

Czytaj: Szczoteczka elektryczna dla dzieci – którą wybrać?

Którą szczoteczkę soniczną z irygatorem wybrać?

W zestawie ze szczoteczką producenci oferują irygatory i stacjonarne i bezprzewodowe. Przed zakupem należy się więc zastanowić, w jakich okolicznościach sprzęt będzie najczęściej używany. 

Irygator przenośny na pewno lepiej sprawdzi się poza domem, np. w podróży, ze względu na swoją poręczność. Do domu za to bardziej polecane jest urządzenie stacjonarne, które co prawda jest większe, ale ze względu na gabaryty zbiornika i silnika wyrzuca wodę ze zdecydowanie większą siłą, co przekłada się na wyższą skuteczność.

Irygator stacjonarny jest dość dużym urządzeniem, ale w zestawie ze szczoteczką, obydwa sprzęty mają wspólną podstawę pełniącą zarazem funkcję ładowarki dla obu z nich. Ponadto jeden zestaw wystarczy dla całej rodziny. I szczoteczka i irygator posiadają wymienialne końcówki, więc do jednego urządzenia każdy z domowników może mieć po prostu swoją końcówkę, a to jest już element bardzo niewielki.

Pielęgnacja jamy ustnej z wykorzystaniem szczoteczki dźwiękowej i irygatora zapewnia najwyższą skuteczność czyszczenia, jaką możemy osiągnąć bez wizyty u stomatologa. Dopełnić ją może jeszcze przepłukanie zębów płynem dobranym do indywidualnych potrzeb – antybakteryjnym, wybielającym, łagodzącym. Używanie takich narzędzi i wysokiej jakości preparatów umożliwia dbanie o zęby i dziąsła znacznie dokładniejsze niż posługiwanie się wyłącznie zwykłą szczoteczką.

Czytaj:

Oceń artykuł

(liczba ocen 6)

17613
Pytanie: W jaki sposób pozyskujesz środki chłonne na nietrzymanie moczu?

  Kupuję pełnopłatne produkty

  Korzystam z refundacji środków chłonnych

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!