ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Szczoteczka soniczna z irygatorem – jakie ma działanie?

Producenci narzędzi dentystycznych zaczęli również oferować pewne rozwiązania 2 w 1 i tak pojawiły się w sprzedaży szczoteczki soniczne z irygatorem. Obok tradycyjnych preparatów i narzędzi pomagających dbać o higienę jamy ustnej dzisiejszy rynek oferuje szerokie spektrum nowoczesnych rozwiązań, które mają za zadanie utrzymać zęby i dziąsła w dobrej kondycji.
W zestawie ze szczoteczką soniczną można kupić też irygatory
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Jak działa szczoteczka soniczna? 

Szczoteczka soniczna wykorzystuje w swojej pracy fale dźwiękowe (dlatego czasem nazywa się ją też dźwiękową). Emitowanie przez nią tych fal wprawia jej włókna w drgania. Pod wpływem drgań włókna zaczynają wykonywać ruchy pulsacyjno-wymiatające, skutecznie usuwając zabrudzenia, przebarwienia i resztki pokarmowe. Oprócz tego, wprawiane w ruch są cząsteczki śliny zmieszane z pastą do zębów, co z kolei przyczynia się do usuwania płytki nazębnej oraz bakterii.

Entuzjaści szczoteczek sonicznych twierdzą, że dzięki ilości wykonywanych przez nie ruchów (jest ich 31 000 do 62 000 w zależności od modelu) znacznie lepiej radzą sobie one z usuwaniem zabrudzeń niż szczoteczki manualne. Krytycy dowodzą jednak, że żadna szczoteczka nie usuwa wszystkich resztek pokarmowych z trudno dostępnych miejsc, głównie ze szczelin międzyzębowych. Aby pozbyć się ich do końca, niezbędna jest nitka dentystyczna lub – jeszcze skuteczniejszy – irygator do zębów.

Reklama

Co  to jest irygator do zębów? 

Irygator do zębów do urządzenie dentystyczne, które przez specjalną końcówkę umieszczoną w jamie ustnej wyrzuca wodę pod wysokim ciśnieniem, wypłukując zabrudzenia i pozostałości jedzenia z przestrzeni międzyzębowych i innych miejsc w jamie ustnej, do których nie dociera szczoteczka. 

Każdy irygator stacjonarny zbudowany jest z:

  • podstawy z silnikiem i regulatorem ciśnienia,
  • zbiornika na wodę,
  • przewodu doprowadzającego płyn,
  • rękojeści,
  • końcówki wypluwającej wodę.

Na rynku dostępne są też przenośne irygatory bezprzewodowe. Ten silniczek i zbiornik na płyn mają wbudowane w rękojeść, co znacząco wpływa na ich rozmiar, zmniejsza jednak przy tym skuteczność czyszczenia.

Stosowanie irygatora do zębów jest bardzo proste, dzięki czemu mogą z niego korzystać nawet kilkuletnie dzieci. Końcówkę włączonego urządzenia należy zbliżyć do miejsca, które chcemy wypłukać, a wyrzucana pod ciśnieniem woda zrobi resztę. Każdą szczelinę należy płukać przez kilka sekund, by pozbyć się zalegających w niej zanieczyszczeń.

Reklama

Szczoteczka soniczna z irygatorem – 2 w 1

Higiena jamy ustnej jest jednym z najważniejszych elementów higieny osobistej każdego człowieka. Zdrowe zęby i dziąsła umożliwiają właściwe rozdrabnianie pokarmu, pomagają zatem uniknąć problemów, z których nie wszyscy w ogóle zdają sobie sprawę. Zaniedbane zęby, ich ból i wypadanie powodują nieprawidłowości w gryzieniu, a co za tym idzie mogą – spowodować problemy trawienne, a nawet związane z nimi niepoprawne funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego czyste zęby to nie tylko kwestia estetyczna, od ich kondycji zależy poniekąd forma całego układu pokarmowego.  

Dziś mamy możliwość wyboru narzędzi o większej skuteczności czyszczenia zabrudzeń niż szczoteczka manualna, pozwalających dokładniej pozbywać się resztek pokarmowych z jamy ustnej. Aby zapewnić najwyższą skuteczność, najlepiej połączyć szorowanie z płukaniem. Obecnie dostępne są na rynku zestawy, które umożliwiają jedno i drugie – są to szczoteczki soniczne z irygatorem. 

Dla optymalnego wykorzystania zalet takiego zestawu należy dwa razy dziennie

  • najpierw szorowaćzęby szczoteczką (za każdym razem ok. 2 minut – po 30 sekund na jedną strefę zębów),
  • a później płukaćirygatorem szczeliny międzyzębowe i inne miejsca niedostępne dla szczoteczki.

Czytaj: Szczoteczka elektryczna dla dzieci – którą wybrać?

Reklama

Którą szczoteczkę soniczną z irygatorem wybrać?

W zestawie ze szczoteczką producenci oferują irygatory i stacjonarne i bezprzewodowe. Przed zakupem należy się więc zastanowić, w jakich okolicznościach sprzęt będzie najczęściej używany. 

Irygator przenośny na pewno lepiej sprawdzi się poza domem, np. w podróży, ze względu na swoją poręczność. Do domu za to bardziej polecane jest urządzenie stacjonarne, które co prawda jest większe, ale ze względu na gabaryty zbiornika i silnika wyrzuca wodę ze zdecydowanie większą siłą, co przekłada się na wyższą skuteczność.

Irygator stacjonarny jest dość dużym urządzeniem, ale w zestawie ze szczoteczką, obydwa sprzęty mają wspólną podstawę pełniącą zarazem funkcję ładowarki dla obu z nich. Ponadto jeden zestaw wystarczy dla całej rodziny. I szczoteczka i irygator posiadają wymienialne końcówki, więc do jednego urządzenia każdy z domowników może mieć po prostu swoją końcówkę, a to jest już element bardzo niewielki.

Pielęgnacja jamy ustnej z wykorzystaniem szczoteczki dźwiękowej i irygatora zapewnia najwyższą skuteczność czyszczenia, jaką możemy osiągnąć bez wizyty u stomatologa. Dopełnić ją może jeszcze przepłukanie zębów płynem dobranym do indywidualnych potrzeb – antybakteryjnym, wybielającym, łagodzącym. Używanie takich narzędzi i wysokiej jakości preparatów umożliwia dbanie o zęby i dziąsła znacznie dokładniejsze niż posługiwanie się wyłącznie zwykłą szczoteczką.

Czytaj:

Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Higiena jamy ustnej
Czy pasta bez fluoru jest skuteczna? Co warto wiedzieć?
Pasta do zębów bez fluoru
Nieświeży oddech - jak się pozbyć? 7 skutecznych sposobów
Kobieta borykająca się z nieprzyjemnych zapachem z ust
Mycie zębów u dzieci i dorosłych - instrukcja, jak robić to prawidłowo
Rodzinne mycie zębów
Podobne artykuły
Kobieta w beżowym swetrze sprawdza oddech dłonią przy ustach na jednolitym tle.
Nieprzyjemny zapach - z ust, nosa, miejsc intymnych. Co stosować?
Nić dentystyczna
Nitkowanie zębów – jak i kiedy używać nitki dentystycznej?
Kobieta z córką myją zęby
Pasta do szczoteczki elektrycznej - czy wybór ma znaczenie?
Czyszczenie jamy ustanej szczoteczką międzyzębową
Czym jest szczoteczka międzyzębowa i jak jej poprawnie używać?
Szczoteczka soniczna
Kiedy kupić szczoteczkę soniczną dla dzieci?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!