Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Szczotka do butelek - czyszczenie butelek dla niemowląt

Szczotka do butelek jest jednym z podstawowych akcesoriów pozwalających zachować higienę i sterylność karmienia małych dzieci. Zobacz, jak i czym myć butelki dla niemowląt, zanim trafią do sterylizacji.
Niemowlę pije mleko z butelki
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Szczotka do butelek

Szczotka do butelek dla niemowląt – mała, poręczna, z miękkim włosiem, czasem gąbką. Jeśli chodzi o kształt, kolor oraz szczególną miękkość zastosowanych materiałów (na przykład do pokrycia uchwytów). Zważywszy, że rekwizyty takie, jak szczotka do butelek, używane są wyłącznie przez osoby dorosłe, dziecięcy design nie ma żadnego praktycznego znaczenia poza tym, że wpisuje w generalne trendy dotyczące wyglądu akcesoriów dla bobasów. 

W istocie jednak najważniejsze jest, aby szczotka do butelek dobrze spełniała swoją rolę, pomagając utrzymać czystość naczyń. Szczególną uwagę należy też zwrócić na czystość samej szczotki, aby nie stała się ona dodatkowym źródłem zakażeń. 

Reklama

Czemu służy mycie butelek dla niemowląt?

Maluchy, które są  karmione mlekiem modyfikowanym lub odciąganym z piersi matki, korzystają ze specjalnych butelek wielorazowego użytku. W szczególnym okresie, jakim są pierwsze tygodnie i miesiące życia, funkcje układu odpornościowego dziecka nie są jeszcze w pełni ukształtowane, a jeśli maluch nie je mleka mamy, dodatkowo pozbawiony jest ochrony, którą zapewniają jej przeciwciała. To wszystko sprawia, że niemowlę musi się znajdować pod wyjątkową ochroną i być poddane wyjątkowym rygorom higienicznym. Dotyczy to między innymi czyszczenia butelek. Pamiętaj. Naczynie, w którym dziecko piło mleko musi być doprowadzone do stanu sterylnej czystości przed podaniem kolejnej porcji pokarmu. 

W tym celu:

  • po każdym posiłku butelkę należy dokładnie umyć, jeśli to możliwe – bezpośrednio po jedzeniu, aby łatwiej było pozbyć się resztek mleka. Zaschnięty pokarm może stawiać opór przy próbach usunięcia. Do trudno dostępnych zakamarków dotrzemy szczotką do butelek. Ale mycie butelek to nie wszystko,
  • przed następnym posiłkiem butelkę należy wygotować lub wysterylizować. W pierwszym przypadku niezbędna jest gorąca kąpiel we wrzącej wodzie (około 15 minut), w drugim zaś – korzystamy z domowych sterylizatorów, parowych lub mikrofalowych. Dostępne są też butelki samosterylizujące.

Reklama

Czym myć butelki dla niemowląt?

Zanim przystąpimy do dezynfekcji termicznej, butelkę należy dokładnie wyczyścić. Czym myć butelki dla niemowląt? Na rynku dostępnych jest bardzo wiele szczotek do butelek. Znaczna część wyposażona jest w miękkie „włosie” silikonowe, które w maksymalnym stopniu zabezpiecza szkło przed porysowaniem. Niektóre szczotki do butelek przypominają kształtem te do mycia zębów, najwygodniejsze jednak wydają się szczotki obrotowe, szczelnie wypełniające wnętrze butelki i czyszczące wszystkie jej ściany jednocześnie. Dążąc do udoskonalenia prostego z założenia przedmiotu, jakim jest szczotka, producenci coraz częściej montują na jej zakończeniu niewielkie gąbki, które pozwalają szybko i skutecznie wyczyścić dno naczynia. Dodatkowo do zestawów załącza się mniejsze końcówki (albo mniejsze szczoteczki), służące do czyszczenia wnętrza smoczka. Przydatnym gadżetem może być też zakończenie szczotki w kształcie przyssawki – w ten sposób w każdej chwili można ją zamontować w dowolnym miejscu. 

Reklama

W czym myć butelki dla niemowląt?

w czym myć butelki dla niemowląt? Czy sama woda wystarczy? Czy wolno używać płynów do mycia naczyń? Co oczywiste, do mycia butelki nie stosujemy silnych, żrących substancji, nawet jeśli wewnątrz znajduje się zaschnięty pokarm. Możemy jednak, oprócz ciepłej wody, użyć do usunięcia zabrudzeń zwykłego płynu do mycia naczyń, ewentualnie – oczyszczonej sody. 

Jeśli resztki pożywienia są mocno zaschnięte, butelkę należy wypełnić wodą z płynem i odstawić na 15 minut. Najlepiej zaś jest do takich sytuacji w ogóle nie dopuszczać, myjąc naczynie bezpośrednio po posiłku. Jeśli boisz się, że płyn do naczyń będzie szkodzić dziecku, pamiętaj, że jest to ten sam środek, którego używasz do czyszczenia własnych talerzy, szklanek i sztućców, a w dodatku butelka po myciu zostanie poddana sterylizacji. 

Reklama

Jak myć butelkę dla niemowlaka?

Jak myć butelkę dla niemowlaka? Zabieg ten nie wymaga szczególnej techniki, niezbędna jednak jest sumienność i dokładność. Myjąc butelkę musimy dotrzeć do wszystkich jej zakamarków (stąd szczególna rola szczotki). Zanim odstawimy naczynie na półkę lub do sterylizatora, upewnijmy się, że nie zostały wewnątrz najmniejsze nawet resztki pożywienia. 

Pamiętajmy, że zaschnięte mleko jest siedliskiem bakterii, których nie należy hodować, nawet jeśli butelka będzie poddana termicznej dezynfekcji. Co ważne, po umyciu butelki nie należy jej wycierać. Niezwykle istotna jest też dbałość o higienę samej szczotki. Ponieważ mogą się na niej gromadzić resztki pożywienia, każdorazowo należy ją bardzo dokładnie umyć, wykorzystując nieszkodliwe środki czystości; co pewien czas powinna być też wyparzona wrzącą wodą. Szczotki do butelek również nie wycieramy do sucha. 

Czytaj też:

Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Karmienie piersią
Jak odciągać pokarm? Laktatorem, ręką. Jak często?
Przyrządy do odciągania pokarmu
Dieta matki karmiącej - pomysły na lekkostrawny obiad
Danie dla matki karmiącej piersią
Pozycje do karmienia dziecka - klasyczne, na leżąco i spod pachy. Jaką wybrać?
Kobieta w naturalenj pozycji do karmienia piersią
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży z bolącymi brodawkami
Sutki w ciąży - od kiedy brodawki są bolące i swędzące?
Kobieta karmiąca piersią dziecko
Miesiączka a karmienie piersią - co powinnaś wiedzieć?
Kobieta karmiąca dziecko piersią
Jak prawidłowo stosować kapturki do karmienia?
Kobieta karmi niemowlę piersią 
Zastój pokarmu – co robić? Masaż piersi czy pomoc lekarza?
Kobieta prezentuje laktator do pobudzania laktacji
Jak zwiększyć laktację laktatorem, dietą: co na pobudzenie?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!