Szpiczak mnogi - podstępny nowotwór

Szpiczak mnogi - podstępny nowotwór
Źródło: 123RF
Starszy niż rok
Wywiad z lek. med. Michałem Sutkowskim, specjalistą medycyny rodzinnej i prezesem Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Warszawie.

- We wrześniu dużo się mówi o mało znanej chorobie nowotworowej – szpiczaku mnogim. Co to za choroba?

Jest to choroba nowotworowa krwi, bardzo podstępna. Szpiczak mnogi to taka wielka „ściemniara”, ponieważ jest imitatorem wielu innych chorób - reumatologicznych, ortopedycznych, pulmonologicznych, a nawet nefrologicznych. Pierwszymi objawami choroby mogą być dolegliwości, które pacjentowi w ogóle nie kojarzą się z nowotworem krwi. W szpiczaku mnogim następuje rozwój plazmocytów, który powoduje zmiany w płucach, kościach, nerkach, zmiany w układzie neurologicznym.

Kto jest zagrożony

- Jacy pacjenci są najbardziej zagrożeni?

Głównie ludzie w starszym wieku, przeważają mężczyźni po 60 roku życia. Bardzo rzadko są to pacjenci poniżej 45 roku życia. Choroba dotyczy 10 tysięcy Polaków, a 750 tysięcy na całym świecie. Nie jest to choroba częsta. Ale ten nowotwór wykryty na poziomie wczesnym jest łatwiejszy do okiełzanie niż w późniejszym etapie. Choroba ta wymaga czujnego nastawienie ze strony takich lekarzy jak my czyli specjalistów medycyny rodzinnej. My jesteśmy na pierwszej linii frontu.

Zobacz wideo: Znaczenie odpowiedniego żywienia

Żywienie jest ważne dla osób zdrowych, ale jeszcze ważniejsze dla chorych - mówi dietetyk Ewalina Bancerz-Poźniak.

Zobacz: 3 września - Dzień Pacjentów ze Szpiczakiem Mnogim

- Lekarze jakich specjalności muszą być też czujni?

Ortopedzi, reumatolodzy, nefrolodzy, neurolodzy – ci specjaliści z objawami szpiczaka mogą się w swojej praktyce spotkać.

Diagnoza i przyczyny szpiczaka

- Jak go można zdiagnozować?

To są różnego rodzaju badania. Bardzo często można zdiagnozować poprzez zwykle zdjęcie rentgenowskie, jeśli mamy ognisko osteolityczne czyli odwapnienie, które wygląda tak, jakby było poszarpana przez mole. To może sygnalizować szpiczaka mnogiego, więc jest to oczywisty podwód do dalszej diagnozy. Poza tym badania krwi. Niektóre z badań nie są możliwe do zlecenia przez lekarza rodzinnego, ale nawet nieprawidłowa morfologia może już budzić jego niepokój. Niedokrwistość normocytowa, poziom wapnia, który jest podwyższony, parametry nerkowe nieprawidłowe, także parametry płucne. Osoby chorujące na szpiczaka często chorują, przeziębiają się. Trzeba być czujnym i pamiętać, że ta choroba rozwija się powoli. 

- Co może nas niepokoić, oprócz częstych przeziębień?

Bóle kostne, złamania żeber, kręgu kręgosłupa, złamania kompresyjne  kręgosłupa, bóle, które imitują bóle reumatyczne, często mylone zresztą z nimi. Kostne objawy są najczęstsze, nawet w 80 procentach przypadków. Pacjent czasem mówi: „boli, bo mam chore biodra” lub „mam dyskopatię”. Nie lekceważmy tego, trzeba z tym zgłosić się do lekarza. Ważna może okazać się biopsja szpiku. Zwracajmy uwagę na wszystkie kostne dolegliwości.

- Jaka jest przyczyna tej choroby?

Nie znamy przyczyny tego nowotworu. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kto zapadnie na niego. Dlatego tak ważna jest czujność i intuicja pacjenta oraz wnikliwość lekarza rodzinnego.

Zobacz: Szpiczak - objawy, badania, diagnostyka i leczenie

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA