Nowy sklep

już ON-LINE

Szwecja: przeszczepiono córkom macice matek

Dwie Szwedki prawdopodobnie zostaną matkami dzięki macicom, za pomocą których same przyszły na świat.

Spis treści

Transplantacja została przeprowadzona w ubiegły weekend przez zespół kilkunastu chirurgów z uniwersytetu w Goeteborgu. Dwóm Szwedkom, o których wiadomo, że mają ponad 30 lat i dobry stan zdrowia, przeszczepiono macice pobrane od ich matek. Jednej z kobiet-biorców macicę usunięto z powodu raka szyjki, druga zaś urodziła się bez tego narządu. Zarówno biorcy, jak i dawczynie - matki pacjentek, czują się dobrze i w ciągu najbliższych kilku dni mają opuścić szpital.

Zobacz: Rewolucja w transplantologii

Reklama

Po przeszczepie macicy

Choć pacjentki przeszły zabieg pomyślnie, lekarze zastrzegają, że nie można go uznać za całkiem udany, dopóki kobiety nie zajdą w ciążę i nie urodzą dzieci. W tym celu obie kobiety już przed operacją rozpoczęły proces zapłodnienia in vitro. Lekarze przez najbliższy rok mają kontrolować stan zdrowia pacjentek, by w odpowiednim czasie zainicjować zapłodnienie ich zamrożonych zarodków. Jeśli dzieci się urodzą, macice kobiet zostaną usunięte, co pozwoli na zaprzestanie przyjmowania leków zapobiegających odrzuceniu przeszczepu.

Podobny zabieg został już wykonany w 2000 r. w Arabii Saudyjskiej, jednak po trzech miesiącach macicę usunięto z powodu martwicy wywołanej zatorowością zakrzepową. To najczęstsze oprócz krwotoku powikłanie po takiej operacji. Macicę przeszczepiono również w ubiegłym roku w Turcji – tym razem dawczynią była zmarła kobieta. Nie wiadomo jednak, czy w ogóle rozpoczęto tam procedurę zapłodnienia. Lekarze ogłosili, że w najbliższym czasie macice mają być przeszczepione jeszcze ośmiu kobietom - operacje mają być przeprowadzone jesienią i na wiosnę.

Źródło: BBC

Czytaj też: Transplantacja szansą na zdrowie

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)