ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Szybki dostęp do informacji medycznych w smartfonie

Warto korzystać z ułatwień, jakie niesie nowoczesna technologia mobilna wraz z coraz szerszą propozycją użytecznych aplikacji. Wśród tych ostatnich dobrym przykładem jest mojeIKP. Wystarczy je zainstalować w komórce lub na tablecie, by mieć szybki dostęp do najważniejszych funkcjonalności naszego Internetowego Konta Pacjenta.
Szybki dostęp do informacji medycznych w smartfonie
Materiał partnera
Spis treści

Smartfon staje się coraz bardziej wielofunkcyjnym urządzeniem, które pomaga nam w wielu sferach życia codziennego. Praktyczne aplikacje sprawiają, że w różnych sytuacjach okazuje się on wręcz niezbędny. W trosce o nasz organizm chętnie korzystamy choćby z licznika kalorii, monitoringu aktywności fizycznej czy pomocnika zakupowego zdrowej żywności. Użyteczną aplikacją pomagającą dbać o zdrowie jest też mojeIKP, którą dobrze mieć zawsze przy sobie. Przyda się podczas wykupywania leków w aptece, w czasie wizyty w placówce medycznej, a także w trakcie podróży zagranicznej.

Reklama

Dlaczego warto mieć mojeIKP?

Każdy Polak posiada Internetowe Konto Pacjenta (IKP), wystarczy zalogować się na stronie pacjent.gov.pl, by uzyskać szybki dostęp do naszych informacji medycznych.

Z IKP skorzystało już 12 milionów osób. Jeszcze szybszy dostęp do najpotrzebniejszych jego funkcji umożliwia nam bezpłatna aplikacja mobilna mojeIKP, która jest praktyczna i bardzo łatwa w obsłudze.
Korzystanie z aplikacji to duża wygoda. Choćby w aptece sprawnie wykupimy leki, pokazując w telefonie kod QR e-recepty, zamiast podawać farmaceucie swój PESEL.

Tym samym nasze poufne dane pozostaną naprawdę poufne. Jeżeli natomiast zapomnimy, jakie dawkowanie leku przepisał lekarz, w każdej chwili i w dowolnym miejscu możemy je sprawdzić w aplikacji. Nie raz zdarza się także, że dane lekarstwo stosujemy będąc w pracy, czy w czasie wyjazdu, a wtedy najczęściej nie zabieramy ze sobą całego opakowania. Jeśli będziemy wówczas potrzebowali informacji np. dotyczących składu tabletek lub ich interakcji z innymi lekami, sprawdzimy je w cyfrowej wersji ulotki w mojeIKP.

W aplikacji znajdziemy też informację o nadchodzącej wizycie lekarskiej umówionej na podstawie e-skierowania, dzięki czemu nie przegapimy jej terminu. Dokument ten możemy pobrać w smartfonie jako plik PDF. Taka forma przydaje się, gdy elektroniczne skierowanie musimy przesłać komuś bliskiemu (albo personelowi medycznemu), pocztą internetową czy choćby jako SMS. Nie raz potrzebujemy też wydrukować ten dokument, a wówczas niezbędna jest jego wersja PDF. Co ważne, w analogicznym formacie pobierzemy w mojeIKP e-receptę.

Dbając o zdrowie całej rodziny docenimy jeszcze jedną funkcję aplikacji – możemy za jej pomocą uzyskać dostęp do kont pacjenta naszych dzieci oraz bliskich osób, które upoważniły nas do wglądu do swojego IKP. To z kolei pozwala nam na odebranie ich e-recept i e-skierowań, sprawdzenia dawkowania lekarstw czy pobrania Unijnego Certyfikatu COVID członka rodziny.

Reklama

Użyteczności potrzebne w czasie pandemii

Dziś trudno zapomnieć, że nasze życie toczy się w mniejszym lub większym stopniu w cieniu koronawirusa. Tu też aplikacja przychodzi z dużymi ułatwieniami. Przede wszystkim daje nam możliwość szybkiego zapisania się na szczepienie przeciw COVID-19. Nie musimy telefonować, ani udawać się do placówki medycznej w celu umówienia terminu, wystarczy zarejestrować się przez mojeIKP, co zajmie dosłownie chwilę.

Dla osób już zaszczepionych, będących po przebytej chorobie lub po negatywnym teście na obecność koronawirusa, ważną funkcją jest błyskawiczny dostęp do Unijnego Certyfikatu COVID (UCC). W sytuacjach wymagających okazania UCC, takich jak np. przekraczanie granicy podczas podróży wystarczy otworzyć aplikację w smartfonie i wyświetlić kod QR, zamiast nosić przy sobie papierowy, nietrwały wydruk.

Reklama

Jak zainstalować mojeIKP?

Aby rozpocząć korzystanie z aplikacji, wystarczy wykonać kilka prostych kroków:

  • należy pobrać aplikację mojeIKP – na systemy Android z Google Play, natomiast na iOS z Apple Store,
  • po otworzeniu aplikacji pojawią się informacje o jej funkcjach, a następnie należy  przejść do aktywacji zaznaczając przycisk „Dalej”,
  • w następnym kroku ustawiamy numer PIN, który będzie nam otwierał dostęp do aplikacji,
  • przechodzimy do aktywacji jednym ze sposobów: profilem zaufanym, e-dowodem lub przez mojeID, czyli kontem internetowym w jednym z wybranych banków,

Tylko podczas pierwszego uruchomienia aplikacji po instalacji trzeba wykonać procedurę aktywacji, natomiast kolejne logowanie przebiega błyskawicznie – podajemy tylko nadany przez nas PIN lub logujemy się skanem przycisku palca albo twarzy (Face ID).

Reklama

Wygoda i funkcjonalność

Dzięki temu, że łatwo zalogować się do zainstalowanej wcześniej aplikacji, bardzo szybko skorzystamy z jej funkcji np. w aptece lub przychodni. Od razu po otwarciu mojeIKP wyświetlą się bowiem informacje dotyczące e-recept oraz e-skierowań. Nowe powiadomienia o wystawionych dla nas dokumentach pojawią się przy znaku dzwonka.

Aby rozwinąć menu aplikacji wystarczy wejść w symbol trzech kropek w prawym, górnym rogu. Znajdziemy tam między innymi opcję przełączania się na konto dziecka lub osoby bliskiej, Unijny Certyfikat COVID oraz pomoc w zakresie obsługi aplikacji. Ma ona łatwą nawigację i bardzo czytelną formę, co sprawia, że jest intuicyjna. Z tego względu bardzo szybko zapoznamy się ze wszystkimi funkcjonalnościami dostępnymi na mojeIKP, a jej praktyczną stronę docenimy na co dzień.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!