Nowy sklep

już ON-LINE

Tabaka zamiast papierosów

Tabaka wcale nie jest lepsza od papierosów

Spis treści

Tabaka oraz tytoń do żucia jest coraz częściej stosowany jako zdrowsza alternatywa papierosów. Takie działanie nie przynosi jednak pożądanych skutków, bowiem środki te podobnie jak papierosy uzależniają. Zobacz też: Kaszel palacza – objawy, leczenie i domowe sposoby

Reklama

Uzależnienie od tabaki

Dodatkowo wykazano, że produkty tytoniowe nie przeznaczone do palenia szkodzą tak samo jak papierosy. Ryzyko zawału serca, udaru mózgu oraz pojawienia się raka np. płuc jest podobne jak w przypadku papierosów.

Zobacz: Chcesz rzucić palenie? Zrób to dziś

Naukowcy z University of Illinois zweryfikowali poza tym skuteczność używania tytoniu do żucia i tabaki jako pomocy w rzucaniu palenia. Okazało się, że bezpieczniejszą i skuteczniejszą metodą pomocną w rzucaniu palenia jest nikotynowa terapia zastępcza w postaci plastrów lub gum. Metoda także została przebadana ze względu na ryzyko zawałów serca i udarów i co ważne w tym przypadku nie stwierdzono zwiększonego zachorowania na te schorzenia.

Zobacz wideo: Nowotwór płuc groźny dla palacza


W ostatnim czasie sprzedaż produktów tytoniowych nie przeznaczonych do palenia wzrosła. Stało się to za sprawą wprowadzonego zakazu palenia w miejscach publicznych.

Czytaj: Masz dziecko? Pilnuj, by wystrzegało się papierosów

Zobacz: Czy istnieją mózgi odporne na uzależnienie?

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)