Tabletka przeciwzmarszczkowa lepsza niż krem

Pierwsza tabletka przeciwzmarszczkowa działająca – w odróżnieniu od kremów – na głębokie warstwy skóry może okazać się bardziej skuteczna – twierdzą naukowcy, których wnioski przytacza „New Scientist”.
 

Kapsułki są przeznaczone do zażywania trzy razy dziennie i zawierają mieszankę naturalnych ekstraktów, które aktywują geny wpływające na syntezę kolagenu. Upchnięto w nich m.in. witaminy C i E, izoflawony sojowe, likopen (karotenoid występujący w pomidorach) oraz wielonienasycone kwasy omega-3.

Tabletka na zmarszczki pod oczami

Zespół naukowców z brytyjskich laboratoriów Unilever przeprowadził badania wśród 480 kobiet po menopauzie w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech. Po dwóch tygodniach stosowania tabletek tzw. kurze łapki w okolicach oczu uległy spłyceniu średnio o 10 proc., a w niektórych przypadkach nawet o 30 proc., w porównaniu z grupą zażywającą placebo.

Czytaj też: Z drogerii czy z apteki? W jakie kosmetyki warto inwestować?

W przypadku 110 kobiet naukowcy wykonali ponadto przed i po kuracji biopsję na głębokość czterech milimetrów, by zbadać produkcję kolagenu, proteiny odpowiedzialnej za elastyczność skóry. Po wprowadzeniu przeciwciał zabarwiających na czerwono tkanki, w których produkowany jest nowy kolagen, okazało się, że u jednej piątej kobiet przyjmujących kapsułki zaobserwowano znaczny wzrost jego poziomu w skórze właściwej.

Czytaj także: Kolagen – „eliksir” młodości

Tabletki już w październiku trafią do 44 ośrodków odnowy biologicznej w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Kanadzie, których współwłaścicielem jest Unilever.

Skutki uboczne?

Prowadząca badania Gail Jenkins zwraca uwagę, że przy rekomendowanej dawce ryzyko wystąpienia efektów ubocznych jest znikome, a po przerwaniu kuracji zmarszczki prawdopodobnie staną się znów bardziej widoczne pod wpływem normalnego procesu starzenia się skóry.

– Powinniśmy godniej akceptować obecność zmarszczek. Ktoś mógłby opracować pigułkę powstrzymującą przed zamartwianiem się swoim wyglądem. Ludzie byliby wówczas znacznie bardziej szczęśliwi – podsumowała w komentarzu do badań psycholog Nichola Rumsay z University of the West of England.

PAP

Wykorzystano zdjęcie z serwisu http://www.sxc.hu.

Zobacz: Kosmetyki bezglutenowe

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA