Tabletki antykoncepcyjne - jak o nich nie zapomnieć?

alarm antykoncepcja
Starszy niż rok
Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najskuteczniejszych i najpopularniejszych metod antykoncepcji. Skuteczność mogą jednak osłabić przerwy w przyjmowaniu pigułek. Najczęściej spowodowane są naszym zapominalstwem. Co zrobić, żeby nie zapomnieć wziąć pigułki? Mamy kilka sposobów.

Jak nie zapomnieć wziąć tableki antykoncepcyjnej

1. Alarm: weź pigułkę. Najlepiej ustawić go w smartfonie, czyli urządzeniu które mamy zawsze przy sobie. Wystarczy wpisać przypomnienie w kalendarzu. Oprócz głośnego budzika na ekranie pojawi się informacja – Weź pigułkę. Kiedy ustawić alarm? Najlepiej zrobić to rano, niedługo po przebudzeniu. Dzięki temu nie musimy pamiętać o wzięciu tabletki antykoncepcyjnej przez resztę dnia.

2. Skorzystaj z aplikacji. W telefonach mamy dziś dziesiątki aplikacji, które pomagają nam zrobić przelew, zarezerwować hotel, zrobić zakupy czy przeczytać wiadomości. Możemy dodać do nich aplikację, która pomoże kontrolować antykoncepcję. Oprócz alarmu przypominającego o wzięciu tabletki, możemy ustawić przypomnienie o wizytach u lekarza czy kontrolę masy ciała.

3. Przyklej fiszki. Jeśli nie lubisz urządzeń mobilnych, a z telefonu korzystasz tylko i wyłącznie, gdy musisz do kogoś zadzwonić, wykorzystaj żółte samoprzylepne karteczki. Fiszki stosowali często studenci by zapisywać ciekawe pomysły, albo przypomnienie o egzaminach. Kobietom mogą posłużyć jako „przypominajki” o tabletkach antykoncepcyjnych. Wystarczy napisać na kartce „Weź tabletkę” i przykleić ją nad lustrem w łazience, albo na monitorze od komputera.

Dowiedz się: Na czym polega mechaniczna antykoncepcja?

4. Zawsze bierz tabletkę w tym samym miejscu i czasie. Rutyna sprawi, że z czasem podświadomie będziesz sięgała po tabletkę antykoncepcyjną np. myjąc rano zęby . Najlepiej połączyć to z inną czynnością w ciągu dnia np. piciem porannej kawy, jedzeniem śniadania czy kolacji.

Jeśli nasze sposoby okażą się nieskuteczne, warto pomyśleć o zmianie metody antykoncepcji na inną, która  nie będzie wymagała codziennych czynności. Do wyboru mamy np. hormonalne wkładki domaciczne, które wymagają zmian co kilka lat. Alternatywą są też plastry i zastrzyki hormonalne.

Przeczytaj: Zalety antykoncepcji, których jeszcze nie znasz

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA