Tabletki na zatoki – bez recepty. Ziołowe tabletki na zatoki

Tabletki na zatoki wydawane na receptę lub bez recepty mają m.in. zastosowanie w przypadku zapalenia zatok. Wyróżnia się ziołowe tabletki na zatoki, pigułki przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, obkurczające śluzówkę nosa, przeciwbólowe, przeciwhistaminowe i inne. Wśród skutecznych leków na zatoki znajdują się również spraye do nosa, pastylki do gardła, krople, żele, itp. Poza tym dobre na zatoki są także domowe sposoby, jak stosowanie inhalacji, „parówek”, ziół i kompresów.
Zapalenie zatok
Źródło: 123RF
Spis treści

Chore zatoki – objawy

Tabletki na zatoki zwykle okazują się przydatne kiedy chore są zatoki. Mamy wówczas do czynienia najczęściej z zapaleniem zatok, które objawia się:

 • bólem głowy (najczęściej zlokalizowanym w okolicy czoła, oczodołów i skroni ale nie zawsze);
 • katarem;
 • zatkanym nosem;
 • kaszlem;
 • brakiem powonienia;
 • gorączką;
 • zmęczeniem i rozdrażnieniem.

Osobami, które są silniej narażone na pojawienie się w zatokach stanu zapalnego są przede wszystkim alergicy, astmatycy, osoby z krzywą przegrodą nosową, czy przerośniętymi migdałkami.

Przyczyną chorych zatok może być m.in. niedoleczona grypa, a także wirusy, bakterie oraz grzyby atakujące bezpośrednio zatoki. Wówczas warto posiłkować się lekami na zatoki.

Zatoki – jak leczyć?

Zatoki leczy się lekami na zatoki na receptę i lub lekami na zatoki bez recepty. Mogą one mieć rozmaitą postać: tabletek, sprayów, żeli, pastylek do ssania, kropli, itp.

Decydując się na tabletki na zatoki bez recepty warto poprosić w aptece o takie, które w swoim składzie będą zawierały ibuprofen i pseudoefedrynę. Te substancje powinny wyeliminować stan zapalny oraz zabezpieczyć przed nawrotem infekcji.

Aby zapewnić łatwiejsze usuwanie wydzieliny z nosa oraz zmniejszenie obrzęku można włączyć do terapii donosowe preparaty z chlorowodorkiem ksylometazoliny lub chlorowodorkiem oksymetazoliny.

Skuteczne mogą też okazać się inhalacje z soli fizjologicznej lub wody morskiej, czy też z dodatkiem ziół, np. olejku z eukaliptusa lub olejku miętowego. Do nabycia w aptekach są również gotowe zestawy do płukania zatok.

Niekiedy nieodzowna okaże się terapia antybiotykowa, a nawet zabieg chirurgicznego płukania zatok, czy punkcja zatok.

Każdorazowo jednak najrozsądniejszym rozwiązaniem jest skontrolowanie swoich objawów u lekarza i poddanie się zaleconym przez niego leczeniu. W takim przypadku najczęściej przepisane zostaną tabletki na zatoki na receptę.

Tabletki na zatoki

Najlepsze tabletki na zatoki to środki idealnie dopasowane do schorzenia i pacjenta. Tabletki na zatoki mogą charakteryzować się różnym działaniem: przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, antybakteryjnym (na zapalenie zatok o podłożu bakteryjnym skuteczne będą antybiotyki), przeciwzapalnym (skuteczne w przypadku wirusowego zapalenia zatok), przeciwgrzybicznym (wskazane przy zapaleniu zatok o podłożu grzybiczym), obkurczającym ujścia zatok przynosowych i nosową błonę śluzową oraz przeciwhistaminowym.

W aptece można otrzymać także ziołowe tabletki na zatoki, których zadaniem jest m.in. przeciwdziałanie wirusom, bakteriom i grzybom zasiedlającym zatoki, obkurczanie błon śluzowych nosa i udrażnianie go. Do skutecznych ziół na chore zatoki należą np. kwiat dziewanny, korzeń goryczki, kwiat lipy, ziele tymianku, korzeń prawoślazu, kwiat bzu czarnego, czy ziele werbeny. „Zielone tabletki na zatoki z wymienionymi wyżej składnikami zapewniają skuteczne leczenie.

Tabletki na zatoki – przeciwwskazania

Tabletki na zatoki nie powinny być stosowane przez wszystkich. Do grupy pacjentów, którzy powinni ich unikać, należą m.in.

 • osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze krwi,
 • ludzie z chorobą niedokrwienną serca,
 • przyjmujący inhibitory MAO (np. pacjenci z depresją czy osoby leczona na niskie ciśnienie),
 • kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią,
 • uczuleni na jakikolwiek składnik leku na zatoki.

Natomiast osoby chorujące na nadczynność tarczycy, cukrzycę, rozrost prostaty, schorzenia związane z wątrobą i nerkami powinny zachować ostrożność przy wdrażaniu preparatów na zatoki.

Chore zatoki – domowe sposoby

Dobre tabletki na zatoki i precyzyjne ich dobranie przez lekarza są połową sukcesu. Drugą połowę może zapewnić właściwe naturalne lecznictwo chorych zatok.

Domowe sposoby na chore zatoki obejmują wspomniane już inhalacje, stosowanie nawilżaczy powietrza oraz kąpiele parowe z wykorzystaniem ziół sprzyjających zwalczaniu zapalenia zatok. Ulgę obolałym zatokom przyniesie również kompres (składający się tylko z ręcznika nasączonego schłodzoną wodą lub z dodatkiem leczniczej soli jodowo-bromowej). Naświetlanie lampą kwarcową objętych bólem i stanem zapalnym miejsc także powinno zadziałać kojąco.

Sprawdź też: Ropień okołomigdałkowy - objawy i leczenie ropnia migdałka

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Zatkane zatoki - objawy, leki, inhalacje. Domowe sposoby
Przeczytaj artykuł
Jak rozpoznać objawy przewlekłego zapalenia zatok?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Zatkane zatoki - objawy, leki, inhalacje. Domowe sposoby
Jak rozpoznać objawy przewlekłego zapalenia zatok?
Płukanie zatok czołowych – jak i czym je oczyścić?
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama