Tabletki z porostem islandzkim. Pastylki, zioła i herbata

Tabletki z porostem islandzkim zwalczają ból gardła i kaszel, ale nie mogą być stosowane przez małe dzieci. Nie są też szczególnie precyzyjne w docieraniu do źródła dolegliwości. Dlatego spośród wszystkich leków zawierających porost islandzki najlepiej jest stosować nie pastylki, lecz spray z wygodnym i precyzyjnym aplikatorem.
Tabletki z porostem islandzkim na ból gardła
Źródło: 123RF

Spis treści

Czym jest porost islandzki?

Porost islandzki (inne nazwy: tarczownica lub płucnica islandzka, a po łacinie Cetraria islandica lub Lichen islandicus), jak wszystkie porosty, jest specyficznym organizmem żywym powstałym z połączenia cudzożywnego grzyba oraz samożywnego glonu. Byty te, żyjąc w symbiozie, wspólnie tworzą nową biologiczną jakość, której namacalnym dowodem są wytwarzane przez nie wspólnie tzw. kwasy porostowe – jedyne w swoim rodzaju substancje, będące wtórnymi metabolitami, wykazujące szereg właściwości znajdujących zastosowanie w lecznictwie. Oprócz tego, w składzie porostu islandzkiego, znajdują się też:

 • liczne polisacharydy, stanowiące główny komponent tarczownicy, nadające jej śluzowego charakteru;
 • sole mineralne zawierające pierwiastki, takie jak: jod, bor, miedź i krzem;
 • witaminy B1 i B12.

Jak działa płucnica islandzka?

Płucnica islandzka wykazuje liczne właściwości prozdrowotne, które znane są w medycynie ludowej od setek lat, a począwszy od XVIII wieku systematycznie potwierdzane są także w badaniach naukowych. Wiemy dziś, że porost ten działa przede wszystkim:

 • bakteriostatycznie, za co odpowiedzialne są przede wszystkim kwasy porostowe, w tym kwas fumaroprotocetrariowy, cetrariowy, protocetrariowy, D-protolichesterynowy oraz usninowy. Dzięki nim płucnica islandzka skutecznie zwalcza gronkowce (Staphylococcus), paciorkowce (Streptococcus) oraz prątki gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis), stając się skutecznym antidotum na choroby górnych dróg oddechowych. Dodatkowo kwas protolichesterynowy oddziałuje na bakterię Helicobacter pylori, która u człowieka wywołuje między innymi chorobę wrzodową żołądka, dwunastnicy i jelit, a w dłuższej perspektywie sprzyja rozwojowi zmian nowotworowych w obrębie dróg pokarmowych;
 • osłonowo i nawilżająco na błony śluzowe jamy ustnej, gardła i żołądka – za sprawą śluzowych polisacharydów;
 • przeciwwymiotnie – to zasługa kwasu cetrariowego, który po wyizolowaniu stanowi jeden z głównych komponentów leków na chorobę morską i lokomocyjną.

Do tego należy dodać właściwości przeciwzapalne, immunostymulujące, antyoksydacyjne i antynowotworowe, którymi również wykazuje się porost islandzki.

Zastosowanie tarczownicy islandzkiej

Ze względu na wyjątkowo szerokie spektrum działania, tarczownica islandzka znajduje zastosowanie w leczeniu schorzeń i zaburzeń, takich jak:

 • nieżyty gardła, jamy ustnej i oskrzeli;
 • zapalenie płuc;
 • gruźlica;
 • wrzody żołądka i dwunastnicy;
 • niedokwaśność;
 • zaburzenia trawienia;
 • trądzik i łojotok.

Wyciąg z tarczownicy jest przy tym uznawany za całkowicie bezpieczny, dlatego może być stosowany także przez dzieci oraz kobiety w ciąży (chyba, że występują niepożądane reakcje na inne składniki przyjmowanych leków).

Tabletki z porostem islandzkim

W przypadku płucnicy, surowcem leczniczym jest tak zwana plecha, czyli rodzaj skóry przypominającej kępkę trawy o ciemnooliwkowej lub brunatnozielonej barwie. Pozyskiwany z niej ekstrakt służy do wytwarzania preparatów leczniczych o różnym zastosowaniu i w różnej formie. W aptekach dostępne są między innymi:

 • tabletki z porostem islandzkim na chore gardło i kaszel;
 • herbata i zioła;
 • koncentraty do sporządzania doustnych roztworów;
 • bakteriobójcze pasty do zębów;
 • spray do gardła o działaniu przeciwdrobnoustrojowym i osłonowym.

Które z nich najlepiej sprawdzą się w przypadku infekcji gardła?

Jak stosować porost islandzki – pastylki ziołowe czy spray?

Z powyższych w szczególności warto polecić spray na bazie porostu islandzkiego, który zawiera skoncentrowaną dawkę ekstraktu z Cetraria islandica. Jego atutem jest wygodny aplikator oraz dodatkowe substancje o działaniu leczniczym. Warto wybierać preparaty, stworzone na bazie tarczownicy oraz nanosrebra. W porównaniu z pastylkami do ssania z porostem islandzkim oraz różnego typu innymi tabletkami, spray:

 • dzięki precyzyjnej aplikacji, działa miejscowo, w sposób skoncentrowany i skuteczny trafia w źródło bólu i nie powoduje roznoszenia zarazków po całej jamie ustnej;
 • nie grozi zadławieniem – w odróżnieniu od pastylek, może więc być stosowany przez dzieci poniżej szóstego roku życia.

Spray stosuje się na nieżyty gardła o podłożu zarówno bakteryjnym, jak też wirusowym. Lek może też być wykorzystywany do łagodzenia podrażnień błony śluzowej powodowanych paleniem papierosów, smogiem czy wielogodzinnym przemawianiem. Ponadto preparat sprawdzi się po zabiegach stomatologicznych i chirurgicznych, działając przeciwzapalnie  i antyseptycznie, a także przyspieszając gojenie się ran.

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

Bibliografia

 • Anna Matwiejuk, Porosty i ich właściwości lecznicze
 • Dorota Smolińska, Agnieszka Tajer, Adam Stebel, Współczesne spojrzenie na właściwości lecznicze płucnicy islandzkiej Cetraria islandica (L.) Ach., Ann. Acad. Med. Siles. 2012, 66

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!