Tajemnicza choroba Leśniewskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna to nieswoiste zapalenie, atakujące jelita, żołądek, przełyk, a nawet usta. Obejmuje wybrany odcinek układu pokarmowego. Jest to dolegliwość przewlekła i nawracająca.
choroba Leśniewskiego-Crohna

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Czym jest choroba Leśniowskiego-Crohna?

Choroba objawia się krwią i śluzem w kale, biegunkami, bólami brzucha, przy czym na przemian nasilają się one i słabną. Stan zapalny najczęściej występuje w jelicie cienkim, ale może obejmować również inne części układu pokarmowego. Schorzenie występuje ogniskowo, w wybranym odcinku, nie atakując innych. Stan zapalny obejmuje nie tylko błonę śluzową jelita, ale całą jego ściankę. Za pojawienie się dolegliwości obwiniane są uwarunkowania genetyczne, infekcje bakteryjne, wirusowe, antykoncepcyjne środki hormonalne, niesteroidowe leki przeciwzapalne, antybiotyki, a także palenie tytoniu. Spadek odporności spowodowany innymi chorobami również sprzyja pojawieniu się ognisk zapalnych. Zły stan śluzówki jelit i zaburzona flora bakteryjna to kolejne czynniki umożliwiające rozwój choroby Leśniowskiego-Crohna.

Leczenie i zapobieganie chorobie

Podstawą wyeliminowania choroby jest leczenie farmakologiczne oraz prawidłowa dieta i przywrócenie równowagi w mikroflorze jelitowej. Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronie: http://wybieramprobiotyk.pl/2018/10/22/choroba-lesniowskiego-crohna-dieta-i-probiotyki/. Konieczne jest przeprowadzenie badań mających na celu wykluczenie celiakii i nadwrażliwości na gluten. Mogą one być odpowiedzialne za pojawienia się choroby. U chorych często następuje w jelitach rozrost drożdżaka Candida albicans, będącego przyczyną wielu dolegliwości. Konieczne jest zatem ograniczenie w codziennej diecie cukrów, pszenicy i mleka. Zaleca się przyjmowanie probiotyków równoważących mikrobiotę. Stosuje się je w fazie remisji. Ustąpienie objawów choroby to najlepszy moment na zapobieganie nawrotom. Wskazana jest suplementacja witaminy D3, K2 i mikroelementów. Powrót do zdrowia jest procesem długotrwałym. Im dłużej uda się utrzymać okres remisji, tym większe szanse na odbudowę śluzówki jelita.

Zmiana nawyków żywieniowych w połączeniu z suplementacją probiotyków i zdrowym trybem życia to najskuteczniejszy sposób zapobiegający rozwojowi choroby.

Oceń artykuł

(liczba ocen 12)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!