Nowy sklep

już ON-LINE

Tajemnicze choroby, których przyczyn nie znamy

Mimo rozwoju medycyny i szukania coraz nowszych rozwiązań leczniczych okazuje się, że przyczyny występowania wielu chorób wciąż pozostają tajemnicą. Oto lista kilku chorób, których przyczyn nie znamy do dziś.

Spis treści

Etiologia, czyli przyczyny choroby, jest jednym z ważniejszych elementów potrzebnych do scharakteryzowania choroby, wyznaczenia metod leczenia oraz znalezienia odpowiedniego leku. Znamy objawy oraz sposoby leczenia wielu chorób, ale zarazem nie wiemy, jakie mogą być ich przyczyny. Niektóre z nich pozostają dla medycyny tajemnicze do dziś.

Przewlekłe bóle głowy

Jedną z chorób, której przyczyn lekarze nie odgadli do dziś, jest Zespół Hortona lub inaczej klasterowy ból głowy. Choroba ta charakteryzuje się bardzo silnym bólem głowy, głównie okolic skroni, który promieniuje do oczu. Może trwać nieprzerwanie kilka godzin, a nawet dni.

Co ciekawe, ból trwa okresowo, atakując kilka razy w roku i utrzymując się nawet kilkanaście godzin. Pojawia się zawsze w tym samym czasie. W ciągu dnia może dojść do kilku napadów. Do objawów towarzyszących klasterowemu bólowi głowy należą: nadmierna potliwość, łzawienie oczu, opuchnięcie powiek, nerwowość.

 

Cykliczne wymioty

Jedną z niepoznanych do końca chorób jest zespół wymiotów cyklicznych. Osoby dotknięte tym schorzeniem cierpią na niekontrolowane epizody nagłych nudności oraz wymiotów, które występują bez wyraźnej przyczyny. Nie stoi za tym ani zatrucie, ani problemy żołądkowe. Epizody zespołu wymiotów cyklicznych pojawiają się i trwają (z małymi przerwami) nawet kilka dni.

Cykliczne wymioty występują głównie u dzieci, ale mogą również dotknąć dorosłych. Przyczyny występowania tej choroby nie są do końca znane. Wymiotom towarzyszyć może migrenowy ból głowy, ból brzucha, biegunka oraz gorączka. Co ciekawe, nudności oraz wymioty wzmagają się nocą i mogą występować okresowo.

Reklama

Zaburzenia snu

Kolejnym schorzeniem o nieznanych jak dotąd przyczynach, są zaburzenia snu zwane narkolepsją. Choroba charakteryzuje się poczuciem nagłej senności w ciągu dnia oraz równie niespodziewanym zasypianiem.

Dość niepokojącym objawem jest również paraliż senny – stan ten charakteryzuje się paraliżem ciała podczas snu, któremu towarzyszą różnego rodzaju omamy. Z powodu nieznanych przyczyn stosuje się leczenie za pomocą leków antydepresyjnych.

Zapalenie jelit

Choroba Leśniowskiego-Crohna to kolejne schorzenie, którego przyczyn lekarze nie znają do dziś. Rozwija się w jelitach, doprowadzając do zapalenia układu pokarmowego. Charakterystyczna jest dla mieszkańców Europy Zachodniej oraz Stanów Zjednoczonych. Mimo tej wiedzy nie ustalono przyczyn choroby, a co za tym idzie, także metod skutecznego leczenia.

Objawy choroby rozwijają się powoli, dlatego diagnoza orzekana jest dość późno. Jednak, gdy się już pojawią, atakują głównie przewód pokarmowy, doprowadzając do bardzo często występujących w ciągu dnia biegunek, bólu brzucha, a także rozwoju ropni w okolicy odbytu.

Reklama

Chroniczne zmęczenie

Zespół chronicznego zmęczenia do dziś nie został jednoznacznie zdefiniowany pod względem etiologii. Lekarze domniemają jedynie, że odpowiedzialne za ciągłe poczucie zmęczenie mogą być czynniki genetyczne lub wirusy. Sugeruje się również, że do przyczyn należy stresujący tryb życia oraz brak snu.

Chroniczne zmęczenie może doskwierać choremu przez bardzo długi czas. Dopiero w momencie ustalenia czasu choroby (po około 6 miesiącach) możliwe jest zdiagnozowanie choroby. Do objawów zalicza się: bóle głowy, mięśni oraz stawów, powiększenie węzłów chłonnych, problemy z koncentracją, poczucie senności oraz zmęczenie.

Czytaj też: To nie udawanie. Czego jeszcze nie wiesz o hipochondrii?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak radzisz sobie z bólem gardła w ciąży?

  naturalnymi sposobami np. płukanki

  preparatami bez recepty

  preparatami wskazanymi przez lekarza

  nie stosuję żadnych preparatów