Tarczyca w ciąży

W czasie ciąży dochodzi do bardzo wielu zmian w funkcjonowaniu organizmu przyszłej matki. Zmiany te dotyczą także tarczycy, w której dochodzi do przekrwienia miąższu oraz rozrostu jej komórek, co pociąga za sobą wzrost objętości gruczołu nawet o 10-15%. Hormony produkowane przez łożysko powodują wzrost syntezy hormonów tarczycy oraz wzrost zapotrzebowania na jod.

U kilku procent kobiet ciężarnych dochodzi do powstania jawnej klinicznie nadczynności tarczycy. Bardzo ważne jest monitorowanie stężeń hormonów tarczycy ze względu na ich szeroki zakres działania zarówno na organizm matki, jak i rozwijającego się płodu. W przypadku nadczynności w przebiegu choroby Gravesa-Basedowa może dojść do przechodzenia przeciwciał przeciwtarczycowych przez łożysko – jest wówczas prawdopodobne, że także u płodu powstanie przejściowy stan nadczynności tarczycy.

Zobacz też: Tarczyca i jej schorzenia

Leczenie tarczycy

Jeśli tak się stanie, należy wdrożyć odpowiednie leczenie przeciwtarczycowe, ponieważ kobieta, u której nie wyregulowano poziomu hormonów tarczycy przed porodem, jest zagrożona wystąpieniem przełomu tarczycowego w jego czasie. Stosowane są najmniejsze, skutecznie działające dawki leków przeciwtarczycowych. Badania naukowe nie przedstawiają wyników, które wskazywałyby na szkodliwe efekty karmienia piersią podczas leczenia farmakologicznego nadczynności tarczycy.

Zdarza się również niedoczynność gruczołu tarczowego w ciąży (najczęściej powstała ona jeszcze przed ciążą) i w takim przypadku należy pamiętać, że w wyniku wzrostu zapotrzebowania kobiety ciężarnej na hormony tarczycy należy zwiększyć dawkę suplementacji tyroksyny o 30-50%. Należy także zmienić schemat rozpoczęcia suplementacji hormonów tarczycy i od razu rozpocząć od większych dawek, a nie – jak dzieje się to w pozostałych przypadkach – od małych dawek.

Zobacz też: Jakie są objawy nadczynności i niedoczynności tarczycy?

Profilaktyka od małego

W Polsce każde nowo narodzone dziecko poddawane jest scriningowemu pobraniu krwi około 4. doby życia (do 3. tygodnia po urodzeniu) w celu rozpoznania wrodzonej niedoczynności tarczycy. Ma to bardzo duże znaczenie w związku z wpływem hormonów tarczycy na rozwój mózgu noworodka. Wszystkie wykryte nieprawidłowości natychmiast są weryfikowane i w razie potwierdzenia niedoczynności włączana jest suplementacja hormonów tarczycy zabezpieczająca przed wystąpieniem tzw. kretynizmu.

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Jak widać hormony produkowane przez tarczycę pełnią niesamowicie ważne funkcje w naszym organizmie. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby gdy tylko zauważymy u siebie jakieś niepokojące objawy wskazujące na to schorzenie, udać się do swojego lekarza rodzinnego i wdrożyć odpowiednią diagnostykę, a w razie potrzeby odpowiednie leczenie. Ważne jest także, aby co jakiś czas kontrolować zmiany wykryte np. w USG narządu. Stosujmy się więc do zaleceń lekarskich i regularnie przyjmujmy przepisane leki oraz przychodźmy na umówione wizyty kontrolne.

Zobacz też: Jak wygląda diagnostyka chorób tarczycy?

Zobacz: Endometrioza a ciąży. Co musisz wiedzieć?

Sprawdź: USG tarczycy - przygotowanie do badania i interpretacja wyników

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Ile przeznaczył/abyś na bankowanie krwi pępowinowej w ciągu roku?

  0 zł

  do 1500 zł

  do 2500 zł

  do 4000 zł

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA