Te umiejętności pomogą ci odnieść sukces w życiu!

Te umiejętności pomogą ci odnieść sukces w życiu!
Starszy niż rok
Do osiągnięcia sukcesu nie wystarczą sama wiedza i wykształcenie. Trzeba jeszcze umieć się „znaleźć” w otaczającym nas środowisku zawodowym, znać zasady zachowania się w danej sytuacji społecznej i wiedzieć, jakie zachowania są pożądane i skuteczne, a jakie mało efektywne i odbierane jako niewłaściwe. To są właśnie umiejętności miękkie.

Umiejętności miękkie (soft skills) nie mają wiele wspólnego z naszym wykształceniem. Są to umiejętności ponaddyscyplinarne, niezależne od danego profilu zawodowego. To, czy posiadamy kompetencje miękkie, jest w dużym stopniu uzależnione od naszej inteligencji emocjonalnej, która w pracy odgrywa często ważniejszą rolę niż tylko klasycznie rozumiany iloraz inteligencji.

Zobacz: 10 sentencji Dalajlamy, które mogą być życiowym drogowskazem

Nie wystarczy dyplom

Umiejętności twardych możesz się nauczyć od zera - zapewnia nam to szkoła i studia. Takie umiejętności poparte są dyplomem wyższej uczelni, certyfikatem. To takie oficjalne poświadczenie naszej wiedzy. Umiejętności miękkie posiadamy naturalnie, w mniejszym lub większym stopniu, ale ciągle mogą one być rozwijane i rozbudowywane. Słowo „miękkie” może sugerować, że są one mniej ważne od twardych, jednak tak nie jest. Często są niezastąpione, zwłaszcza w momencie, gdy staramy się o pracę i podczas rozmów kwalifikacyjnych. Ludzie z rozwiniętymi umiejętnościami miękkimi są z reguły lepszymi pracownikami i lepiej radzą sobie w życiu.

Emocje, relacje, kreatywność

Miękkie umiejętności mogą być różnie nazywane. Oto kilka synonimów: umiejętności psychospołeczne, kompetencje interpersonalne, społeczne, zdolności interpersonalne, inteligencja emocjonalna. Oto na czym polegają:

1. Inteligencja emocjonalna. To umiejętność rozpoznawania emocji własnych i innych ludzi. Ale także wykazywanie zrozumienia wobec przeżywanych przez innych emocji.

2. Budowanie relacji. To nic innego jak zawieranie i utrzymywanie przyjaznych kontaktów z innymi. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy potrafimy podejść do obcych ludzi na ulicy i porozmawiać. Czy potrafimy dogadać się z ludźmi z pracy czy szkoły. Czy potrafimy podtrzymać znajomości.

3. Kreatywność czyli znajdowanie związków pomiędzy pozornie niepowiązanymi zagadnieniami oraz generowanie oryginalnych rozwiązań różnych problemów. Szukanie rozwiązań i różnych dróg.

Zobacz: Kreatywni są mniej szczerzy

4. Dążenie do rezultatów i sukcesów. Mobilizowanie siebie do realizowania wyznaczonych zadań oraz dążenie do sukcesu z zapałem, przy efektywnym wykorzystaniu dostępnych zasobów.

5.Otwarty umysł. Gotowość do uczenia się, otwartość na nową wiedzę oraz zadania umożliwiające jej zdobycie.

6. Negocjowanie. Umiejętność znajdowania rozwiązań przynoszących korzyści wszystkim stronom negocjacji.

7. Inteligencja związkowa. Samodzielne tworzenie siebie, umiejętność wychodzenia z kryzysu, budowanie relacji długoterminowych.

8. Asertywność czyli umiejętność wyrażania swoich uczuć, myśli, opinii, decyzji i życzeń w bezpośredni, skuteczny sposób, nie naruszając przy tym godności drugiej osoby.

Iwona Kania

Sprawdź: Co jeść, aby poczuć szczęście?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA