Technologia na dyżurze

Nowinki technologiczne pojawiają się każdego tygodnia, tak że ciężko być na bieżąco ze wszystkimi.W artykule 5 najnowszych innowacji wprowadzonych do użytku szpitali.
 

Udoskonalenia technologiczne rewolucjonizują świat, wprowadzane są także do szpitali. Ciężko nawet uświadomić sobie, ile nowinek usprawniających funkcjonowanie służby medycznej pojawia się każdego tygodnia jako propozycje. Część z nich zostaje wprowadzona do użytku. Oto 5 innowacji łączących najnowsze osiągnięcia technologii z opieką medyczną.

Poznaj: 5 technologii, które służą zdrowiu na co dzień

Lepiej, bo szybciej

Najnowocześniejszy system natychmiastowej komunikacji głosowej System Łączności Vocera (Communications System Vocera)usprawniający szybką wymianę informacji pomiędzy pracownikami, nawet tymi znajdującymi się poza obrębem szpitala. Wystarczy wypowiedzieć imię osoby czy jego funkcję, by się z nią szybko skontaktować. Z wyglądu jest to małe urządzenie przyczepione do fartucha lekarskiego, które się nosi ciągle przy sobie. Korzyści? Lekarz nie traci czasu na poszukiwanie numeru telefonu potrzebnej osoby, nie dopuszczając do opuszczenia lóżka pacjenta. Dzięki aplikacjom BlackBerry i iPhone, można używać urządzenia także po wyjściu ze szpitala.

Mniejsza ingerencja w ciało

Intuitive Surgical, firma będąca światowym liderem w technologicznych innowacjach dostarczanych środowisku medycznemu, wprowadziła ostatnio najnowszy produkt: da Vinci Surgical Systems. Pozwala on zminimalizować inwazyjność zabiegów – chirurg siedząc obok łóżka pacjenta działa zdalnie za pomocą robota, co pozwala na większą precyzję, lepszy ogląd. Skomplikowane operacje jak np. te na otwartym sercu, mogą być za pomocą nowoczesnego systemu przeprowadzane z jedynie 1-2 centymetrowym nacięciem.

Ochładzanie szybkie jak nigdy dotąd

Firma Life Recovery Systems otrzymała w 2009 roku nagrodę Medical Design Excellence Awards za produkt Thermo Suit. Pozwala on na bezpośrednie schłodzenie ciała pacjenta wodą przed wszelkimi zabiegami związanymi z nagłym atakiem serca bądź innymi, gdzie wymagana jest reanimacja. Zyskuje się na czasie nawet do sześciu razy w porównaniu z tradycyjnymi metodami, obniżając temperaturę do 33 stopni w ciągu 30 minut.

Natychmiastowa pomoc bez osób trzecich

Zatrzymanie akcji serca może zdarzyć się w każdej chwili, czym rodzi przerażenie wielu osób. Kamizelka LifeVest wprowadzona przez firmę Zoll zapewnia zaawansowaną ochronę i komfort życia. Jest to pierwszy defibrylator noszony na zewnątrz ciała. Za pomocą czułych elektrodów monitoruje serce pacjenta, by w razie zatrzymania bicia przywrócić je do normalnej pracy, bez konieczności pomocy zewnętrznej.

Superszybki i dokładny obraz w kilka sekund

C7-XR OCT: system będący udoskonaleniem wcześniejszych technik w diagnozie i leczeniu chorób układu sercowo – naczyniowego. Umożliwia kardiologom coś, co jeszcze kilka lat temu pozostawało jedynie w sferze marzeń: dokładny wgląd w tętnicę wieńcową, dając za pomocą podczerwieni czysty, niezakłócony obraz w ciągu 5 sekund.

Czytaj też: Pacjent i lekarz - dwie strony tej samej choroby

Sprawdź: Innowacyjna technologia pomoże w walce z migreną

Źródło: http://mashable.com/2010/11/24/health-care-tech/

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA