Telemedycyna, w powszechnej opinii ekspertów, stanowi przyszłość rynku usług opieki zdrowotnej, przynosząc przełom w leczeniu w szczególności chorób przewlekłych oraz uznawanych za wstydliwe i intymne. Choć w Polsce tego typu innowacyjne rozwiązania stanowią nowość, na świecie stały się już uznanym standardem.
Pionierem i niekwestionowanym liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone, gdzie telemedycyna rozwija się już od lat pięćdziesiątych XX wieku. W USA większość szpitali wykorzystuje różnego rodzaju narzędzia teleinformatyczne w procesie leczenia pacjentów. A na dynamicznie rozwijającym się rynku wciąż pojawiają się nowe patenty, m.in. kioski telemedyczne, które umożliwiają zdalną konsultację z lekarzem.
Czym jest telemedycyna?
Telemedycyna to nie tylko rozwiązanie techniczne. To rewolucja w filozofii kontaktu pacjenta z lekarzem. Definiowana jest jako ogół świadczeń medycznych wykonywanych za pomocą narzędzi teleinformatycznych (telefon, internet), bez konieczności osobistej wizyty w gabinecie lekarskim.
Wymienić w tym kontekście można usługi takie jak:
- telekonsultacje – pacjent omawia problem zdrowotny z lekarzem za pomocą komunikatora internetowego lub przez telefon. W ten sposób uzyskuje diagnozę oraz zalecenia odnośnie konieczności przyjmowania określonych leków, tudzież wykonania badań diagnostycznych (ich wyniki, po przesłaniu do poradni drogą internetową, również można omówić online lub telefonicznie),
- recepta online – na podstawie telekonsultacji, lekarz przepisuje receptę (jeśli stwierdzi taką zasadność), a pacjent otrzymuje receptę do domu.
Dla kogo telemedycyna?
Telemedycyna oferuje wygodne rozwiązania dla szerokiej grupy pacjentów.
- Osoby cierpiące na choroby uchodzące za wstydliwe, takie jak zaburzenia erekcji, przedwczesny wytrysk, schorzenia weneryczne, grzybica narządów płciowych, depresja, czy różnego rodzaju nieestetyczne dermatozy.
- Pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe, takie jak nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca, łuszczyca, trądzik, których leczenie trwa miesiącami, latami, a nawet przez całe życie i wymaga stałego przyjmowania leków na receptę.
- Kobiety korzystające z antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej.
- Mieszkańcy mniejszych miejscowości, oddalonych od większych ośrodków, dla których dotarcie do placówki medycznej stanowi duże obciążenie.
- Osoby niemobilne: starsze, niepełnosprawne, leżące w łóżku z powodu choroby.
- Pacjenci ceniący swój czas – konsultacje telemedyczne można odbyć w każdej chwili, nie tracąc czasu w oczekiwaniu na umówioną wizytę.
Gdzie się leczyć przez internet?
Na całym świecie działają dziesiątki placówek telemedycznych wyspecjalizowanych w świadczeniu usług medycznych online. Łącznie obsługują miliony pacjentów, a roczna wartość ich usług szacowana jest obecnie na 13 miliardów dolarów i wciąż rośnie (przyrosty rzędu 12-13 proc. w skali roku). Wiele z nich ma zasięg międzynarodowy, znacznie wykraczając zakresem działania poza macierzysty rynek.
Jako przykład tego typu konceptów, które osiągnęły sukces w Europie, podać można takie internetowe poradnie, jak:
- LloydsPharmacy Online Doctor – jedna z pierwszych na świecie przychodni online, na rynku obecna od 2002 roku (początkowo jako DrThom.com).
- Zava – przychodnia świadcząca usługi medyczne online od 2010 roku, założona w Wielkiej Brytanii, jako DrEd.com. Obecnie działa w wielu innych krajach, między innymi we Francji, Niemczech czy Austrii.
- Euroclinix – poradnia założona w roku 2004, obecnie świadcząca usługi telemedyczne online w 12 językach na terenie całej Europy.
- Dimedic – przychodnia online zarejestrowana w Wielkiej Brytanii, działająca na terenie UK oraz krajów Unii Europejskiej. Dimedic jest pionierem usług telemedycznych na rynku polskim. Zatrudnieni w poradni lekarze na co dzień praktykują w Anglii, są zarejestrowani w General Medical Council (odpowiednik Naczelnej Izby Lekarskiej). Usługa dostępna jest w języku polskim oraz angielskim, niebawem pojawią się też inne wersje językowe.
Dlaczego warto skorzystać z oferty przychodni online?
Przychodnie internetowe oferują szeroki zakres konsultacji telemedycznych w wielu dziedzinach.
- Problemy z potencją, przedwczesny wytrysk i inne zaburzenia seksualne - powszechne choroby cywilizacyjne. W przychodni online można omówić swój problem komfortowo i dyskretnie, otrzymać receptę na najskuteczniejsze leki poprawiające jakość współżycia, w tym „niebieską tabletkę” i podobne środki.
- Grzybica narządów płciowych, choroby weneryczne (kiła, rzeżączka, chlamydia) oraz infekcje intymne (m.in. zapalenie pochwy oraz układu moczowego) – zasięgając porady przez internet, istnieje szansa szybkiego wyleczenia wstydliwego problemu.
- Nietrzymanie moczu – kolejny ze wstydliwych problemów zdrowotnych, który można skutecznie leczyć, posiadając receptę na właściwy lek.
- Antykoncepcja oraz łagodzenie skutków menopauzy – dzięki konsultacjom online, przedłużanie recept na stale przyjmowane środki przestaje być obowiązkiem uciążliwym, czasochłonnym i kosztownym.
- Łuszczyca, trądzik, egzema – pacjenci cierpiący na tego typu choroby zamykają się w domu. Dzięki przychodni online zyskują szansę na przełamanie i rozpoczęcie terapii.
Ponadto, w przychodni internetowej można otrzymać pomoc w leczeniu takich przypadłości, jak: niedoczynność tarczycy, otyłość, uzależnienie od nikotyny, migrena, alergia, malaria, zaburzenia cyklu miesiączkowego, grzybica penisa oraz łysienie.
Zalety przychodni online
Niekwestionowane korzyści, jakie oferuje telemedycyna, to:
- elastyczność- – możliwość odbycia konsultacji w trybie 24/7, czyli non stop,
- pełna dyskrecja – w czasie konsultacji online nie masz fizycznego kontaktu z personelem medycznym ani innymi pacjentami,
- komfort – leczenie odbywa się bez konieczności wychodzenia z domu. Pamiętaj, że telemedycyna to nie tylko konsultacja online. To także możliwość otrzymania recepty, a nawet wykupionego leku prosto do domu (po wystawieniu upoważnienia, przychodnia może zrealizować Twoją receptę i dostarczyć wybrany produkt leczniczy pod wskazany adres),
- krótki czas oczekiwania, w odróżnieniu od wizyty w tradycyjnej poradni, gdzie wolne terminy rezerwować należy z dużym wyprzedzeniem.
- bezpieczeństwo – lekarz z przychodni skontaktuje się z pacjentem telefonicznie lub mailowo, jeśli będzie mieć jakiekolwiek wątpliwości odnośnie zasadności wystawienia recepty (nie generuje to dodatkowych kosztów)
- atrakcyjna cena – w przychodni Dimedic konsultacja kosztuje tylko 59,99 złotych. Dla porównania, za prywatną wizytę w tradycyjnym gabinecie lekarskim trzeba zapłacić od 100 do nawet 250 złotych plus koszty dojazdu.
Czy telemedycyna jest bezpieczna?
Telemedycyna uznawana jest za skuteczną i w pełni bezpieczną metodę diagnozowania wybranych problemów medycznych.
Rozwiązania tego typu od wielu lat dozwolone są w polskim prawie – stosowne zapisy znajdują się w ustawach o:
- zawodzie lekarza,
- systemie informacji w służbie zdrowia,
- e-recepcie.
Pamiętać należy, że ani w polskim ani jakimkolwiek innym systemie usług medycznych nie istnieje pojęcie „recepty na żądanie”. Lekarz online pracujący w przychodni internetowej, podobnie jak specjalista przyjmujący w tradycyjnym gabinecie, wypisuje receptę wyłącznie wtedy, gdy jest to niezbędne w procesie leczenia, a decyzję taką podejmuje na podstawie wywiadu z pacjentem oraz ewentualnie dostarczonych wyników badań. Pamiętać należy, że skuteczność oraz bezpieczeństwo pacjenta w dużej mierze zależą od jego szczerości w udzielaniu odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu medycznym.
Artykuł powstał we współpracy z Dimedic.eu.