Terapia bezsenności

Starszy niż rok
Czym jest bezsenność, co ją wywołuje i kto jest na nią podatny? W naszym cyklu o zdrowym śnie zajmujemy się także jego przeciwieństwem: bezsennością. Czy leczenie bezsenności jest łatwe? Jak powinno wyglądać?

Niestety – terapia bezsenności jest nie należy do najłatwiejszych. Stosowanie krótko działających benzodiazepin przez okres dłuższy niż cztery tygodnie powoduje tylko utrwalenie bezsenności, dlatego należy unikać ich przewlekłego stosowania. Jaka jest więc alternatywa?

Bezwzględnie należy przestrzegać zasad prawidłowej higieny snu – taka terapia behawioralna to podstawa w leczeniu bezsenności i powinna być osią dla innych metod. Jeżeli nie pomaga – należy udać się do lekarza, który postara się wykluczyć możliwe przyczyny bezsenności: choroby somatyczne, psychiczne, wpływ leków stosowanych w terapii innych chorób, nadużywanie substancji neuroaktywnych.

Czytaj także: Znaczenie snu dla organizmu człowieka

Jeżeli i to nie pomoże – można skorzystać z możliwości, jakie daje farmakoterapia. Na początek warto wypróbować preparaty pochodzenia naturalnego – na przykład przed snem zaparzać sobie melisę. Dopiero kolejnym – ewentualnym – krokiem powinno być włączenie preparatów benzodiazepinowych, choć i tak tylko doraźnie, na krótki okres.

Nie wolno jednak zapominać o działaniach niepożądanych leków nasennych (kumulacja, możliwość uzależnienia, rozwój tolerancji, przewlekle stosowane utrwalają bezsenność, powodują spowolnienie psychomotoryczne następnego dnia). Jeżeli już zdecydujesz się na benzodiazepiny krótko działające, nie stosuj ich regularnie, rób przerwy na kilka dni, bezwzględnie nie przekraczaj okresu czterech tygodni ciągłego ich stosowania, pozostań pod stałym nadzorem lekarza.

Czytaj także: Ile można wytrzymać bez snu?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Przy zakupie których produktów wybierasz opcję dostawy do domu?

  Produkty spożywcze (zdrową żywność, codzienne zakupy)

  Ubrania (ze sklepów internetowych lub aukcji)

  Kosmetyki (z internetowych drogerii)

  Książki, płyty, bilety (związane z życiem kulturalnym)

  Produkty, o które wstydzę się poprosić będąc w sklepie (np. środki chłonne)

Patronem sondy jest HARTMANN

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA