Terapia chorych na autyzm

Starszy niż rok
Autyzm jest nieuleczalny, ale istnieje wiele sposobów na poprawę funkcjonowania dziecka cierpiącego z powodu tej choroby. Różnią się one w zależności od ośrodka, który proponuje rodzicom terapię.
 

Bazując na objawach autyzmu u danego dziecka, zespół zajmujący się leczeniem może opracować dla rodzica indywidualny plan pracy z dzieckiem, który potencjalnie przyniesie najwięcej korzyści.

Leczenie dziecka z autyzmem

Leczenie dziecka dotkniętego autyzmem może obejmować terapię behawioralną i poprawę komunikacji. Wiele programów terapeutycznych ma na celu rozwinięcie i poprawienie interakcji społecznych i języka oraz wpływanie na zmianę zachowań charakterystycznych dla autyzmu. W zależności od potrzeb terapeutycznych program może kłaść nacisk na poprawę różnych sfer funkcjonowania: jedne nauczają nowych umiejętności, inne mają na celu zmniejszenie występowania zachowań niepożądanych.

Zobacz też: Autystyczne dziecko zmienia całe życie.

Odpowiednia edukacja, intensywnie prowadzona, często przynosi dobre rezultaty i dużą poprawę. Cechą edukacji dzieci autystycznych jest konieczność wysokiej strukturalizacji oraz zaangażowanie specjalistów różnych dziedzin. Jako środek do integracji sensorycznej dziecka autystycznego stosowana jest natomiast arteterapia.

Warto skonsultować się z dietetykiem mającym doświadczenie w pracy z dziećmi autystycznymi, gdyż dieta o odpowiednim składzie makro- i mikroelementarnym może mieć wpływ na przebieg choroby (np. dieta bezglutenowa, dieta bogata w niektóre witaminy, kwasy tłuszczowe).

Farmakoterapia nie ma wpływu na podstawowy przebieg zaburzenia, jednak w niektórych sytuacjach jest konieczna do kontrolowania objawów. Używane są wtedy leki przeciwlękowe, przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne, przeciwpadaczkowe i inne – w zależności od aktualnego stanu i potrzeb dziecka. Istotna jest regularna kontrola lekarska, która pozwoli odpowiednio dobrać leki.

Zobacz też: autyzm,3106285,1.html">Jak się objawia autyzm?

Należy pamiętać, że wczesna diagnostyka i interwencja są bardzo ważne i przynoszą dużo korzyści. Terapia musi być systematyczna i intensywna – powinna trwać cały rok, wymiar czasowy może dochodzić nawet do 30 godzin tygodniowo. Zarazem każdy program warto opracowywać indywidualnie, w oparciu o potrzeby i możliwości konkretnego dziecka.

Gdzie się udać?

Terapię powinno prowadzić się w miejscach, w których dziecko przebywa, nie tylko w specjalistycznym ośrodku, o ile nie ma do tego przeciwwskazań. Co ważne, pracować należy nie tylko z dzieckiem, ale i jego otoczeniem. Wsparcie należy się nie tylko dziecku z autyzmem, ale i jego rodzeństwu i rodzinie.

Niestety większość dzieci z autyzmem bardzo źle znosi zmiany w swoim otoczeniu i środowisku , dlatego wszelkie niecodzienne wydarzenia (przeprowadzka, narodziny rodzeństwa) wymagają odpowiedniego przygotowania. Ze względu na nietolerancję zmian najlepiej jest, gdy dziecko z autyzmem ma jednego terapeutę lub nauczyciela, nawet jeśli funkcjonuje w grupie rówieśniczej.

Dziecku z autyzmem należy zapewnić kontakt z rówieśnikami, nie wolno go izolować. Tylko przebywając w grupie może wypracować ono interakcję z otoczeniem.

Diagnoza autyzmu często jest dla rodziców wielkim szokiem. Ta choroba wpływa na całe życie, sprawia, że dziecko jest uzależnione od rodzica. Jeżeli wystąpią trudności w przystosowaniu się do tej sytuacji, np. przedłużający się lęk czy zaburzenia depresyjne u rodzica, warto zwrócić się o pomoc do innych, np. do psychologa. Zdrowie rodzica jest bardzo ważne, bo wpływa na stan zdrowia dziecka dotkniętego autyzmem!

Zobacz więcej o terapiach dla dzieci autystycznych.

Przeczytaj też o medycznej diagnostyce autyzmu.

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA