string(8) "szukanie" Terapia genowa sposobem na wirus HIV

Terapia genowa sposobem na wirus HIV

Nadzieja dla osób zarażonych wirusem HIV. Naukowcy z Ameryki ogłosili sukces terapii genowej testowej grupy pacjentów. 12 osób mogło dzięki niej zrezygnować ze stosowania uciążliwych leków. W jednym przypadku po terapii nie został żaden wykrywalny ślad wirusa!

Spis treści

Zespół współpracujących ze sobą naukowców z różnych amerykańskich instytucji rozsianych po całym kraju ogłosił wyniki w czasopiśmie naukowym New England Journal of Medicine. Badacze są przekonani, że jest to ważny krok w stronę pokonania wirusa HIV.

Czytaj: Lekarstwa przedłużają życie ludzi z HIV

Leczenie HIV

Celem testowej terapii było wzmocnienie systemu immunologicznego przez modyfikację kodu genetycznego białych krwinek. Zostały one usunięte z organizmu, zmieniono w nich kod genetyczny, a później wprowadzono z powrotem do układu krwionośnego. Metodę tę nazywa się nukleazą palca cynkowego. Wprowadzono występującą w sposób naturalny u co setnego człowieka mutację, która uodparnia na HIV. Przyniosła ona świetny efekt u 12 pacjentów, którzy nie muszą już brać leków antyretrowirusowych, na co zwykle skazane są osoby zarażone wirusem HIV. Od maja 2009 do lipca 2012 przeszli oni szereg infuzji, a w każdej z nich wprowadzano do organizmu 10 miliardów zmodyfikowanych krwinek. U pierwszych pacjentów efekt był widoczny już 4 tygodnie po pierwszej infuzji.

Jak wynika z badań, pacjenci przeszli terapię bardzo dobrze, w żadnym wypadku im ona nie zaszkodziła, a zmodyfikowane krwinki nie były eliminowane przez organizm. Następnym krokiem, jaki zamierzają podjąć naukowcy, jest zwiększenie grupy pacjentów i znalezienie optymalnego sposobu stosowania tej metody u różnych osób.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij