Terapia zapachem jako metoda leczenia autyzmu

Aromaterapia to gałąź medycyny alternatywnej, która w terapii wykorzystuje działanie zapachów na układ nerwowy. Jej metody zaczynają być coraz szerzej stosowane, a aromaterapią można wyleczyć wiele schorzeń.
 

O tym, że zapach olejków eterycznych ma zbawienny wpływ na nasz organizm, nie trzeba nikogo przekonywać. Odpowiednio dobrany zapach inhaluje drogi oddechowe, udrożniając je i wpływając dobroczynnie na ogólne samopoczucie. Aromaterapię z dużym powodzeniem stosuje się także w celu odprężenia, uwolnienia mięśni od napięcia czy nawet złagodzenia bólów stawowych. Dzieje się tak, ponieważ wdychanie niektórych zapachów pobudza wydzielanie się w mózgu substancji chemicznych, które oddziałując na nasz układ nerwowy, przeciwdziałają stresowi i zmęczeniu, a dodatkowo wchłaniane przez skórę, wpływają leczniczo na organizm. Okazuje się jednak, że oddziaływanie zapachów może przyczynić się także do leczenia poważniejszych schorzeń, jak chociażby … autyzm.

Czytaj także: Czym jest autyzm?

Zapachem w chorobę

Marta Siembab, pierwszy w Polsce specjalista od zapachów, czyli senselier przekonuje, że terapia zapachem przynosi nadspodziewanie dobre efekty przy wybudzaniu chorych ze śpiączki oraz przy terapii z dziećmi autystycznymi.
Wraz z terapeutami tworzy kalendarze zapachowe oraz mapy zapachowe miejsc, w których dzieci dotknięte autyzmem przebywają na co dzień, jak rodzinny dom czy ośrodek terapeutyczny. Dzieci autystyczne potrzebują silnej integracji sensorycznej i połączenia w całość impulsów, które odczuwają, jak zmysł równowagi, wzroku, słuchu czy powonienia. Często nie są w stanie zapamiętać, w którym pomieszczeniu jest jadalnia, jak trafić do łazienki czy pokoju zabaw. Odpowiednie rozmieszczenie zapachów spowodowało, że problem ten praktycznie zaniknął a dzieci bez problemu poruszają się pomiędzy różnymi  pomieszczeniami właśnie po zapachu! Dzieciom, przebywającym w ośrodkach zamkniętych z ograniczonym dostępem do świata zewnętrznego, zapachem można komunikować pory roku, wszak każda z nich charakteryzuje się innymi woniami. Pozwala to stworzyć taką identyczność, której szukają w świecie i zakorzenić się w bezpieczeństwie, że zapach nie zmienia się z dnia na dzień, tylko powoli, stopniowo tak, jak to się dzieje w naturze – tak jak zmienia się przyroda, zmienia się także zapach.

Sprawdź: Jak się objawia autyzm?

Zapach na każdą porę roku

W takiej terapii zastosowanie mają głownie zapachy, które są połączone z naturą, bo terapeuci czerpią inspiracje głównie z przyrody. Leczenie zapachem musi być spójne z przyrodą, to co obecnie kwitnie, musi pojawić się w ośrodkach terapeutycznych wewnątrz i oddziaływać na kalendarz zapachowy małych pacjentów. Marta Siembab zdradza, że współpraca z dziećmi autystycznymi oraz obserwowanie efektów jakie ona przynosi to niezwykle wzruszające przeżycie i jest przekonana, że ten rodzaj terapii ma duży potencjał rozwojowy w przyszłości.

Diagnostyka autyzmu

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA