Dla Ciebie, na zdrowie!

Ranking termometrów bezdotykowych. Wybierz najlepszy model

Termometr bezdotykowy to jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej higienicznych sposobów pomiaru temperatury ciała. Obecnie wypiera klasyczne kontaktowe termometry ze względu na dokładność, bezpieczeństwo i szybkość w użytkowaniu. Pomiaru można dokonać w kilka sekund, co jest niezwykle ważne w przypadku niemowląt. Dodatkowo niektóre termometry mają również funkcję pomiaru temperatury otoczenia lub wody. Jaki jest najlepszy termometr bezdotykowy?
Mierzenie temperatury u dziecka
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

1.Termometr bezdotykowy Braun No Touch + touch 5w1 BNT400

Ranking termometrów bezdotykowych rozpoczyna Braun No Touch + touch 5w1 BNT 400. Łączy w sobie możliwość pomiaru bezdotykowego i poprzez kontaktu z czołem. Posiada technologię Age Precision opracowaną przez markę Braun, która bardzo dokładnie określa zmierzoną temperaturę.

Specjalny czujnik wychwytuje większą ilość wytwarzanego przez człowieka ciepła i przelicza ją z kliniczną dokładnością. Dodatkowym atutem termometru jest wbudowany czujnik podpowiadający odpowiednią pozycję termometru przy mierzeniu temperatury. Należy jednak wspomnieć, że wynik odczytywany jest do 2,5 cm od czoła, podczas gdy inne modele mają zdolność pomiaru nawet do 8 cm.

Ważnym aspektem przy wyborze termometru bezdotykowego nie tylko dokładność pomiaru, ale również szybkość. Jest ona szczególnie ważna w przypadku noworodków i niemowląt, które są niecierpliwe, a przy chorobie tym bardziej odczuwają dyskomfort. Termometr Branun BNT 400 wykonuje pomiar w mniej niż dwie sekundy. Specjalna funkcja kolorowego wyświetlacza podpowiada odpowiednią barwą czy wystąpiła gorączka czy nie.

W przypadku termometrów dla niemowląt ważna jest funkcja trybu nocnego, którą posiada opisywane urządzenie. Możliwe jest wyłączenie sygnałów dźwiękowych oraz włączenie dodatkowego podświetlenia wyświetlacza.

Termometr Braun odczytuje również temperaturę otoczenia – posiłków, czy wody w wanience, co jest bardzo praktyczne w opiece nad niemowlęciem. Jednak ma ograniczony zakres temperatury do 42 st. C. Zasilany jest przez baterie, więc można zabrać go w podróż. Posiada czujnik automatycznego wyłączania. Producent zapewnia dwuletnią gwarancję. Jego cena to około 230 zł.

Termometr bezdotykowy Braun No Touch + touch 5w1 BNT 400

Reklama

2.Termometr bezdotykowy Medel No Contact

Kolejny w rankingu termometrów bezdotykowych jest Mendel No Contact. Posiada nieco mniej funkcji niż termometr Braun, jednak wysokie drugie miejsce zajmuje nie bez przyczyny. Zawdzięcza to szybkości pomiaru – około jednej sekundy. Powiadamia o gorączce poprzez odpowiednie kolory, jednak nie dostosowuje się do wieku badanego.

Termometr umożliwia mierzenie temperatury otoczenia, ale również tylko do 42 st. C. Ważne jest, że nie obudzi śpiącego dziecka, gdyż ma możliwość przełączenia w tryb nocny z wibracjami lub bez.

Urządzenie posiada funkcję informowania o stanie baterii i automatycznego wyłączania po 30 sek. Jest to bardzo użyteczne i umożliwia jak najmniejszą eksploatację baterii. Dodatkowym atutem jest zapamiętywanie 30 pomiarów. Podobnie jak w produkcie Brauna obowiązuje 2 letnia gwarancja. Cena termometru Medel No Contact to około 190 zł.

Termometr bezdotykowy Mendel No Contact

Reklama

3.Termometr bezdotykowy na podczerwień Visiomed Thermoflash LX 26-Evolution

Trzecie miejsce w rankingu zajął termometr bezdotykowy Visiomed Thermoflash LX 26-Evolution. Wykorzystuje podczerwień do pomiaru. Jego niewątpliwą zaletą jest odległość pomiaru – nawet do 8 cm, choć jak podaje producent, najdokładniejszy jest przy odległości 5 cm. Ważne jest, że w przypadku tego urządzenia należy mierzyć temperaturę na tętnicy skroniowej, gdyż znajduje się ona blisko powierzchni skóry, a stały przepływ krwi zapewnia dokładny pomiar.

Zadowalająca jest szybkość pomiaru – również jak w przypadku poprzedniego wynosi około 1s. Można wykorzystać go do sprawdzania temperatury mleka lub wody w wanience, lecz termometr ma ograniczenie tylko do 40 st. C.

Urządzenie posiada automatyczny wyłącznik. Brakuje jednak trybu nocnego, który jest bardzo praktyczny jeśli ma być to termometr bezdotykowy dla dzieci. Producent zapewnia 2 letnią gwarancję, a cena tego miernika to około 190 zł. Natomiast obecnie w promocji obowiązującej do końca marca kosztuje 159 zł.

Reklama

4.Termometr Microlife NC 200

Czwarte miejsce w rankingu zajmuje termometr Microlife NC 200. Jego zaletą jest samokalibracja, przeprowadzana przed każdym pomiarem. Ten termometr bezdotykowy na podczerwień jest w stanie zmierzyć temperaturę z odległości 5 cm, co jest niezwykle ważne w przypadku dzieci.

Niewątpliwą zaletą termometru Microlife jest szeroki zakres pomiarowy - 0 - 100,0 °C, co sprawia, że może być szeroko wykorzystywany – do pomiaru otoczenia, mleka w butelce, czy wody w wanience. Producent zapewnia krótki czas pomiaru, jednak nie określa go dokładnie. Dodatkową przydatną funkcją jest zapamiętywanie 30 ostatnich pomiarów, co umożliwia śledzenie zmian temperatury.

Omawiany termometr na podczerwień posiada system ostrzegania gdy temperatura jest równa lub wyższa niż 37,5 st. C, a światło z tyłu urządzenia oraz sygnały dźwiękowe informują czy urządzenie jest odpowiedniej odległości. Istnieje możliwość przełączenia na tryb nocny, by nie obudzić malucha. Termometr wyłącza się automatycznie po minucie, aby zapewnić jak najmniejszą eksploatację baterii. Producent zapewnia 5 letnią gwarancję. Cena tego termometru to około 120 zł.

Termometr bezdotykowy Microlife NC 200

Reklama

5.Termometr bezdotykowy NOVAMA Free Colors Aquamarine

Ostatni w rankingu znalazł się Termometr bezdotykowy NOVAMA Free. Producent deklaruje czas pomiaru poniżej jednej sekundy z odległości 3 cm. Wykonuje się go na czole, pomiędzy brwiami. Urządzenie zapisuje w pamięci 30 pomiarów, co ułatwia kontrolowanie wyników. Termometr posiada tryb nocny (cichy), w którym można wyłączyć dźwięk i podświetlić wyświetlacz, by sprawdzić odczyt w ciemności. Po wykonanym pomiarze urządzenie wyłącza się automatycznie w ciągu 30 sekund.

Można wykorzystać ten termometr bezdotykowy dla niemowląt, dorosłych, a także do sprawdzania temperatury żywności, czy pomieszczeń. Jednak zakres odczytu kończy się na 43 st. C.

Urządzenie zasilane jest bateriami, a producent zapewnia 3 lata gwarancji. Cena to około 125 zł.

 

Termometr bezdotykowy NOVAMA Free

Reklama

Jaki termometr bezdotykowy wybrać?

Dobry termometr bezdotykowy powinien uwzględniać poniższe parametry:

  • dokładność pomiaru – urządzenia posiadają różne systemy i czujniki, które dokładnie określają temperaturę (najczęściej rozdzielczość wynosi 0,1 °C);
  • szybkość pomiaru – jest to szczególnie ważne jeśli jest to termometr bezdotykowy dla dzieci, gdyż czas reakcji jest tu bardzo istotny;
  • odległość pomiaru – to także ważny aspekt dla rodziców, którzy muszą dokonać pomiaru u płaczącego lub żywiołowego dziecka;
  • dodatkowy pomiar otoczenia – to bardzo praktyczne wykorzystanie termometru, który przydaje się nie tylko w czasie gorączki, ale i w codziennym funkcjonowaniu, np. podczas kąpieli czy przygotowaniu posiłków;
  • automatyczne wyłączanie – pozwala to na możliwe jak najniższą eksploatację baterii;
  • tryb nocny, czyli podświetlenie wyświetlacza i wyciszenie efektów dźwiękowych - niezwykle ważne w kontrolowaniu temperatury u dzieci i niemowląt w czasie snu;
  • zapamiętywanie pomiarów – funkcja przydatna w monitorowaniu zmian temperatury;
  • cena – ważne by odpowiadała posiadanym funkcjom i zapewniała gwarancję producenta.

Warto zwrócić uwagę także na dodatkowe funkcje. Pierwszą z nich jest interpretacja pomiaru poprzez kolory – najczęściej zielony oznacza normę, pomarańczowy stan podgorączkowy, a czerwony wskazuje gorączkę. Czami występują również emotikony – uśmiechnięta lub smutna buzia. Drugą dodatkową funkcją jest system ułatwiający poprawne ustawienie termometru, dla jak najdokładniejszego pomiaru.

Termometry bezdotykowe dostępne są w aptekach stacjonarnych, internetowych, a także sklepach z akcesoriami dla dzieci i małym AGD. Przed zakupem warto sprawdzić opinie.

 

 

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?
Ile promili po piwie?
Gorączka bez innych objawów - co oznacza u dziecka i u dorosłego?
Termometr wskazujący gorączkę bez innych objawów
Podobne artykuły
Boli głowa z lewej strony
Ból głowy z lewej strony - co oznacza i jak go leczyć? Przyczyny
Kobieta z objawem gorączki przy koronawirusie
Gorączka przy Covid-19 - ile trwa i jak jest wysoka?
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku
Jedzenie lodów na ból gardła
Lody na ból gardła - czy pomagają? Czy można je jeść?
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!