Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Termometr elektroniczny dla niemowlaka - jaki wybrać?

Termometr dla niemowlaka powinien bezwzględnie znaleźć się w wyprawce dla dziecka. Na rynku aptecznym można znaleźć tradycyjne termometry do mierzenia temperatury pod pachą lub w odbycie, termometry w smoczku oraz innowacyjne termometry elektroniczne bezdotykowe. Który wybrać?
Termometr dla małego dziecka
Źródło: 123RF
Spis treści

Potrzeba pomiaru temperatury ciała, substancji lub otoczenia zrodziła się już w starożytności. Pierwszy termometr powstał w starożytnej Grecji. Opracował go Filon z Bizancjum. Powiedzieć, że urządzenie miało prostą budowę, to jak nie powiedzieć nic.

Była to przezroczysta rurka, którą umieszczało się w naczyniu wypełnionym cieczą – najczęściej winem lub octem. Ponieważ nie posiadała żadnej skali, służyła do określania różnicy temperatur. Przez setki lat tego typu urządzenia były wykorzystywane do pomiaru temperatury.

Z czasem wynaleziono skalę, a wino zastąpiono rtęcią lub alkoholem. Powstawały kolejne urządzenia – termometry bimetalowe, dylatacyjne, manometryczne, magnetyczne, termoelektryczne, elektryczne. Przełomem w dziedzinie pomiaru temperatury było wynalezienie pirometru, czyli urządzenia, które mierzy temperaturę na odległość, bezdotykowo.

Obecnie termometry są wykorzystywane w laboratoriach i wielu gałęziach przemysłu. Korzystają z nich meteorolodzy, geolodzy oraz lekarze. Stały się urządzeniami powszechnego użytku. Na co dzień korzystamy z termometrów lekarskich, służących do zmierzenia ciepłoty ciała oraz pokojowych lub zaokiennych do sprawdzenia temperatury powietrza. Sprawdź, jaki termometr wybrać dla niemowlaka.

Reklama

Termometr dla niemowlaka – rodzaje

Termometr jest urządzeniem, którego nie może zabraknąć w wyprawce dla dziecka. Większość chorób u niemowląt objawia się gorączką, która bardzo szybko może doprowadzić do groźnego dla zdrowia i życia odwodnienia. Dlatego kontrola ciepłoty ciała u tak małego dziecka jest niezwykle ważna.

Rodzice powinni zaopatrzyć się dobry i dokładny termometr dla niemowlaka. Na rynku aptecznym można kupić trzy rodzaje termometrów dla dzieci: cieczowe, elektroniczne – w smoczku lub douszne oraz elektroniczne bezdotykowe. Termometry elektroniczne coraz częściej pojawiają się w domowych apteczkach i stopniowo wypierają cieczowe.

Jeszcze do niedawna w domowych apteczkach Polaków dominowały termometry cieczowe. Jednym z najpopularniejszych był rtęciowy. W 2009 roku termometry rtęciowe, zgodnie z wymogami unijnymi, wycofano z produkcji. Zastąpiły je elektroniczne.

Reklama

Termometr elektroniczny bezdotykowy

Termometr elektroniczny bezdotykowy, nazywany potocznie termometrem do czoła, wykorzystuje podczerwień do mierzenia temperatury ciała. Nie trzeba nim nawet dotykać dziecka. Wystarczy zbliżyć urządzenie do czoła i nacisnąć przycisk. Pomiar trwa zaledwie 3 sekundy.

Termometr elektroniczny bezdotykowy mierzy temperaturę z dokładnością do 0,1 stopnia Celsjusza. Na rynku dostępne są także termometry, którymi można dodatkowo zmierzyć temperaturę otoczenia, kąpieli czy butelki z mlekiem.

Reklama

Jak mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym na czole?

Termometr elektroniczny bezdotykowy umożliwia pomiar temperatury z tętnicy skroniowej. Jak mierzyć temperaturę ciała za jego pomocą? Nie przykładamy go do czoła. Wystarczy wycelować nim w czoło, trzymając go w odległości około pięciu centymetrów od twarzy. Po naciśnięciu przycisku włącza się czujnik promieniowania, który w ciągu sekundy namierza podczerwień i pokazuje wynik pomiaru temperatury.

Producenci tego typu termometrów powołują się na badania, według których pomiar temperatury z tętnicy skroniowej ma być bardziej precyzyjny niż pomiar uszny. W czasie dokonywania pomiaru temperatura otoczenia powinna być umiarkowana. Pomiędzy kolejnymi pomiarami powinno zachować się minutową przerwę. 

Reklama

Elektroniczny termometr dla niemowląt

Elektroniczne termometry dla niemowląt można podzielić na bezdotykowe oraz stykowe. Żeby zmierzyć temperaturę ciała dziecka termometrem stykowym, trzeba przyłożyć go do pachy lub włożyć do ust, ucha lub odbytu. Elektroniczne termometry dla niemowląt do ucha mają wbudowany czujnik poczerwieni.

Mierzą temperaturę bębenka ucha, znajdującego się blisko podwzgórza, które odpowiada za kontrolę temperatury ciała. Termometry douszne uchodzą za bardzo dokładne. Ciekawą propozycją na rynku medycznym jest termometr na podczerwień 2 w 1, służący do mierzenia temperatury na czole i w uchu. Urządzenie posiada cechy zarówno termometru elektronicznego bezdotykowego jak i elektronicznego stykowego.

Proste termometry elektroniczne, przeznaczone do mierzenia ciepłoty ciała pod pachą, w ustach lub odbycie, zamiast czujnika na podczerwień mają specjalny układ scalony. Takie termometry mogą nieznacznie różnić się między sobą. Zaletą jednych jest szybkość pomiaru.

Dokonują pomiaru w 10-40 sekund, podczas gdy inne termometry elektroniczne potrzebują 90 sekund. Inne mają elastyczną, miękką końcówkę przeznaczoną do mierzenia temperatury w odbycie. Jeszcze inne wyróżniają się kolorową, przyjazną dla dzieci obudową.

Reklama

Ceny termometrów elektronicznych 

Termometry elektroniczne można kupić już za około 10 złotych, ale w aptekach znajdziemy także urządzenia za 100 czy 200 złotych. Skąd takie rozbieżności? Różnice w cenie zależą od następujących czynników: 

 • metoda pomiaru temperatury,
 • dokładność pomiaru,
 • czas wykonania pomiaru,
 • zakres temperatur,
 • wbudowana pamięć wewnętrzna, umożliwiająca zapisanie poprzednich pomiarów,
 • alarm sygnalizujący gorączkę,
 • automatyczna kalibracja urządzenia,
 • dodatkowa możliwość zmierzenia temperatury otoczenia, wody oraz posiłku. 

Prosty termometr elektroniczny ma zakres temperatur od 32 do 42 stopni Celsjusza, mierzy z dokładnością do 0,01°C, a także sygnalizuje gotowość do pracy i zakończenie pomiaru. Tego typu urządzenie można kupić za kilkanaście złotych. Termometry wyposażone w czujnik podczerwieni są zdecydowanie droższe. Ceny wahają się od 100 do 200 złotych. Im termometr bardziej precyzyjny, szybszy i z większą ilością dodatkowych funkcji, tym więcej będzie kosztował. 

Reklama

Jaki termometr dla niemowlaka wybrać?

Podsumowując, na rynku aptecznym można kupić następujące termometry dla niemowląt:

 • termometry elektroniczne do mierzenia temperatury pod pachą, w ustach lub w odbycie,
 • smoczki z termometrem,
 • elektroniczne termometry na podczerwień do mierzenia temperatury w uchu,
 • termometry elektroniczne bezdotykowe do mierzenia temperatury na czole.

Termometry bezdotykowe stały się najchętniej wybieranymi termometrami dla niemowląt i małych dzieci. Uchodzą za bezpieczniejsze, bardziej higieniczne, szybsze i dokładniejsze. Można nimi mierzyć temperaturę nawet w czasie snu dziecka.

Przeczytaj też:

Bibliografia

 • Strzelczyk F.: Metody i przyrządy w pomiarach cieplno-energetycznych, Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, Skrypt dla Szkół Wyższych, Łódź 1993.
 • Burakowki T., Giziński T., Sala A., Podczerwień i jej zastosowanie, Warszawa 1963.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Noworodek i niemowlę
Dyschezja niemowlęca - objawy, sposoby i leczenie. Ile trwa i jak pomóc dziecku?
Płaczące dziecko z powodu dyschezji niemowlęcej
Kiedy dziecko trzyma główkę?
Dziecko trzymające główkę
Katar u noworodka – co stosować, aby trwał jak najkrócej?
Noworodek z katarem
Podobne artykuły
Noworodek bawiący się na podłodze
Skok rozwojowy - kiedy jest pierwszy i jak rozpoznać kolejny?
Wcześniak w inkubatorze
Wcześniak w 28, 30 i 34 tygodniu ciąży - cechy i opieka medyczna
Niemowlak z gorączką
Przeziębienie u niemowlaka - skutek braku odporności. Kiedy pójść do lekarza?
Opakowanie czopków glicerynowych
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie
Kobieta karmiąca dziecko
Ulewanie u noworodka – kiedy powinno zaniepokoić?

Reklama


Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!