Termometr dla niemowlaka. Sprawdź, jak wybrać najlepszy

Termometr dla małego dziecka
Źródło: 123RF
Termometr dla niemowlaka powinien bezwzględnie znaleźć się w wyprawce dla dziecka. Na rynku aptecznym można znaleźć tradycyjne termometry do mierzenia temperatury pod pachą lub w odbycie, termometry w smoczku oraz innowacyjne termometry elektroniczne bezdotykowe. Który wybrać?

Potrzeba pomiaru temperatury ciała, substancji lub otoczenia zrodziła się już w starożytności. Pierwszy termometr powstał w starożytnej Grecji. Opracował go Filon z Bizancjum. Powiedzieć, że urządzenie miało prostą budowę, to jak nie powiedzieć nic. Była to przezroczysta rurka, którą umieszczało się w naczyniu wypełnionym cieczą – najczęściej winem lub octem. Ponieważ nie posiadała żadnej skali, służyła do określania różnicy temperatur. Przez setki lat tego typu urządzenia były wykorzystywane do pomiaru temperatury.

Z czasem wynaleziono skalę, a wino zastąpiono rtęcią lub alkoholem. Powstawały kolejne urządzenia – termometry bimetalowe, dylatacyjne, manometryczne, magnetyczne, termoelektryczne, elektryczne. Przełomem w dziedzinie pomiaru temperatury było wynalezienie pirometru, czyli urządzenia, które mierzy temperaturę na odległość, bezdotykowo. Obecnie termometry są wykorzystywane w laboratoriach i wielu gałęziach przemysłu. Korzystają z nich meteorolodzy, geolodzy oraz lekarze. Stały się urządzeniami powszechnego użytku. Na co dzień korzystamy z termometrów lekarskich, służących do zmierzenia ciepłoty ciała oraz pokojowych lub zaokiennych do sprawdzenia temperatury powietrza. Sprawdź, jaki termometr wybrać dla niemowlaka.

Termometr dla niemowlaka – rodzaje

Termometr jest urządzeniem, którego nie może zabraknąć w wyprawce dla dziecka. Większość chorób u niemowląt objawia się gorączką, która bardzo szybko może doprowadzić do groźnego dla zdrowia i życia odwodnienia. Dlatego kontrola ciepłoty ciała u tak małego dziecka jest niezwykle ważna.

Rodzice powinni zaopatrzyć się dobry i dokładny termometr dla niemowlaka. Na rynku aptecznym można kupić trzy rodzaje termometrów dla dzieci: cieczowe, elektroniczne – w smoczku lub douszne oraz elektroniczne bezdotykowe. Termometry elektroniczne coraz częściej pojawiają się w domowych apteczkach i stopniowo wypierają cieczowe. Termometr cieczowy nie jest zalecany zwłaszcza dla niemowląt, gdyż długo dokonuje pomiaru oraz łatwo go stłuc i skaleczyć nim dziecko. Jaki termometr elektryczny będzie odpowiedni dla niemowlaka?

Termometr elektroniczny bezdotykowy

Termometr elektroniczny bezdotykowy, nazywany potocznie termometrem do czoła, wykorzystuje podczerwień do mierzenia temperatury ciała. Nie trzeba nim nawet dotykać dziecka. Wystarczy zbliżyć urządzenie do czoła i nacisnąć przycisk. Pomiar trwa zaledwie 3 sekundy. Termometr elektroniczny bezdotykowy mierzy temperaturę z dokładnością do 0,1 stopnia Celsjusza. Na rynku dostępne są także termometry, którymi można dodatkowo zmierzyć temperaturę otoczenia, kąpieli czy butelki z mlekiem.

Do takich urządzeń należy Thermoval baby z wbudowanym mechanizmem automatycznej kalibracji temperatury względem otoczenia, gwarantującym dokładność pomiaru. Thermoval baby wyposażony jest w marker laserowy, pokazujący miejsce pomiaru oraz podświetlany wyświetlacz LCD. Termometr sygnalizuje optycznie gorączkę oraz posiada pamięć wewnętrzną, która umożliwia przegląd ostatnich 10 pomiarów. Dzięki temu, że termometr działa bezgłośnie, świetnie sprawdza się w przypadku niemowląt. Temperaturę można mierzyć w trakcie snu dziecka.

Elektroniczny termometr dla niemowląt

Elektroniczne termometry dla niemowląt można podzielić na bezdotykowe oraz stykowe. Żeby zmierzyć temperaturę ciała dziecka termometrem stykowym, trzeba przyłożyć go do pachy lub włożyć do ust, ucha lub odbytu. Elektroniczne termometry dla niemowląt do ucha mają wbudowany czujnik poczerwieni. Mierzą temperaturę bębenka ucha, znajdującego się blisko podwzgórza, które odpowiada za kontrolę temperatury ciała. Termometry douszne uchodzą za bardzo dokładne. Ciekawą propozycją na rynku medycznym jest Veroval Gorączka – termometr na podczerwień 2 w 1, służący do mierzenia temperatury na czole i w uchu. Urządzenie posiada cechy zarówno termometru elektronicznego bezdotykowego jak i elektronicznego stykowego.

Proste termometry elektroniczne, przeznaczone do mierzenia ciepłoty ciała pod pachą, w ustach lub odbycie, zamiast czujnika na podczerwień mają specjalny układ scalony. Takie termometry mogą nieznacznie różnić się między sobą. Zaletą jednych jest szybkość pomiaru. Thermoval rapid dokonuje pomiaru w 10-40 sekund, podczas gdy inne termometry elektroniczne potrzebują 90 sekund. Inne mają elastyczną, miękką końcówkę – jak na przykład Thermoval kids flex, przeznaczoną do mierzenia temperatury w odbycie. Jeszcze inne, jak Thermoval kids, wyróżniają się kolorową, przyjazną dla dzieci obudową.

Jaki termometr dla niemowlaka wybrać?

Podsumowując, na rynku aptecznym można kupić następujące termometry dla niemowląt:

  • termometry elektroniczne do mierzenia temperatury pod pachą, w ustach lub w odbycie,
  • smoczki z termometrem,
  • elektroniczne termometry na podczerwień do mierzenia temperatury w uchu,
  • termometry elektroniczne bezdotykowe do mierzenia temperatury na czole.

Termometry elektroniczne bezdotykowe stały się najchętniej wybieranymi termometrami dla niemowląt i małych dzieci. Uchodzą za bezpieczniejsze, bardziej higieniczne, szybsze i dokładniejsze. Można nimi mierzyć temperaturę nawet w czasie snu dziecka.

Przeczytaj też:

Bibliografia

  • Strzelczyk F.: Metody i przyrządy w pomiarach cieplno-energetycznych, Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, Skrypt dla Szkół Wyższych, Łódź 1993.
  • Burakowki T., Giziński T., Sala A., Podczerwień i jej zastosowanie, Warszawa 1963.

Oceń artykuł

(liczba ocen 2)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA