Potrzeba pomiaru temperatury ciała, substancji lub otoczenia zrodziła się już w starożytności. Pierwszy termometr powstał w starożytnej Grecji. Opracował go Filon z Bizancjum. Powiedzieć, że urządzenie miało prostą budowę, to jak nie powiedzieć nic.
Była to przezroczysta rurka, którą umieszczało się w naczyniu wypełnionym cieczą – najczęściej winem lub octem. Ponieważ nie posiadała żadnej skali, służyła do określania różnicy temperatur. Przez setki lat tego typu urządzenia były wykorzystywane do pomiaru temperatury.
Z czasem wynaleziono skalę, a wino zastąpiono rtęcią lub alkoholem. Powstawały kolejne urządzenia – termometry bimetalowe, dylatacyjne, manometryczne, magnetyczne, termoelektryczne, elektryczne. Przełomem w dziedzinie pomiaru temperatury było wynalezienie pirometru, czyli urządzenia, które mierzy temperaturę na odległość, bezdotykowo.
Obecnie termometry są wykorzystywane w laboratoriach i wielu gałęziach przemysłu. Korzystają z nich meteorolodzy, geolodzy oraz lekarze. Stały się urządzeniami powszechnego użytku. Na co dzień korzystamy z termometrów lekarskich, służących do zmierzenia ciepłoty ciała oraz pokojowych lub zaokiennych do sprawdzenia temperatury powietrza. Sprawdź, jaki termometr wybrać dla niemowlaka.
Termometr dla niemowlaka – rodzaje
Termometr jest urządzeniem, którego nie może zabraknąć w wyprawce dla dziecka. Większość chorób u niemowląt objawia się gorączką, która bardzo szybko może doprowadzić do groźnego dla zdrowia i życia odwodnienia. Dlatego kontrola ciepłoty ciała u tak małego dziecka jest niezwykle ważna.
Rodzice powinni zaopatrzyć się dobry i dokładny termometr dla niemowlaka. Na rynku aptecznym można kupić trzy rodzaje termometrów dla dzieci: cieczowe, elektroniczne – w smoczku lub douszne oraz elektroniczne bezdotykowe. Termometry elektroniczne coraz częściej pojawiają się w domowych apteczkach i stopniowo wypierają cieczowe.
Jeszcze do niedawna w domowych apteczkach Polaków dominowały termometry cieczowe. Jednym z najpopularniejszych był rtęciowy. W 2009 roku termometry rtęciowe, zgodnie z wymogami unijnymi, wycofano z produkcji. Zastąpiły je elektroniczne.
Termometr elektroniczny bezdotykowy
Termometr elektroniczny bezdotykowy, nazywany potocznie termometrem do czoła, wykorzystuje podczerwień do mierzenia temperatury ciała. Nie trzeba nim nawet dotykać dziecka. Wystarczy zbliżyć urządzenie do czoła i nacisnąć przycisk. Pomiar trwa zaledwie 3 sekundy.
Termometr elektroniczny bezdotykowy mierzy temperaturę z dokładnością do 0,1 stopnia Celsjusza. Na rynku dostępne są także termometry, którymi można dodatkowo zmierzyć temperaturę otoczenia, kąpieli czy butelki z mlekiem.
Jak mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym na czole?
Termometr elektroniczny bezdotykowy umożliwia pomiar temperatury z tętnicy skroniowej. Jak mierzyć temperaturę ciała za jego pomocą? Nie przykładamy go do czoła. Wystarczy wycelować nim w czoło, trzymając go w odległości około pięciu centymetrów od twarzy. Po naciśnięciu przycisku włącza się czujnik promieniowania, który w ciągu sekundy namierza podczerwień i pokazuje wynik pomiaru temperatury.
Producenci tego typu termometrów powołują się na badania, według których pomiar temperatury z tętnicy skroniowej ma być bardziej precyzyjny niż pomiar uszny. W czasie dokonywania pomiaru temperatura otoczenia powinna być umiarkowana. Pomiędzy kolejnymi pomiarami powinno zachować się minutową przerwę.
Elektroniczny termometr dla niemowląt
Elektroniczne termometry dla niemowląt można podzielić na bezdotykowe oraz stykowe. Żeby zmierzyć temperaturę ciała dziecka termometrem stykowym, trzeba przyłożyć go do pachy lub włożyć do ust, ucha lub odbytu. Elektroniczne termometry dla niemowląt do ucha mają wbudowany czujnik poczerwieni.
Mierzą temperaturę bębenka ucha, znajdującego się blisko podwzgórza, które odpowiada za kontrolę temperatury ciała. Termometry douszne uchodzą za bardzo dokładne. Ciekawą propozycją na rynku medycznym jest termometr na podczerwień 2 w 1, służący do mierzenia temperatury na czole i w uchu. Urządzenie posiada cechy zarówno termometru elektronicznego bezdotykowego jak i elektronicznego stykowego.
Proste termometry elektroniczne, przeznaczone do mierzenia ciepłoty ciała pod pachą, w ustach lub odbycie, zamiast czujnika na podczerwień mają specjalny układ scalony. Takie termometry mogą nieznacznie różnić się między sobą. Zaletą jednych jest szybkość pomiaru.
Dokonują pomiaru w 10-40 sekund, podczas gdy inne termometry elektroniczne potrzebują 90 sekund. Inne mają elastyczną, miękką końcówkę przeznaczoną do mierzenia temperatury w odbycie. Jeszcze inne wyróżniają się kolorową, przyjazną dla dzieci obudową.
Ceny termometrów elektronicznych
Termometry elektroniczne można kupić już za około 10 złotych, ale w aptekach znajdziemy także urządzenia za 100 czy 200 złotych. Skąd takie rozbieżności? Różnice w cenie zależą od następujących czynników:
- metoda pomiaru temperatury,
- dokładność pomiaru,
- czas wykonania pomiaru,
- zakres temperatur,
- wbudowana pamięć wewnętrzna, umożliwiająca zapisanie poprzednich pomiarów,
- alarm sygnalizujący gorączkę,
- automatyczna kalibracja urządzenia,
- dodatkowa możliwość zmierzenia temperatury otoczenia, wody oraz posiłku.
Prosty termometr elektroniczny ma zakres temperatur od 32 do 42 stopni Celsjusza, mierzy z dokładnością do 0,01°C, a także sygnalizuje gotowość do pracy i zakończenie pomiaru. Tego typu urządzenie można kupić za kilkanaście złotych. Termometry wyposażone w czujnik podczerwieni są zdecydowanie droższe. Ceny wahają się od 100 do 200 złotych. Im termometr bardziej precyzyjny, szybszy i z większą ilością dodatkowych funkcji, tym więcej będzie kosztował.
Jaki termometr dla niemowlaka wybrać?
Podsumowując, na rynku aptecznym można kupić następujące termometry dla niemowląt:
- termometry elektroniczne do mierzenia temperatury pod pachą, w ustach lub w odbycie,
- smoczki z termometrem,
- elektroniczne termometry na podczerwień do mierzenia temperatury w uchu,
- termometry elektroniczne bezdotykowe do mierzenia temperatury na czole.
Termometry bezdotykowe stały się najchętniej wybieranymi termometrami dla niemowląt i małych dzieci. Uchodzą za bezpieczniejsze, bardziej higieniczne, szybsze i dokładniejsze. Można nimi mierzyć temperaturę nawet w czasie snu dziecka.
Przeczytaj też: