Termometr elektroniczny dla dzieci i niemowląt. Który najlepszy?

Termometry elektroniczne na dobre zagościły w apteczkach Polaków - są bezpieczniejsze od cieczowych oraz szybciej dokonują pomiaru temperatury. Na rynku aptecznym można znaleźć kilka rodzajów termometrów – tradycyjne do mierzenia temperatury pod pachą, termometry w smoczku oraz bezdotykowe. Który będzie odpowiedni dla dziecka?
Jaki termometr elektroniczny kupić
Źródło:123RF

Spis treści

Termometr elektroniczny

Jeszcze do niedawna w domowych apteczkach Polaków dominowały termometry cieczowe. Jednym z najpopularniejszych był rtęciowy. W 2009 roku termometry rtęciowe, zgodnie z wymogami unijnymi, wycofano z produkcji. Zastąpiły je elektroniczne, które można podzielić na:

 • tradycyjne stykowe,
 • bezdotykowe. 

Pierwsze musimy przyłożyć do ust, ucha, pachy lub odbytu, aby zmierzyć temperaturę ciała. Urządzenia bezdotykowe, jak sama nazwa wskazuje, mierzą temperaturę na odległość. Termometry bezstykowe są wyposażone w czujniki podczerwieni, natomiast w tradycyjnych elektronicznych rolę czujnika pełni dioda krzemowa, tranzystor malej mocy lub specjalny układ scalony. 

Ceny termometrów elektronicznych 

Termometry elektroniczne można kupić już za około 10 złotych, ale w aptekach znajdziemy także urządzenia za 100 czy 200 złotych. Skąd takie rozbieżności? Różnice w cenie zależą od następujących czynników: 

 • metoda pomiaru temperatury,
 • dokładność pomiaru,
 • czas wykonania pomiaru,
 • zakres temperatur,
 • wbudowana pamięć wewnętrzna, umożliwiająca zapisanie poprzednich pomiarów,
 • alarm sygnalizujący gorączkę,
 • automatyczna kalibracja urządzenia,
 • dodatkowa możliwość zmierzenia temperatury otoczenia, wody oraz posiłku. 

Prosty termometr elektroniczny ma zakres temperatur od 32 do 42 stopni Celsjusza, mierzy z dokładnością do 0,01°C, a także sygnalizuje gotowość do pracy i zakończenie pomiaru. Tego typu urządzenie można kupić za kilkanaście złotych. Termometry wyposażone w czujnik podczerwieni są zdecydowanie droższe. Ceny wahają się od 100 do 200 złotych. Im termometr bardziej precyzyjny, szybszy i z większą ilością dodatkowych funkcji, tym więcej będzie kosztował. 

Termometr elektroniczny dla dzieci 

Świeżo upieczeni rodzice powinni zainwestować w dobry termometr elektroniczny dla niemowląt. Szklany zdecydowanie nie jest zalecany do pomiaru temperatury u dziecka. Po pierwsze pomiar takim termometrem trwa do pięciu minut. Po drugie termometr szklany może się potłuc i zranić dziecko w czasie pomiaru. Jeśli jeszcze nie pozbyliśmy się z domowej apteczki termometru rtęciowego, to pojawienie się w domu dziecka powinno nas do tego zmotywować. Termometry rtęciowe w 2009 roku zostały wycofane ze sprzedaży w większości krajów Unii Europejskiej. Powód? Nawet niewielka ilość rtęci jest toksyczna dla człowieka oraz środowiska. Do mierzenia temperatury ciała dziecka zaleca się używać elektronicznych. Na rynku aptecznym można znaleźć następujące termometry elektroniczne:

 • tradycyjne do mierzenia temperatury pod pachą, w ustach lub w odbycie,
 • termometry w smoczku przeznaczone dla dzieci poniżej 4. roku życia,
 • elektroniczne termometry na podczerwień do mierzenia temperatury w uchu,
 • termometry bezdotykowe do mierzenia temperatury w okolicy tętnicy skroniowej. 

Za najbezpieczniejsze i zarazem najbardziej komfortowe w użyciu uchodzą elektroniczne termometry bezdotykowe. 

Elektroniczny termometr bezdotykowy

Elektroniczny termometr bezdotykowy jest wyposażony w czujnik podczerwieni. Takim termometrem nie trzeba dotykać dziecka. Wystarczy zbliżyć go do czoła na odległość kilku centymetrów, a zmierzy temperaturę ciała z dokładnością do 0,1 stopnia Celsjusza. Większość elektronicznych termometrów bezdotykowych na podczerwień ma wbudowany mechanizm automatycznej kalibracji, co umożliwia pomiar nie tylko temperatury ciała, ale także otoczenia, wody oraz przedmiotów – na przykład butelki z mlekiem dla dziecka.

Jak mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym na czole?

Termometr elektroniczny bezdotykowy umożliwia pomiar temperatury z tętnicy skroniowej. Nie przykładamy go do czoła. Wystarczy wycelować nim w czoło, trzymając go w odległości około pięciu centymetrów od twarzy. Po naciśnięciu przycisku włącza się czujnik promieniowania, który w ciągu sekundy namierza podczerwień i pokazuje wynik pomiaru temperatury. Producenci tego typu termometrów powołują się na badania, według których pomiar temperatury z tętnicy skroniowej ma być bardziej precyzyjny niż pomiar uszny. W czasie dokonywania pomiaru temperatura otoczenia powinna być umiarkowana. Pomiędzy kolejnymi pomiarami powinno zachować się minutową przerwę. 

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!