Termometr elektroniczny z sondą – jaki warto kupić?

Termometr elektroniczny z sondą służy pomiarowi temperatury na zewnątrz. Prosty w obsłudze pozwala sprawdzać temperaturę w czasie gotowania, pieczenia, wędzenia czy tez przygotowywania różnych potraw. Ale zastosowania kulinarne to nie jedyne możliwości techniczne tego urządzenia. Sprawdza się też w wielu innych sytuacjach. Jaki warto wybrać i kupić, aby najlepiej spełniał swa rolę?
Termometr elektroniczny z sondą na białym tle
Źródło:123RF

Spis treści

Temperatura to jedna z podstawowych wielkości, która określa stopień nagrzania danego ciała. Termometr elektroniczny z sondą pomaga w pomiarach temperatury ciał stałych, cieczy, a nawet gazów. To urządzenie doskonale sprawdza się w warunkach domowych. Szeroki wybór w tym asortymencie pozwala także na kontrolę temperatury w samochodach, w akwariach, lodówce, zamrażarce i również w urządzeniach przemysłowych. Wystarczy tylko dokładnie zapoznać się z instrukcją, aby skutecznie używać tego urządzenia i kontrolować ciepłotę danego wyrobu czy miejsca. 

Jak działa termometr elektroniczny z sondą ?

Poznanie działania i możliwości termometrów elektronicznych z sondą ułatwia wybór właściwego modelu. Każdy z nich wyposażony jest w wyświetlacz i sondę do pomiaru temperatury, połączoną kablem z całym urządzeniem. Długość kabla należy wybrać w zależności od oczekiwań i sposobu użytkowania. Z reguły długość kabla sondy wynosi do 100 cm. 

Termometry tego typu różnią się także zakresem pomiarowym temperatury. W zależności, gdzie i do jakich celów urządzenie będzie stosowane wystarcza inny przedział pomiaru. Na przykład do pomiaru ciepłoty wody w akwarium potrzebny jest termometr z zakresem mniejszym, do 70°C. Do pomiaru temperatury w trakcie pieczenia warto kupić termometr z zakresem pomiarowym do 300°C. Do mierzenia temperatury przygotowywanych potraw wystarczający jest przedział pomiaru od 0°C do 100°C. Dokładność każdego pomiaru w tych urządzeniach wynosi do 0,1°, a zatem są to bardzo dokładne i precyzyjne urządzenia. Na rynku większość termometrów elektronicznych z sondą ma charakter uniwersalny. Mogą być wykorzystywane do wielu celów. Wystarczy tylko umieścić sondę we właściwym miejscu, pozostawić termometr w bezpiecznym (czyli nienarażonym na wysoką temperaturę) otoczeniu i sprawdzać odczyt temperatury.   

Termometr elektroniczny z sondą i jego zastosowanie

Ten rodzaj termometru może być umieszczany w dowolnym miejscu (zgodnie z oczekiwaniami użytkownika), aby zmierzyć temperaturę. Przed zakupem należy przede wszystkim należy zastanowić się, jakiemu celowi ma służyć nabywany sprzęt. 

Oto podstawowe rodzaje i zastosowania termometru elektronicznego z sondą:

 • uniwersalny termometr elektroniczny z sondą- służy do pomiaru temperatury w lodówkach, zamrażarkach, chłodniach czy akwariach. Przydatny jest także do sprawdzania temperatury przygotowywanych potraw do jedzenia. Ten model posiada z reguły szeroki zakres temperatury,
 • termometr elektroniczny z sondą do piekarnika- ma on zastosowanie, gdy piekarnik nie posiada wbudowanego wskaźnika temperatury. Żaroodporna sonda o kształcie szpikulca pozwala na umieszczenie jej w pożywieniu i kontrolę pieczonego produktu. Dodatkowe wyposażenie w sygnalizacje dźwiękową pozwala kontrolować upływ czasu i osiągnięcie oczekiwanej temperatury. Sprzyja to kontrolowaniu pieczonej żywności. Taki termometr sprawdza się też w pomiarze temperatury produktów na grillu czy w wędzarni. Wystarczy umieścić sondę w piekarniku lub na grillu, a sam termometr pozostawić w bezpiecznym miejscu, poza dostępem ciepła. Wykorzystanie sondy zapobiega przypaleniu ciasta czy mięsa. Zapobiega także niedopieczeniu ciasta, co zdarza się często nawet wytrawnym gospodyniom domowym. Czytelny wyświetlacz do odczytu temperatury i sygnalizacja dźwiękowa, która informuje o osiągnięciu zaplanowanej temperatury bądź czasu gwarantują właściwe przyrządzanie potraw,
 • termometr elektroniczny z sondą do mięsa- ten rodzaj wyposażony jest w specjalny przycisk, który pozwala na wybór mięsa do pieczenia (na przykład wołowina, cielęcina czy drób). W zależności od oczekiwań co do poziomu wypieczenia, kolejny przycisk umożliwia osiągnięcie właściwego stopnia wysmażenia (na przykład wypieczone, średnio wypieczone, lekko krwiste lub krwiste). Daje to możliwość uzyskania potrawy idealnie odpowiadającej oczekiwaniom,
 • termometr elektroniczny z sondą do akwarium- jest bardzo przydatny do stałej kontroli temperatury wody w akwarium. Wystarczy sondę umieścić w dowolnym miejscu w wodzie, a sam wyświetlacz za pomocą specjalnych łapek przyczepić do pokrywy akwarium. Zapewnia to możliwość odczytywania temperatury w akwarium w każdej dowolnej chwili. 

Jaki termometr elektroniczny z sondą warto kupić?

Aby termometr elektroniczny z sondą był przydatny i dobrze spełniał swą rolę należy zwrócić uwagę na kilka elementów, w zależności od preferencji kupującego. 

Oto one:

 • wyposażenie w jeden bądź dwa wyświetlacze- jeżeli termometr posiada jeden wyświetlacz to służy on do pomiaru temperatury. Podwójny wyświetlacz przeznczony jest do pomiaru temperatury i czasu, 
 • możliwość zaprogramowania alarmu- gdy temperatura zmienia oczekiwana wartość (spada lub znacznie ja przekracza),
 • zatrzymanie i zapamiętanie pomiaru- ta funkcja pozwala skuteczniej kontrolować temperaturę,
 • dłuższy przewód- co pozwala na swobodniejsze umieszczenie sondy w określonym miejscu,
 • żaroodporna konstrukcja sondy- umożliwiająca długotrwałe użytkowanie,
 • wielkość i czytelność wyświetlacza- dostosowana do indywidualnych cech kupującego,
 • wyposażenie w sygnalizacje dźwiękową- jej zadaniem jest informowanie o uzyskaniu oczekiwanej temperatury,
 • funkcję automatycznego wyłączenia się urządzeniapo kilku minutach bezczynności sprzętu - co zapobiega szybkiemu rozładowaniu się baterii.

Termometry elektroniczne z sondą prawidłowo używane dają możliwość precyzyjnego ustawienia oczekiwanej temperatury bez ryzyka poparzeń. To nieoceniona pomoc w wielu sytuacjach, dlatego warto posiadać tego typu urządzenie.  

Autor: Jolanta Woźniak 

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij