Termometr na podczerwień elektroniczny i bezdotykowy. Jaki wybrać?

Termometr na podczerwień jest obecnie najnowocześniejszym przyrządem służącym do pomiaru temperatury. Dokonuje go w ciągu zaledwie 1-2 sekund z dokładnością do 0,1 stopnia Celsjusza. Na rynku aptecznym są dostępne dotykowe termometry douszne oraz bezdotykowe do mierzenia temperatury na czole. Który rodzaj najlepiej wybrać?
Pirometr na podczerwień
Źródło:123RF

Spis treści

Jak działa termometr na podczerwień?

Podczerwień jest niewidzialnym promieniowaniem elektromagnetycznym (cieplnym). Każde ciało o temperaturze większej niż zero bezwzględne (powyżej – 273 stopni Celsjusza) emituje promieniowanie cieplne. Promieniowanie elektromagnetyczne dzieli się na pasma – m.in. światło widzialne i podczerwień. 

Światło widzialne jest promieniowaniem elektromagnetycznym, na które reaguje ludzkie oko. Graniczy z nim promieniowanie podczerwone, które jest poza zakresem światła widzialnego, dlatego podczerwieni nie widzimy gołym okiem. Dzięki postępowi nauki i techniki, jesteśmy w stanie wykryć promieniowanie podczerwone oraz określić na jego podstawie temperaturę. Zasada jest prosta - im ciało jest cieplejsze, tym emituje więcej podczerwieni. 

Przyrządy, które pozwalają określić temperaturę na podstawie promieniowania podczerwonego nazywa się pirometrami, ewentualnie termometrami na podczerwień. Pirometry składają się z:

  • układu optycznego, 
  • detektora promieniowania, 
  • miernika elektrycznego. 

Tego typu urządzenia mają zastosowanie między innymi w medycynie do pomiaru temperatury ludzkiego ciała. Można wyróżnić termometry na podczerwień bezdotykowe do mierzenia temperatury w okolicy tętnicy skroniowej oraz douszne. 

Termometr douszny na podczerwień 

Termometr na podczerwień do ucha mierzy temperaturę bębenka, który znajduje się w okolicy podwzgórza, czyli tej części mózgu, która opowiada za kontrolę temperatury ciała. Mają specjalne końcówki, które wprowadza się do ucha. Promieniowanie podczerwone emitowane przez człowieka przechodzi przez wbudowaną w urządzenie soczewkę, która skupia wiązkę promieniowania i kieruje na detektor. Promieniowanie jest odbierane przez specjalny detektor w urządzeniu, a następnie przekazywane do mikrokomputera, który oblicza temperaturę. Wynik pojawia się na wyświetlaczu LCD. 

Termometr bezdotykowy na podczerwień do czoła

Termometr bezdotykowy na podczerwień mierzy temperaturę ciała ludzkiego z odległości. Taki przyrząd wystarczy włączyć i skierować w kierunku czoła, trzymając go w odległości 5-10 centymetrów od twarzy, a po 1-2 sekundach na wyświetlaczu pokaże się wyniku pomiaru temperatury. Termometry bezdotykowe na podczerwień często są wyposażone w dodatkową funkcję mierzenia temperatury otoczenia, wody czy posiłku. 

Bezdotykowy termometr na podczerwień dla dziecka

Bezdotykowy termometr na podczerwień jest zalecany do mierzenia temperatury małym dzieciom. Dokonuje pomiaru bez konieczności dotykania, można nim zmierzyć temperaturę nawet w czasie snu dziecka. Sprawdzi się także w przypadku ruchliwego malucha, ponieważ pomiar trwa zaledwie 1-2 sekundy. Bezdotykowe termometry na podczerwień dają także możliwość zmierzenia temperatury otoczenia, kąpieli czy butelki z mlekiem. Dodatkowo są higieniczne - pomiar odbywa się na odległość, więc nie ma potrzeby dezynfekcji sondy czy wymiany końcówek. 

Termometr elektroniczny na podczerwień nie tylko w medycynie

Termometr na podczerwień ma zastosowanie nie tylko w medycynie. Możliwość wykrycia ciepła oraz pomiaru temperatury na odległość zrewolucjonizowała pracę naukowców wielu dziedzin:

  • fizyków i astronomów, 
  • zoologów, 
  • botaników, 
  • archeologów. 

Technika podczerwieni jest wykorzystywana przez wojsko i służby mundurowe, w przemyśle maszynowym, drzewnym i tekstylnym, a także przez fotografów, informatyków, mechaników samochodowych czy pracowników budowlanych. Wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykrycie ciepła w trudno dostępnych oraz bardzo gorących miejscach, mają zastosowanie pirometry oraz kamery termowizyjne. Podczerwień wykorzystuje się także do przekazywania danych w światłowodach, do odczytu płyt CD, do ogrzewania i osuszania, a nawet w badaniach dzieł sztuki.  

Czytaj też:

Bibliografia

  • Burakowki T., Giziński T., Sala A., Podczerwień i jej zastosowanie, Warszawa 1963.

Oceń artykuł

(liczba ocen 4)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!