Termoterapia - zabawa w ciepło-zimno

Rozgrzany termofor przy przeziębieniu oraz zimne okłady na zapalenia stawów to metody leczenia znane i powszechnie stosowane przez nasze babcie. Czy aby na pewno są jednak bezpieczne i skuteczne?
 

Pomimo różnic w działaniu, efekty lecznicze stosowania terapii ciepłem, jak i zimnem są bardzo podobne – przyczyniają się do złagodzenia bólu, rozluźniają napięte mięśnie oraz hamują rozwój niebezpiecznych stanów zapalnych. Najczęściej stosowane leczenie to termoterapia i krioterapia.

Leczenie temperaturą

Termoterapia - leczenie dzięki różnicom temperatur to w ujęciu dobrze znanym z lekcji fizyki dostarczanie energii, czyli ocieplanie tkanek ciała lub też proces odwrotny, polegający na pobraniu energii – oziębieniu organizmu. Jest wiele sposobów terapeutycznego przenoszenia energii do lub z tkanek. Metody te różnią się jednak między sobą w zależności od ich natężenia w miejscu aplikacji lub też czasu działania. W wyborze odpowiedniej terapii musi zostać uwzględniony nie tylko charakter schorzenia podstawowego czy stan ogólny pacjenta, ale także ewentualnie inne, współwystępujące choroby.

Czytaj też: Twój zapach i ciepło to bezpieczeństwo Twojego dziecka

Ten rodzaj kuracji znali już egipscy kapłani, którzy powszechnie stosowali rozgrzany piasek jako środek przeciwbólowy. Także w rodzimej medycynie ludowej ciepłe okłady były niezawodnym sposobem na rany po rozmaitych ukąszeniach. Współczesna terapia ciepłem polega na miejscowym dostarczaniu organizmowi energii cieplnej bezpośrednio przez nośniki ciepła (takie jak na przykład popularne termofory, żelowe poduszeczki o właściwościach rozgrzewających) czy też promieniowanie cieplne. Poszczególne nośniki różnią się jednak między sobą parametrami technicznymi – pojemnością, przewodnictwem czy też ilością emitowanej energii. Stosowane zazwyczaj bezpośrednio na skórę, podnoszą jej temperaturę, zwiększają przepływ krwi, poprawiają przemianę materii i stymulują organizm nie tylko miejscowo, ale także ogólnoustrojowo, dzięki czemu przyczyniają się do poprawy ogólnej kondycji chorego.

Jak to działa?

Ciepło dostarczone do organizmu powoduje wzrost aktywności metabolicznej tkanek, co przyspiesza redukcję związków toksycznych w miejscu zapalenia, znacząco  zmniejszając ból i napięcie mięśni, przyspiesza regenerację tkanek. Poprawia się także rozciągliwość tkanek ciała i zmniejsza lepkość płynu stawowego. Należy jednak pamiętać o tym, że wszystkie zabiegi termoterapii wymagają od pacjenta sprawnie funkcjonującego układu termoregulacji, gdyż są pewnym obciążeniem dla układu krążenia i powodują zwiększony rozkurcz naczyń obwodowych. Wszystko to sprawia, że termoterapia powinna odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza, który będzie na bieżąco monitorował wszystkie parametry krążeniowe pacjenta.

Szczególnie popularne jest stosowanie ciepłolecznictwa w schorzeniach reumatycznych, artretyzmie, stanach pourazowych, jak również zapalnych. W leczeniu większych powierzchni ciała – czyli na przykład kręgosłupa najlepszy jest koc elektryczny lub poduszka. Zabieg nie może jednak trwać dłużej niż godzinę, ponieważ w przeciwnym wypadku skończy się bolesnym oparzeniem. W przypadku stosowania miejscowego na małej powierzchni najpopularniejsze nadal są termofory, stopniowo już wypierane przez nowoczesne produkty – na przykład estetycznie wykonane, wypełnione żelem miękkie poduszeczki. Aby uzyskać odpowiednią temperaturę wkłada się je na minutę do kuchenki mikrofalowej, aby potem przez wiele godzin stopniowo uwalniały ciepło. Dzięki komfortowej osłonie mogą być aplikowane bezpośrednio na miejsce urazu i są bezpieczną alternatywą dla niezbyt szczelnych termoforów babuni.
Należy jednak pamiętać, że stosowanie ciepłolecznictwa - mimo iż jest zabiegiem bezpiecznym i można wykonywać go samodzielnie w domu - nie jest wolne od przeciwwskazań, a szczególnie ostrożne powinny być osoby starsze.

Zobacz też: Krioterapia - zimno, zimniej, jeszcze zimniej…

Nie wolno stosować termoterapii w przypadku:

 • Ostrych stanów zapalnych stawów
 • Wrzodów żołądka
 • Nadczynności tarczycy
 • Hemofilii
 • Stanów zapalnych otrzewnej i wyrostka robaczkowego
 • Zapalenia naczyń
 • Zaburzeń termoregulacji
 • Przepukliny krążka międzykręgowego
 • Obrzęków, krwawień czy zaawansowanej skazy krwotocznej
 • Nowotworów
 • Ciężkich schorzeń układu sercowo-naczyniowego

Termoterapia jest natomiast szczególnie rekomendowana przez lekarzy w rozmaitych schorzeniach układu ruchu: reumatyzmie tkanek miękkich, chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa i stawów obwodowych, przewlekłych stanach zapalnych stawów czy fibromialgii.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA