Nowy sklep

już ON-LINE

Test krwi pozwoli przewidzieć chorobę Alzheimera

Amerykańscy naukowcy odkryli sposób na przewidzenie, u kogo może rozwinąć się w ciągu 3 lat choroba Alzheimera. Stosowany przez nich test krwi posiada 90% skuteczności.

Badanie wykorzystuje 10 biomarkerów. Są to fosfolipidy obecne w błonach komórkowych. U osób zagrożonych zachorowaniem na Alzheimera ich poziom jest niższy niż u pozostałych. Mimo że nie widać u nich żadnych oznak choroby, w ciągu 2-3 lat jest ogromne prawdopodobieństwo, że ich stan się pogorszy.

Czytaj także: Jak leczyć alzheimera?

Dalszebadaniapotrwajądługo">

Reklama

Dalsze badania potrwają długo

Odkrycie opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature Magazine jest o tyle ważne, że wykrycie Alzheimera przed pojawieniem się objawów było dotychczas właściwie niemożliwe. Wcześniejsza diagnoza pozwoli podjąć wcześniejsze działania, by powstrzymać rozwój choroby. To znacznie zwiększa szanse sukcesu. Tymczasem, zanim koncepcja badania się upowszechni, naukowcy planują testy na większą skalę. Na ich wyniki będziemy jednak musieli poczekać kilka lat.

Zobacz wideo: Test krwi utajonej - po co go robimy?

Co dziesiąta osoba powyżej 65 roku życia choruje na Alzheimera. Cztery lata temu na świecie chorych było 35 milionów ludzi. Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że liczba ta się podwoi w ciągu najbliższych 20 lat.

Czytaj też: Myślisz, że masz Alzheimera? Możesz mieć rację

Zobacz też: Choroba Alzheimera – jakie wykonać badania?

Czytaj: To odkrycie pomoże w walce z Alzheimerem

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)