Tętnice

prowadzą krew od serca w kierunku narządów i tkanek. Zasadniczo wszystkie naczynia tętnicze transportują krew utlenowaną, wyjątkiem jest tu obieg mały, gdzie ten rodzaj krwi płynie w naczyniach żylnych. Grube ściany tętnic oraz warstwy: sprę

prowadzą krew od serca w kierunku narządów i tkanek. Zasadniczo wszystkie naczynia tętnicze transportują krew utlenowaną, wyjątkiem jest tu obieg mały, gdzie ten rodzaj krwi płynie w naczyniach żylnych. Grube ściany tętnic oraz warstwy: sprężysta i mięśniowa, dzięki swojej budowie są w stanie oprzeć się wysokiemu ciśnieniu podczas skurczu serca. Ciśnienie to podlega cyklicznym zmianom i wynosi około 120 mm Hg podczas skurczu komór (tzw. ciśnienie skurczowe) i około 80 mm Hg w momencie ich rozkurczu (ciśnienie rozkurczowe). Ze względu na obecność owych skoków ciśnienia, krew w nich płynie „skokowo”, co wyczuwalne jest jako tętno.


Największym naczyniem tętniczym jest aorta (tętnica główna) o średnicy około 25 mm. Ma ona zdolność transportu krwi z prędkością nawet do 40 cm na sekundę (czyli prawie 1,5 km/h!!!). Większość innych tętnic ma średnicę od 4 do 7 mm i ściany grubości około 1 mm.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA