Tłuste i cierpkie – smaki „wewnętrznie zbilansowane”

Starszy niż rok
Zastanawialiście się, dlaczego tłuste potrawy popijacie winem? Według badaczy ma to związek nie tylko z dobrym trawieniem. Głównym powodem są przeciwstawne sobie smaki, które decydują o naszych jedzeniowych wyborach.
 

Badacze przyciąganie się tak odmiennych smaków tłumaczą tym, że „śliskie” i tłuste potrawy takie jak wieprzowina czy frytki muszą zostać „ściągnięte” przez cierpkie napoje, np. wino zawierające związki pochodzące z pestek winogron, herbatę czy napoje gazowane. Według naukowców leżące na przeciwległych biegunach smaki cierpkich win i tłustych potraw tłumaczą nasze nawyki żywieniowe i decydują o tym, jak zbilansowana jest nasza dieta.

Poznaj: Naturalny sposób na przejedzenie

Równowaga w ustach

- Wnętrze ust to szalenie wrażliwy organ zmysłowy, prawdopodobnie najbardziej wrażliwy w całym ciele – tłumaczy psycholog Paul Breslin, który od lat bada postrzeganie smaku na Rutgers University. Wyjaśnia też, że takie przeciwieństwo smakowe ułatwia nam zjadanie tłustych potraw.

Szukanie równowagi w ustach potwierdza nasza naturalna tendencja do zajadania się orzechami i pestkami, które są jednocześnie i tłuste, i cierpkie. O pociągu do zestawiania ze sobą przeciwstawnych potraw mówią wiele także nasze upodobania do sałatkowych sosów, sushi podawanego z imbirem czy hamburgerów popijanych napojami gazowanymi.

Zobacz: Smakołyki z domowej spiżarni

Czytaj też: W jaki sposób jedzenie wpływa na zmęczenie

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Gdzie najczęściej kupujesz produkty ekologiczne?

  Na targu

  W Internecie

  W supermarkecie

  W sklepie ze zdrową żywnością

  Od lokalnych dostawców

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA