To badanie może uratować ci życie

rak jądra
Starszy niż rok
Rak jądra zazwyczaj pojawia się u młodych mężczyzn między 15 a 35 rokiem życia. Stanowi 1 procent nowotworów występujących u mężczyzn, a wcześnie wykryty jest niemal całkowicie wyleczalny.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, jakie są powody pojawiania się i rozwoju raka jądra. Badania pokazują jednak, że są pewne czynniki ryzyka, które sprzyjają zachorowaniu. Wśród głównych wymienia się dziedziczenie, niezstąpienie jądra do moszny – w życiu płodowym lub w pierwszym roku życia chłopca - powtarzające się infekcje (zapalenia jąder,) impotencję, przebytą operację przepukliny pachwinowej. W tym ostatnim przypadku ryzyko zachorowania wzrasta prawie trzykrotnie.

Zobacz: O czym może świadczyć powiększenie jądra?

Regularnie badaj się sam

Głównym objawem raka jądra jest guzek, obrzęk lub uczucie ciężaru w jądrze. Proste, dwuminutowe badanie, które co miesiąc można wykonać samemu, bywa pomocne we wczesnym wykrywaniu raka. Jądra badaj pod prysznicem lub w ciepłej kąpieli, kiedy skóra moszny jest luźna i zrelaksowana. Jednorazowo badaj tylko jedno jądro. Przesuwaj je delikatnie między kciukiem a palcem wskazującym, próbując wyczuć jakiekolwiek zgrubienie na powierzchni jądra. Zwracaj też uwagę na to, czy jądro jest powiększone, stwardniało, czy w ogóle zmienił się jego stan od poprzedniego badania. Jeśli zauważysz coś niezwykłego, nie musi to oznaczać nowotworu, ale zawsze skonsultuj to z lekarzem. Nie panikuj, jeśli wyczujesz małe, twarde miejsce w pobliżu tylnej części jądra i przewodu, który prowadzi z jądra do góry. To najądrza i przewody nasienne, które przechowują i transportują nasienie.

Zobacz: Badania ginekologiczne dla mężczyzn, czyli wizyta u androloga

Rozpoznanie i leczenie

Podczas wizyty lekarskiej nastąpi ponowne badanie palpacyjne (dotykowe) jąder. Jeżeli lekarz nie wykluczy prawdopodobieństwa występowania raka, powinien skierować pacjenta na badanie USG, a także sprawdzenie poziomu markerów nowotworowych AFP, beta-hCG i LDH w surowicy krwi. Może też zlecić wykonanie tomografii komputerowej jamy brzusznej. Wcześnie wykryty rak jądra jest niemal w 100 procentach uleczalny, dlatego nie należy zwlekać ani z wykonaniem badań, ani z rozpoczęciem leczenia. Najskuteczniejszym sposobem terapii jest usunięcie jądra i okolicznych węzłów chłonnych. Czasem jako leczenie uzupełniające potrzebna jest jeszcze chemioterapia lub radioterapia. Warto pamiętać, że usunięcie jądra nie ma żadnego negatywnego wpływu ani na  życie seksualne, ani na płodność – drugie jądro jest w stanie wytworzyć potrzebną do zapłodnienia ilość plemników.

Zobacz; Schorzenia męskich narządów płciowych

Mirosław Rokita

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA